Gebelikte Uyku Problemi Neden Kaynaklanır?

Gebelikte Uyku Problemi Neden Kaynaklanır Resim

Gebelikte yaşanan önemli problemlerden biri de uyku sorunu olmaktadır. Birtakım etkenlerden dolayı uyuyamayan anne adayı, bu durumun üstesinden gelmek için çeşitli yollar denemekte ve daha rahat bir uyku çekmek için çeşitli uygulamalar yapmaktadır. Gebelikte uyku problemi özellikle son aylarda bariz bir şekilde ortaya çıkar. Genellikle ilk aylarda uykusuzluk yaşanmaz, ancak süreç ilerledikçe uyku sorunu baş gösterebilir.

Gebelikte uyku sorunu neden meydana gelir?

Bazı nedenlerden dolayı gebelikte uyku sorunu ortaya çıkar ve anne adaylarının bu hassas dönemlerinde yeteri kadar uyuyamamasına neden olur. Halbuki anne adaylarının bu dönem içerisinde rahat bir uyku çekmesi gebeliğin sağlıklı bir şekilde ilerlemesi açısından oldukça önemli bir konumda yer almaktadır. Şimdi gebelikte uyku problemi nedenleri nelerdir? bunlara bakalım.

Gebelikte uyku problemi nedenleri

Gebelikte Uyku Problemi Neden Kaynaklanır Resim– Gece idrara çıkma sıklığı

– Karnın büyümesinde kaynaklı yatakta istenen pozisyonu alamamak

– Bacaklara kramp girmesi

– Nefes darlığı

– Bel ve sırt bölgesinde meydana gelen ağrılar

– Yatıldığında ağza su gelmesi

Gebelikte uyku sorunu yaşayanlar ne yapmalı?

Gebelik döneminde uyku problemi yaşamak istemeyen bir anne adayı öncelikle yatakta her zaman alışık olduğu pozisyonda yatamayacağı için yeni bir pozisyon bulmalıdır. Çünkü büyüyen karın istenen şekilde yatmayı ve uyumayı engellemektedir. Sırt üstü yatılması kesinlikle önerilmemekte ve bunun yanında sol tarafa yatılması çoğu zaman için uygun görülmektedir. Gebelikte uyku sorunu yaşayanlar sol kısıma yattıklarında damarlar üzerinde baskı azalmaktadır. Ayrıca bu pozisyonda bebeğe daha fazla kan gittiğini söylemek mümkündür.

Diğer yandan sol tarafa yatıldığında ayakların biraz karına doğru çekilmesi ve bacaklar arasında yastık konması daha rahat bir yatış pozisyonu olmaktadır. Yatakta pozisyonun yanı sıra ağza su gelmesi gibi durumlarda baş kısmının yüksek bir konuma getirilmesi yeterlidir. Yastık yardımı ile başın daha yüksekte olması sağlanabilir. Bunların yanı sıra anne adayının aşağıdakileri uygulaması da rahat bir uykuya yardımcı olmaktadır.

– Yatmadan önce sıcak bir duş almak

– Akşamları çay ve kahvenin az tüketilmesi

– Uyumadan hemen önce ılık süt içmek

– Standart bir uyku düzeni belirlemek

– Gün içerisinde egzersiz ve yürüyüş yapmak

– Uykuya yardımcı konforlu yataklar tercih etmek

1 yorum

  1. gebelikte uyku problemi çekenlerden biri de benim. özellikle son aylara doğru geceleri hiç uyuyamıyodum ve nu nedenle gündüzleri çok halsiz ve yorgun oluyodum. durumu doktora anlattım ve bu yazının sonundakilerden bazılarını önerdi. gebelikte uyku problemi yaşayanlar için özellkle gece yatmadan önce duş almak ve kahveyi çayı az içmek işe yarıyor. kafeinden uzak durmak şart

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*