Gelin Bohçası Nasıl Hazırlanır?

Merhaba arkadaşlar, bugünkü konumuzda sizlere düğüne hazırlık yapılırken olmazsa olmazlardan olan bohçalar hakkında bilgi vermek istiyorum. Bohça demek, kız tarafının damada hazırladığı hediyelikler, erkek tarafınında geline hazırladığı hediyelikler demektir. Yani gelin ve damadın aileleri birbirlerine karşılıklı hediye almaktadır. Tabi bu bohça hazırlama olayı her yörede her gelenekte olacak diye bir şart yoktur. Karşılıklı kişilerin anlaşmasına bağlı olaraktan bohçaya konulacak olan şeyler belirlenebilir. Bu yazımızda gelin bohçasına yer vermekteyiz. Erkek tarafının, kız tarafına vereceği bu bohçada yok yok ! Sizlerde eğer düğün hazırlığı peşindeyseniz bu yazımızı okuyun ve bohça hakkında fikir sahibi olun. Peki gelin bohçasında neler olur, gelin bohçası nasıl hazırlanır, işte bu sorularınızın cevabı bu sayfada. 🙂

1- Ev Giyim Kıyafetleri

Gelin bohçası hazırlanırken ilk konulması gerekenlerden birisi de gecelik ve sabahlık takımlarıdır. Yeni gelinin en çok kullanacağı kıyafetlerdendir. Ayrıca gelin bohçasının içinde mutlaka bir kaç takım iç çamaşırı bulunmalıdır.

pr_01_1242

2- Terlik ve Ayakkabı

Vitrinlerde sıklıkla gördüğümüz süslü püslü terlikleri gelin bohçasına mutlaka eklemeliyiz. Gelin terliği diye satılan bu terlikleri kolaylıkla her yerde bulabilirsiniz. Ayrıca bir çift ayakkabı ve çorap bulundurulmalıdır.

pr_01_115967

3- Kişisel Bakım Ürünleri

Bayanların yapmayı çol sevdiği makyaj ürünleri olmazsa olmazlardandır. Farklı renklerden oluşan güzel bir makyaj setini gelin bohçasına ekleyebiliriz. Bazı yerlerde makyaj seti kutu halinde komple satılmaktadır. İçinde far, fondoten, allık, rimel ve ruju yer almaktadır. Bunun yanı sıra parfüm, deodorant ve krem benzeri ürünleri de ekleyebiliriz.

27032013143552

4- Dış Giyim Kıyafetleri

Yeni gelinin ev hayatı kadar dışarıdaki giyimi kuşamıda çok önemlidir. İşte bu yüzden gelin bohçası hazırlanırken gelin giydirilir kuşandırılır. Bohçanın içine, çantası, elbisesi, pantalonu ve şık güzel bir bluzu ekleyebiliriz. Eğer düğüne yakın zamanlarda bohça hazırlıyorsanız normal çantanın yanı sıra, düğünde takmalık gelin çantası da alabilirsiniz.

Zara-2015-Bayan-Çanta-Modelleri

 

5- Takı

Karşılıklı iki tarafın anlaşmasına bağlı olmak şartıyla, takı setleride gelin bohçasına konulabilir. Geline hediye edilecek bu takılar, hem kız hem de erkek tarafını daha onure etmektedir. Takı seti içerisinde bilezik, küpe, kolye bulunabilir. Bu takılacak olan takılar, düğün veya nişan harici olan hediyelik takı olmaktadır.

en-sik-taki-seti-modelleri-52

6- Nişan Sepeti ya da Çeyiz Sandığı

Son zamanlarda modası geçen büyük sandıkların yerini saten süslü bohçalar bırakmaktadır. Onu da istemezseniz süslemeli kadife kutuları tercih edebilirsiniz. Bizim hazırladığımız listeye eklemeler yapabilir veya çıkarmalar yapabilirsiniz. Hatta dilerseniz gelinin ailesine de hediye olarak kıyafet alabilirsiniz. Nişan veya düğün sandığınızın üstünü dilerseniz sizde süsleyebilirsiniz. Hatta güzel kokması için sabun koyabilir veya parfüm sıkabilirsiniz. İçine konulacak eşyaları da kendi adetlerinize göre belirlemeniz sizler için faydalı olacaktır. Aksi takdirde istenmeyen anlaşmazlıklar olabilmektedir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*