Geçmişin İzleri: Retro Modası

Gecmisin-Izleri-Retro-Modasi-Resimleri
Retro Moda Akımı

Moda; her yıl yeni bir akımın etkisiyle kendini canlı tutarken, bu yıl retro modası ile karşımıza çıkmakta. Retronun kelime anlamına bakarsak, geçmişte trend olan parçaların tekrar günümüzde kullanılması olarak algılayabiliriz.

Bugünlerde, gerek TV kanallarında gerekse kaliteli site ve bloglarda yapılan, modayla ilgili çalışmalarda, herkes az çok moda hakkında fikir sahibi oldu. Geçmişteki kıyafetlerin günümüz anlayışıyla yorumlanıp moda severlerin beğenisine sunan tasarımcılar, modayla ilgilenenlerde bu portallarda buluştu. Bunun sonucunda da sizler kendi retro modanızı şekillendirebildiniz.

Retro Modası İle Vintage Modası Arasındaki Fark!

Retro modası ile Vintage modası birbirine çok karıştırılan iki akım olarak karşımıza çıkar. İki moda akımı arasındaki farkı belirtmek gerekirse; vintage tarzı, geçmişte kullanılan ve anlamı olan kıyafetler, eşyalar olabilirken, retro tarzı ise; geçmişte trend olan parçalar, aksesuarlar, eşyalar olarak özetleyebiliriz. Konuyu somutlaştırmak gerekirse; geçmişte trend olan kalın çerçeveli gözlükler şimdilerde çok moda. Bu kalın çerçeveli gözlükler retro modası olarak karşımıza çıkar.

Retro Moda Akımı Hangi Parçaları İçerir?

Siz de birçok kadın gibi retro moda akımı hangi parçalardan oluşur diyorsanız, birçok kıyafet akla gelir. Fırfırlı elbiseler, balon etekler, puantiyeler, askılı erkek pantolonlar. Bunlar retronun en bilinen parçalarıdır.

[wp_ad_camp_1]

Redro Modasıyla İlgili Kombinler

Retro modasıyla kombin yapmak için, tamamıyla bütün parçaların retro olması gerekmez. Eğer çok özel bir yere davetli değilseniz, retro parçaları tek kullanmak çok yerinde bir karar olacaktır.

Retro ile günlük kombinler yapmak isterseniz fırfırlı elbiseler, balon etekler kullanabilirsiniz. Günlük; sıradan retro bir şıklık için, fırfırlı elbise ile salaş bir hırka kullanabilirsiniz. Gün içinde ilgi çekici bir kombin istiyorsanız; balon eteğinizi düz bir gömlekle kombinleyip, retro modasının simgelerinden olan büyük çerçeveli bir gözlükle tamamlayabilirsiniz.

Retro modasının en önemli parçalarından olan puantiyeli gömlekler, etekler sizlerinde gardırobunda olmalı. Hemen her parça ile kombinlenen bu şık retro parçalar, bu yıl en bilinen markaların kreasyonlarında olduğunu unutmayın.

Retro modasının bazı parçaları çok iddialı olduğundan bunları özel davetlerde kullanmanız gerekir. Retro modası diye, abartılı retro parçalarıyla sokak da gezerseniz, modayı yansıtmaktan ziyade gülünç duruma düşeceğinizi hatırınızdan çıkarmayın.

Kimler Retro Modasının Ruhunu Yansıtamaz!

Retro modası herkesin taşıyabileceği bir akım değildir. Ruhen biraz çılgın bir o kadarda idealist olmak lazım. Aksi takdirde, giydiğiniz parçanın ruhunu yansıtamazsınız.

Retro modası sizin stilinize uygun değilse, bu yıl moda akımın dışında kaldım diye üzülmeyin. 2015 yılı; birbirinden güzel ve iddialı onlarca akımı sizlerin beğenisine sunduğunu belirtmek isterim.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*