Gebelikte Tansiyon Yükselmesi Nedenleri – Preeklampsi

Gebelikte Tansiyon Yükselmesi Nedenleri - Preeklampsi Resim

Gebelik öncesinde yaşanan tansiyon probleminin ön plana çıkardığı ya da gebelikte beraber başlayan tansiyon yükselmesi, kadınların hamilelik döneminde yaşadığı ciddi sorunlar arasında yer almaktadır. Gebelikte tansiyon yükselmesi nedenleri farklı şekillerde karşımıza çıkabilmekte ve bu problemi tetikleyici etkenler bulunabilmektedir. Bu yüzden her uzman gebelik sürecinde tansiyonun sürekli kontrol altında tutulması gerektiğini belirtmektedir.

Gebelikte tansiyon yükselmesi nedenleri nelerdir?

Gebelikte tansiyon problemi 4,5 – 5 aydan sonra olursa buna gestasyonel hipertansiyon denir. Bu şekilde ortaya çıkan tansiyon problemi doğumun ardından yok olur. Gestasyonel hipertansiyon farklı etkenler (idrarda protein kaybı ve ayaklarda ödem) ile ortaya çıkarsa buna da preeklampsi denmektedir. Bu etkenler arasında ise idrarda meydana gelen protein kaybı ve ayaklarda şişlik gösterilebilir. Şimdi gebelikte tansiyon yükselmesi nedenleri yani preeklampsinin ortaya çıkmasında rol oynayan etkenler nelerdir? bunlara bakalım.

Gebelikte Tansiyon Yükselmesi Nedenleri - Preeklampsi1 Resim– İlk gebelik

– Bir önceki gebelikte preeklampsi görülmesi

– Gebelik öncesi hipertansiyon problemine sahip olunması

– Aileden herhangi birinde preeklampsi bulunması

– Bağışılık sisteminde bozulmalar olması

– 35 yaş üzerinde olunması

– Çoğul gebelik

– Diyabetin 1. tipi

– Böbrek hastalıkları

– Aşırı kiloya sahip olunması

– Önceki gebeliklerde bebek ölümü, gelişme geriliği, dekolman yaşanması

– Pıhtılaşma bozuklukları

Gebelikte tansiyon yükselmesi nasıl tedavi edilir?

Tedavi aşamasında çeşitli kriterler göz önünde bulundurulmaktadır. Eğer kan basıncı hafif bir şekilde yükseliyorsa ve doğuma yakın bir zaman değilse yatakta istirahat etmek gebelikte tansiyon yüksekliği tedavisi adına yeterli olur. Ayrıca yapılan kontrollerde kan basıncının tehlikeli seviyelere ulaşmadığı görülüyorsa doğum zamanına kadar gebeliğin devam etmesi sağlanır. Bunun yanında doktor kontrolünde tansiyon düşürücü bazı ilaçların kullanılması mümkündür.

Bunun dışında kan basıncının tehlikeli boyutlara ulaştığı zamanda ise uygulanacak tedavi yöntemleri farklılaşmaktadır. Kısacası bu tip bir durumda tek tedavi yöntemi doğum yaptırılması olarak görülmektedir. Ayrıca karşılaşılan duruma göre sezaryen doğum yaptırılması da mümkün olabilmektedir.

Diğer yandan preeklampsi teşhisi konan annen adayının daha rahat bir şekilde izlenmesi için hastaneye yatırılması gerekebilir. Bebek ve anne adayının kontrol altına alınması adına bu duruma karar verecek anne adayının doktorudur. Çünkü herhangi bir olumsuz durumda bebeğin erken doğumu gerçekleşebilir. Bu nedenle anne adayının yakın takibe alınması olası sorunların önüne geçilmesi adına önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*