Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir Resim

Hanımlar gebelik sürecinde nasıl beslenmeniz gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımızı okuyun ve hamilelik döneminizde bebeğiniz için gerekli olan besin gıdalarını ihmal etmeyin. Gebelikte sağlıklı beslenmenin püf noktaları nelerdir? başlıklı yazımız içerisinde nasıl beslenmeniz gerektiğini görebilirsiniz.

Gebelikte sağlıklı beslenmek için neler yapılması gerekir?

Anne adaylarının çoğu gebelikte sağlıklı bir beslenmenin nasıl olacağını merak etmektedir. Gebelikte sağlıklı beslenmek içinse yerine getirilmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Şimdi bunların neler olduğuna daha yakından bakalım ve gebelik sürecinde nasıl beslenmeniz gerektiğine yardımcı olalım.

Hamilelikte sağlıklı beslenme yöntemleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

– Herşeyden önce hamilelik sürecinde alınması gereken kilo – 12,5 kg arasında olmalıdır.

– Çok zayıf olmak ve şişman olmak gebelik dönemi için zararlıdır.

Gebelikte Sağlıklı Beslenmenin Püf Noktaları Nelerdir1 Resim– Gebelikte öğün atlamamaya dikkat edilmesi gerekmektedir. 3 ana öğün ve 3 ara öğünün kesinlikle atlanmaması tavsiye edilmektedir. Bu şekilde mide bulantısı ve kusma gibi durumları ortadan kaldırmak mümkün olmaktadır.

– Ayrıca hamilelikte bebeğin gelişimine önemli ölçüde yardımcı olan protein, kemiklerin oluşması için gerekli olan demir, mineral ve vitaminin kesinlikle belirli aralıklarda vücuda alınması gerekmektedir. Bu yüzden anne adaylarının beslenme programları içerisinde bu 4 ana besinden en az birinin bulunması önerilmektedir.

– Tam tahıllı gıdalar, yeşil mercimek, bezelye ve kuru fasulye vitamin ve lifa açısından zengin içeriklere sahip besinler olmaktadır. Bu nedenle anne adaylarının genelde bu yiyeceklerden birini seçmesi belirtilmektedir.

– İçeriğinde katkı maddeleri olan ürünlerin tercih edilmemesi önemli bir husustur. Bunlar salam, sucuk, sosis gibi besin gıdalarıdır.

– Yağlı gıdalardan kesinlikle uzak durulması gerekmektedir.

– Tansiyon yükselmesine yardımcı olan ve vücutta suyun tutulmasını katkıda bulunan tuzun azaltılması tavsiye edilmektedir.

– Şeker fazla kilo alınmasına neden olduğu için az miktarda alınmalıdır. Tatlılardan genel olarak sütlü tatlıları tercih etmek daha ideal bir seçimdir.

– Kabızlık problemine karşı gün içerisinde ortalama 8 ya da 10 bardak su içilmesi gerekmektedir.

– Anne adaylarının günlük alması gereken kafein miktarı 300 gram olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle günde en fazla 2 fincan çay ya da kahve içilmesi yeterlidir.

– Sigara içilmemesi ve alkol kullanılmaması uzmanların anne adaylarına sunduğu öneriler arasında yer almaktadır. Ayrıca hamile kadıların sigara içilen yerlerde bulunmamaya dikkat etmesi gerekmektedir.

– Gebelik dönemşnde kadınların doktorlarına danışmadan hiçbir şekilde ilaç kullanmamaları tavsiye edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*