Gebelikte Tansiyon Düşmesi Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Tansiyon Düşmesi Nedenleri ve Tedavisi Resim

Gebelikte tansiyon düşmesi yani hipotansiyon tansiyon yükselmesi kadar görülmemektedir. Ancak bazı anne adaylarında tansiyon düşüklüğü ile karşılaşmak mümkündür. Anne adayında ölçülen tansiyonun 90/60 mmHg’nin altına düşmesi hipotansiyon olarak kabul edilmektedir. Tansiyon düşmesi sonucunda ise baş dönmesi, yorgunluk, halsizlik, gözler kararma ve sersemlik gibi durumlar ön plana çıkar. Peki, gebelikte tansiyon düşmesi nedenleri nelerdir? gelin, bunların neler olduğuna daha yakından göz atalım.

Gebelikte tansiyon düşmesi nedenleri nelerdir?

Sık rastlanmasa da gebelikte önemli problemlerden biri olan hipotansiyon, istenmeyen problemlerin ortaya çıkmasına neden olabilmektedir. Gebelikte tansiyon düşmesi nedenleri farklı etkenler ile meydana gelir ve bu etkenler yok edilmedikçe problem devam eder. Bunun sonucunda ise bebek ve anne adayı için olumsuz sonuçların ortaya çıkması her zaman için muhtemeldir.

– Dengesiz beslenmeden kaynaklı mide bulantısı ve kusma düşük tansiyon problemini meydana getirir.

– Sırt üstü ve yan kısma doğru yatıldığında rahim damarlara baskı yapabilir ve bu baskı tansiyon düşmesine neden olur. Bu yüzden 4. aydan sonra daha düzenli bir şekilde yatılması önerilir.

Gebelikte Tansiyon Düşmesi Nedenleri ve Tedavisi1 Resim– Aşırı kanama gebelikte tansiyon düşmesi nedenleri arasında yer alır. Herhangi bir düşme ya da doğumun yaklaşması ile bebeğin eşindne kaynaklı ortaya çıkan kanamalar tansiyonun düşmesine neden olur. Kanamanın boyutu hangi seviyede olursa olsun bir an önce doktora başvurulması tavsiye edilir.

– Ayrıca aniden ayağa kalmak ya da oturmak tansiyonun düşmesinde etken rol oyanar.

– Aşırı sıcaklarda terleme nedeniyle fazla sıvı kaybı meydana gelir. Bu nedenle özellikle yaz aylarında daha fazla sıvı tüketimi olması gerekir.

Gebelikte tansiyon düşmesi tedavisi nasıl olur?

Gebelikte sürecinde tansiyon düşmesinin en etkili tedavisi doktor kontrolünde kalmaktır. Anne adayı tansiyon düşmesine bağlı olarak karşı karşıya kaldığı şikayetler ya da belirtiler sonucunda zaman kaybetmeden doktora başvurmalıdır. Doktor anne adayı için en etkili tedavi planlamasını yapacak ve tansiyon düşmesini engelleyici girişimlerde bulunacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*