Gebelikte Vajinal Akıntı Ne Zaman Başlar?

Gebelikte Vajinal Akıntı Ne Zaman Başlar Resim

Gebe kadınların birçoğunda görüen vajinal akıntı, çoğu zaman için gebeliğin meydana getirdiği nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Tedavi gerektirmeyen vajina akıntı, bazı enfeksiyonlar sonucunda oluşabilmektedir. Enfeksiyonun nedeni sie bakteriler, mantarlar ve parazitler olarak ön plana çıkmaktadır. Peki, gebelikte vajinal akıntı ne zaman başlar? şimdi buna bakalım.

Gebelikte döneminde vajinal akıntı ne zaman ortaya çıkar?

Gebelik sürecinde vajinal akıntı ilk aylardan itibaren ortaya çıkmaktadır. İlk aylardan itibaren meydana gelen akıntılar, gebelik süresince devam etmekte ve doğuma kadar sürmektedir. Hamilelik dönemi boyunca devam eden akıntının takip edilmesi göz ardı edilmemesi gereken durumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü gebelikte vajinal akıntı ve koku istenmeyen şekilde meydana geldiğinde anne adayı için problemlerin meydana gelmesi mümkün olabilmektedir Bu yüzden oluşan akıntının kokulu ve şeffaf olmadığı durumlarda anne adayının bir an önce doktora başvurması gerekmektedir.

Akıntının meydana gelmesinde vajinozis enfeksiyonu etkili olmaktadır. Gardnerella vajinalisin etken olduğu vajinozis enfeksiyonu, bilinen enfeksiyonlar arasında oldukça sık görülmektedir. Vajinozis enfeksiyonu ile oluşan akıntı ince bir kıvama sahiptir. Bunun yanında gri, homojen ve balık kokusunu andırması akıntının bilinene özellikleri arasınd yer almaktadır. Ayrıca bakteriyel vajinozis

Gebelikte Vajinal Akıntı Ne Zaman Başlar1 Resim– Erken membran rüptürü

– Preterm eylem

– Erken doğum

– Koryoamniyot

– Puerperal endometrit

riskini artırmaktadır. Bu nedenle vajinozis sorunu ile karşı karşıya kalan kadınların bir an önce uzmana görünmesi ve tedaviye aşamalarına geçiş yapması gerekmektedir.

Bunların yanı sıra gebelikte vajinal akıntı hemen hemen birçok kadında meydana gelmektedir. Ayrıca kadınların yüzde 75’i hayatları boyunca en az bir kez mantar enfeksiyonu geçirmekte ve bu enfeksiyonlardan en sık olanı candida albicans olarak karşımıza çıkmaktadır. Etkileri arasında vulva ve vajende kaşıntı yer almakta ve bunun yanında kokusuz ve beyaz şekilde olmaktadır. Ayrıca kaşınma nedeniyle oluşan tahriş kızarıklık meydana getirebilmektedir. Tani idrar yapma sırasında yanma hissi de mantar enfeksiyonunun etkileri arasında ön plana çıkmaktadır.

Gebelik sırasında meydana gelen akıntılardan bir başkası da trichomonas vajiniti olarak karşımıza çıkmaktadır. Anne adaylarının yüzde 25’inde görülen trichomonas, köpüklü, sarı renkli ve oldukça kötü kokulu bir enfeksiyondur. Cinsel yolla bulaşma özelliğine sahip olan trichomonas vajiniti, anne adayının eşinin de tedavi edilmesini gerektirmektedir. Ayrıca gebelikte vajinal akıntı ne renk olur? sorusu anne adayları tarafından yüksek oranda merak edilen konulardan biri olmaktadır. Ancak akıntı rengi enfeksiyona göre değişim göstermekte ve bu nedenle akıntı rengini oluşan enfesiyon belirlemektedir.

Gebelikre vajinal akıntı ve enfeksiyonlardan kurtulmak için neler yapılması gerekir?

Gebeli sırasında karşılaşılan vajinal akıntı ve enfeksiyonlara karşı önlem almak için pamuk çamaşırların kullanılması tavsiye edilmektedir. Bunun yanında iç çamaşırların günde en az iki kez değiştirilmesi a da günlük poed kullanılması yapılması gerekenler arasında yer almaktadır. Ayrcaı iç çamaşırlar kesinlikle deterjanla yıkanmamalıdır. Deterjan yerine sabun kullanılması enfeksiyonlardan korunma konusunda dah etkili olmaktadır.

Koruma safhasında iç çamaşırların oldukça kızgın ütüyle ütülenmemesi de önemlidir. Mantar enfeksiyonlarını destekleyen şekerli gıdalardan uzak durmak ve prezervatif kullanmak yine korunmanın etkili yollarından bazıları olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*