Gebelikte Şeker Hastalığı (Gestasyonel Diabetes Mellitus)

Gebelikte Seker Hastaligi Resim
Gebelikte Şeker Hastalığı

Gebeliğe Bağlı Şeker Hastalığı

Şeker hastalığı yani diyabet, kanda normalden aşırı yüksek şeker düzeylerine bağlı oluşan bir rahatsızlıktır. Kadınların gebelik döneminde ortaya çıkan şeker hastalığına “Gestasyonel Diyabet”, hamilelikten önce diyabet olmasına da “pregastasyonel diyabet” denir.

Yapılan araştırmalara göre her 200 kadından birinde pregastasyonel diyabetin bulunduğu, aynı zamanda her 200 kadından beşinde gestasyonel diyabet yani gebeliğe bağlı şeker hastalığının görüldüğü tespit edilmiştir.

Gebelikte Seker Hastaligi4 Resim
Gebelikte Şeker Hastalığı Oluşmasında Riskli Durumda Olanlar Vardır!

Gestasyonel Diyabet Oluşma Riski Taşıyan Anne Adayları Kimlerdir?

– Hamile kalmadan önce kilosu normalin üstünde olan,

– Bir önceki hamileliğinde diyabet geçirmiş olan,

– Birden fazla düşük yapmış olan, 4 kilonun üzerinde iri bebek doğurmuş olan, ölü veya anomalili bebek doğurmuş olan,

– Yaşı 35 ve üzerinde olan,

– Hamileliği sırasında anormal kilo alan,

– Birinci derece akrabalarından birinde diyabet hastalığı olan,

– İdrarda glikoz çıkışı saptanan veya çok su içme, çok yemek yeme gibi diyabet belirtileri gözlemlenen,

– Bebeği beklenmedik bir şekilde ölen kadınların gestasyonel diyabete yakalanma riski daha fazladır.

Gebeliğe Bağlı Diyabet Belirtileri Nedir, Tanısı Nasıl Konur?

Belirtileri

Eğer hamile kalmadan önce diyabet hastalığınız var ise kan şeker düzeyinizi kontrol altında tutabilmeniz zor bir hal alır. Gebelik sırasında insülin dozunu değiştirmek gerekli olabilir.

Çoğu kadın hamileliği esnasında diyabeti fark edemez. Gebelikte şeker meydana geldiğini anlamak için tahlillere başvurulur. Ancak susuzluk hissi, çok fazla yemek, sık idrara çıkmak, kilo kaybı, yorgunluk gibi belirtiler gebeliğe bağlı diyabetin habercisidir.

Gebelikte Seker Hastaligi2
Gebelikte Şeker Hastalığının Anlaşılmasında Tahlillerden Yararlanılır!

[wp_ad_camp_1]

Tanı

Hamile olan kadınların çoğu gebeliğe bağlı diyabet risk faktörlerinden hiç birini taşımaz. Ancak hiçbir şikâyeti olmasa bile diyabet gelişme riskinin en yüksek olduğu dönem olması sebebi ile gebeliğin 24. Ve 28. haftalarında şeker hastalığı tarama testi yapılır. Bu haftalarda bütün hamile kadınlara 50 gr glikoz yükleme testi yapılır. Bu test tarama amaçlı yapılır ve bu testte bozukluk çıkması diyabet olduğunu göstermez.

50 gr glikoz testi sonucu 140’tan fazla çıkanlara diyabet tanısı koyabilmek için 100 gr ile oral glikoz tolerans testi yapılır. 50 gr glikoz testinde bozukluk çıkan anne adaylarının ancak yüzde 15’inde gestasyonel diyabet tespit edilir.

Gebelikte Şeker Hastalığı Tanı Testi

12 saat açlık süresi sonunda açlık kan şekeri, 100 gr glikoz içilmesinden 1,2 ve 3 saat sonra tokluk kan şekeri ölçümü yapılır. Bu dört ölçüm sonucunda bir veya iki tanesinin yüksek çıkması durumunda gestasyonel diyabet tanısı konmuş olur.

Ölçümlerden sadece biri yüksek çıkan hamile bayanlar, yakın takibe alınırlar ve bir süre sonra testler tekrarlanır. Gestasyonel diyabet gelişme riski yüksek olan anne adaylarında 50 gr tarama testi yerine direk 100 gr glikoz testi yapılır. Sonuçlar normal çıksa bile 32. ve 34. haftada test tekrarlanır.

Hamilelikte Diyabete Bağlı Yaşanabilecek Problemler?

– Gebelik sırasında yüksek tansiyon gelişme riskini artırır.

– Bebeğin erken doğum riskini artırır.

– Ani bebek ölümü oluşma riski vardır.

– Kandaki yüksek şeker bebeğin irileşmesine sebep olabilir. İri bebeklerde sezaryen riski yüksektir, ayrıca doğum sırasında doğum travması, omuz takılması, doğumun uzaması gibi risklerde mevcuttur

– Hamilelikten önce diyabet mevcut ise bebekte bazı anomaliler oluşma riski vardır. Ancak gebelik sırasında oluşan diyabette bebekte anomali oluşumuna sebep olmadığı bilinmektedir.

– Doğumdan sonra bebekte akciğer yani solunum sıkıntıları gelişebilir, diyabetik annenin bebeklerinde akciğer geç gelişir.

– Kontrol altına alınmamış gebelikte şeker hastalığında doğumdan önce veya doğum sırasında bebekte oksijensizlik meydana gelebilir.

– Doğumdan sonra bebekte kan şekeri düşüklüğü ve yüksekliği, bebekte kan hücrelerinin fazlalığı görülebilir.

– Diyabetik gebelerde Üriner sistem enfeksiyonu, solunum yolu enfeksiyonu, doğum sonrası enfeksiyonlar ve yara yeri enfeksiyon riskleri artış gösterir.

– Hamileliği sırasında diyabet teşhisi konan anne adaylarının ilerleyen yaşlarda obezite, hipertansiyon, hiperlipidemi, kardiyovasküler hastalıklarının gelişme riski mevcuttur. Bu yüzden gebelikte diyabet saptanan kadınların doğumdan sonraki dönemde yaşam boyu sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz ve hareketli yaşam tarzı alışkanlıklarını devam ettirmeleri gerekir.

– Diyabetik ketosidoz meydana gelme riski vardır. Diyabetik anne adaylarında aşırı bulantı, kusma, enfeksiyonlar, beta mimetik veya steroid ilaçlar diyabetik ketosidoza sebep olabilmektedir.

– Hamilelik sırasında gerekli kontrollerinizi düzenli olarak yaptırmanız, sağlıklı bir bebek dünyaya getirebilmeniz için çok önemlidir.

Gebelikte Seker Hastaligi1 Resim
Gebelikte Şeker Doktor Kontrolünde Tutulmalıdır!

Doğum Zamanı ve Şekli Nasıl Olmalı?

Diyabetik anne adaylarında sezaryen gerektirecek bir durum yok ise doğum normal şeklinde ve normal zamanında yaptırılır. Normal doğuma izin verilen anne adaylarının doğumu esnasında sürekli bebek kalp atışları kontrolü yapılır ve en ufak bir olumsuzlukta doğum sezaryene çevrilir.

İri bebek veya anne kemik yapısının bozukluğu gibi anormal durumlarda sezaryen gereklidir.

Diyabetik hamilelerin doğum yapacağı hastanenin diyabetik anne çocuğu bakımı konusunda tecrübesinin olması gereklidir.

Diyabetik anne adaylarının erken doğum riski taşıdıkları da göz önünde bulundurulmalıdır.

Doğumdan Sonra Diyabet Geçer Mi?

Diyabetik anne adaylarının çoğunda doğumdan sonra bu hastalık geçer. Gebeliğinde diyabet tanısı konulmuş olan kadınların doğumundan 6 hafta sonra 75 gr glikoz testi uygulanır. Bu test sonucu normal çıksa bile sonraki gebeliklerinde veya ilerleyen yaşantısında diyabet riski taşıdığını bilmesi gereklidir.

Diyabetik Annenin Çocuğunda Diyabet Oluşma Riski Yüksektir!

– Diyabetik anneden doğan çocuklarda ilerleyen yıllarda Tip 2 diyabet ve GDM görülme riski, diyabetik olmayan annenin çocuklarına göre 20 kat daha fazladır.

– Hamilelikte diyabet gelişen annenin çocuğunun da diyabet olması yüzde 33 oranındadır.

Anne adayları sağlıklı bir bebek dünyaya getirmek istiyorlarsa doktor kontrollerini ihmal etmemeli ve doktorun önerilerine eksiksiz uymalıdır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*