Gebelikte Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Gebelikte Vajinal Akinti Tedavisi Nasil Yapilir Resim

Gebelikte Vajinal Akıntı

Oldukça sık görülen bir durum olan gebelikte vajinal akıntı pek çok kadında meydana gelebilir.. Çoğu gebe kadınlarda görülen bu durum, gebelik döneminin fizyolojik bir sonucudur. Çoğunlukla tedavi gerektirmez.

Gebelikte Vajinal Akıntı Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte oluşan vajinal enfeksiyonlar başlıca gebelikte vajinal akıntı nedenleri arasında yer alır. Bu enfeksiyonların oluşmasına sebep olarak; mantarlar, bakteriler ya da parazitler gösterilebilir.

Gebelikte Vajinal Akıntı Belirtileri Nelerdir?

Vajinal akıntıya sebep olan Gardnerella vajinalis, bakteriyel vajinozis en bilinenidir. Gebelikte vajinal akıntı belirtileri içinde sayılan aynı zamanda Gardnerella vajinalis’in belirtileri arasında olan; ince kıvamda homojen, gri renkte, balık kokusu veren akıntı tipik bulgusudur. Normal floradaki laktobasillerin azalmasından dolayı ortaya çıkar. Cinsel ilişki sırasında her hangi bir bulaşma durumu söz konusu değildir. Bakteriyel vajinozis; erken doğum, preterm eylem, gebelikte erken membran rüptürü, koryoamniyonit ve puerperal endometrit riskini artırır. Bu nedenle, teşhis konulduğunda hemen tedaviye başlanmalıdır.

Trichomonas vajiniti, gebe kadınların %25 ‘inde vajinit etkeni olarak karşımıza çıkar. En sık belirtisi; bol köpüklü, kötü kokulu, sarı renkli akıntıdır. Bu akıntıya, kaşıntıda eşlik edebilmekte. Cinsel yolla bulaşma olduğu için, eşler dikkat etmeli. Bulaşma halinde, tedavi yoluna gidilmeli. Bu akıntı ile ilgili, kesin olmamakla birlikte; gebe kadının suyunu erken getirebileceği ve erken doğuma sebep olacağından, teşhis konulur konulmaz hemen tedaviye başlanmalıdır.

[wp_ad_camp_1]

 

Gebelikte Vajinal Akinti Tedavisi Nasil Yapilir1 Resim
Gebelikte Vajinal Akıntı Gebeliğin İlk Aylarından İtibaren Meydana Gelmeye Başlar!

 

Gebelikte Vajinal Akıntı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte vajinal akıntı ne zaman başlar derseniz; gebeliğin ilk aylarından itibaren başlar, gebelik sonlanana kadar devam eder. Akıntılar dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Eğer akıntı kötü kokulu; sarı, kahverengi, yeşil, pembe kırmızı lekelenme şeklinde ve bu durumda da kaşıntı eşlik ediyorsa ciddi bir durumdur. Hemen doktora başvurmanız akıllıca bir karar olacaktır.

Gebeliğin son aylarında, akıntı ile su gelmesi karıştırılabiliyor. Su anne karnındaki bebek için hayatı bir durum olduğu için; en ufak bir şüphelenmenizde hemen doktorunuza başvurmanız gerekir.

Gebelikte Vajinal Akıntı Artması

Gebelikte vajinal akıntı artması, enfeksiyonlara bağlı olarak değişebilir. Gebe kadın hijyenine son derece dikkat ederek, kendini koruması gerekmekte.

Gebelikte Vajinal Akinti Tedavisi Nasil Yapilir2 Resim
Gebelikte Vajinal Akıntı Tedavisi İçin Aşağıdaki Hususlara Dikkat Edin!

Gebelikte Vajinal Akıntı Tedavisi Nasıl Olur?

Vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan korunmak için pamuklu çamaşırlar tercih edilmeli. Günde en az iki kez, iç çamaşırı değiştirilmeli. Gebelikte vajinal akıntı tedavisi için bir başka öneride, alerjiye neden olacak deterjanlar kullanılmamalı. Tercihen çamaşırların temizliği için, doğal sabun kullanılmalı. Özellikle iç çamaşırların kızgın ütüyle ütülenmesi, mikropların ölmesi açısından güzel bir uygulama. Şekerli gıdalardan kaçınılması( mantar enfeksiyonuna sebep olacağından) gerekmekte. Enfeksiyonlara karşı korunmak için prezervatif kullanımı önemli bir araçken, aynı zamanda vajinal akıntıya karşı bir tedbir olabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*