Geniz Akıntısından Kurtuldum

Vücudunuzun kendi kendini savunma mekanizması olarak ortaya çıkan bir salgı ve düzenli olarak bu salgı sayesinde yaptığı temizlik işlemine geniz akıntısı deniyormuş. Ben tabi ki bu sorundan çok mustarip olduğum için biraz yumuşatarak giriş yapmak istedim. Konumuzun başlığına geri dönüş yapacak olursam geniz akıntısından kurtuldum ve bunu nasıl yaptığımı biraz da sizinle paylaşmak istedim. Daha detaylı bilgi için sağlık bölümüne göz atabilirsiniz.

Geniz Akıntısı Neden Olur

Yazımızın başında da değindiğimiz gibi vücudumuzun kendini savunmak amacıyla ürettiği ve günde bir litreye yakın bir miktarı bulabilen bir akıntıdır. Boğaza doğru inme işlemi yapar ve çoğunlukla geniz akıntısı normal durumlarda anlaşılmaz.
adana escort
Geni akıntısının sıklıkla ortaya çıkma halinde (ki genelde bu durum hastalık, sigara tüketimi gibi) kendini daha net bir şekilde belli etmeye başlıyormuş. Bunun sonucunda da gıcık dediğimiz öksürük yada boğazda yapışkanlık hissi hatta boğaz bölgesinde balgamın ortaya çıkması ile son bulabiliyormuş. Doktorlar geniz akıntısı neden olur sorusuna sıklıkla sigara kullanımının yoğun su tüketiminin az olmasını neden gösteriyorlar. Bunun dışında ilaç kullanımı ve solunum yolu hastalıklarının yanı sıra alerjinin de neden olduğu biliniyor.

Geniz Akıntısına Ne İyi Gelir

Öncelikle geniz akıntısı sizi rahatsız edecek boyutlara ulaşırsa bir hekimden destek almanız yeterli olacaktır. Bu şekilde akıntının rahatsız etmesinin yanı sıra daha büyük bir probleminde belirtisi olma ihtimali göz ardı edilmemelidir.

Burnum ve solunum yolu organlarının rahatlatılması için doktorunuz çoğunlukla size burun spreyleri kullanmanızı tavsiye ediyor. Bunun dışında su tüketim miktarının artırılması (normal durumlar için) geniz akıntısına iyi geliyor.

Geniz Akıntısına Tedavi

Eğer rahatsızlığınız ileri boyutlara ulaşmışsa geniz akıntısından kurtuldum diyebilmeniz için kesinlikle bir hekimden destek almanız gerekebilir. Doktorunuz çoğunlukla size bazı burun spreyleri vererek gerekli rahatlamayı yapmaya çalışacaklardır. Bunun dışında basit önerilerle solunum yolunuzu sizde rahatlatabilirsiniz.

  • Evinizi düzenli olarak havalandırın.
  • Bulunduğunuz ortamı nemli tutmak için radyatörlerinize su kapları koyun.
  • Burnunuzu düzenli olarak temizlemeyi alışkanlık haline getirin.
  • Eviniz yada yaşadığınız alanın havasını temiz tutun.
  • Sıcak su buharı solumayı deneyebilirsiniz.
  • Hepsinden önemlisi ihmal etmeden doktora gitmelisiniz.

Ben Geniz Akıntısından Nasıl Kurtuldum

Yukarda yazdıklarım geniz akıntısından kurtuldum demek için benim başvurduklarımdır. Tabi ki farklı yöntemler ortaya çıkabilir ama normal bir geniz akıntısına sahipken bir anda problem yaşamaya başladığınızı düşünüyorsanız. Yüksek ihtimalle sorunun tespit edilerek müdahale edilmesi şarttır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*