Gebelikte Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir Resim

Diğer adıyla pollaküri olarak bilinen gebelik sık idrara çıkma, hamile olmayan kadınlarda da görülen bir durumdur. Diabet ve idrar yolu enfeksiyonı hastalıklarını akla getiren sık idrara çıkma, gebelerde normal bir problem olarak görülmektedir. Gebelikte sık idrara çıkmanın nedenleri  farklı şekillerde karşımıza çıkmaktadır. Şimdi bunların neler olduğu daha yakından inceleyelim.

Gebelikte sık idrara çıkmanın nedenleri arasında neler yer alır?

Gebelikte idrara sık çıkmanın nedenlerinden biri rahmin idrar torbasına baskı yapması olarak karşımıza çıkar. Bunların yanı sıra vücut sıvısının artması ve kan miktarında artış meydana gelmesi sık idrara çıkma nedenleri arasında yer alır. Çünkü bu şekilde böbrek fonksiyonları artar ve idrar üretimi daha fazla olur. Gebelikte sık idrara çıkmanın nedenleri konusunda böbrek fonksiyonlarının artması önemli bir durumdur. Böbrekler ne kadar fazla çalışırsa idrar üretimi de aynı oranda artış gösterir. Bu nedenle uzmanlar, anne adaylarına gece yatmadan önce gereğinden fazla sıvı tüketmemesini tavsiye etmektedir. Ancak bu durum gündüz için geçerli değildir. Gebelikte Sık İdrara Çıkmanın Nedenleri Nelerdir1 ResimGebelikte bol sıvı almak sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek adına önemlidir.

Gebelikte sık idrara çıkma ne zaman başlar?

Kadınların gebelik sırasında yaşadığı sık idrara çıkma genelde ilk 3 ay içerisinde sık görülmektedir. Yani idrara sık çıkma gebelik başlangıcı ile ortaya çıkmaktadır. Bunun nedeni rahmin idrar torbasına bu dönemde daha yoğun bir şekilde baskı yapmasıdır. Ayrıca aynı durum gebelikte son 3 ay için de geçerlidir. son 3 ay rahim aynı şekilde idrar torbasına baskı yapar ve idrara çıkma daha fazla görülür.

Gebelikte sık idrara çıkmak yanma, ateş ve halsizlik gibi durumlar olmadığı sürece normal kabul edilmektedir. Ancak bu belirtilerden birinin ya da birkaçının olması idrar yolu enfeksiyonu ve sistit gibi hastalıkların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle anne adayında bazı tahliller yapılmakta ve sorunun neden kaynaklandığı bulunmaya çalışılmaktadır.

Diğer yandan sık idrara çıkma probleminin yanı sıra bazen idrar kaçırma gibi sorunlar da ortaya çıkabilir. Bu sorun için herhangi bir ilaç verilmemekte ya da cerrahi bir uygulama yapılmamaktadır. Anne adayının kegel egzersizleri ile idrar kaçırmaya karşı önlem alması mümkündür.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*