Gebelikte Röntgen Çektirmek Zararlı Mıdır?

Gebelikte Röntgen Çektirmek Zararlı Mıdır Resim

Tıbbın en çok kullanılan tanı yöntemlerinden biri olan röntgen, dokulardan direkt olarak geçen ışınlar kullanılarak vücudun iç kısımlarını görüntülemede kullanılan bir tekniktir. Hiçkimsenin gerek görülmedikçe röntgen çektirmemesi ve röntgen ışınlarına maruz kalmaması tavsiye edilmektedir. Aynı durum hamile kadınlar için de geçerlidir. Kadınlar tarafından merak edilen gebelikte röntgen çektirmek zararlı mıdır? sorusu üzerinde uzmanlar, çeşitli açıklamalarda bulunmakta ve röntgen konusunda neler yapmaları gerektiğini anlatmaktadır.

Gebelikte röntgen çektirmek mümkün müdür?

Genel olarak hamile kadınlar da dahil olmak üzere kimsenin röntgen ışınlarına maruz kalmaması tavsiye edilmektedir. Ancak gebelikte röntgen çekilmesi şu ana kadar yapılan araştırmalarda anne ve bebek üzerinde olumsuz etkileri sunmamıştır. Çünkü röntgen ışınlarından zarar görebilmek için ışın dozunun 5000 mrad seviyelerine ulaşması gerekmektedir. Bu durum defalarca röntgen çekilmesi gerektiği anlamına gelmekte ve dolayısıyla herhangi bir nedenle gebelikte çekilen tek bir röntgenin anne ve bebek için zararı bulunmamaktadır.

Gebelikte Röntgen Çektirmek Zararlı Mıdır1 ResimGebelikte röntgenden zarar görebilmek için oldukça fazla sayıda ve yüksek dozlarda röntgen çekilmesi gerekmektedir. Bunun dışında gebelikte röntgen çektirmek için anne adayının gireceği odada  zarar görmeyeceği ve sorunsuz bir şekilde röntgen çektirebileceği ifade edilmektedir. Bilindiği gibi röntgen çekimi X ışınları ile gerçekleşir ve bu ışınlar dokularda geçebilme özelliğine sahiptir. Bu ışınlardan sadece röntgen çektiren kişi değil, aynı zamanda röntgen çektirecek kişi ile odaya girenler de etkilenmektedir. Röntgen çektiren kişi kadar olmasa da bu kişiler de belirli oranlarda X ışınlarına maruz kalmaktadır.

Uzmanlar, hamile kadınların gerek görmedikçe röntgene girmemelerini ve röntgen çekilen odalarda bulunmamalarını önermektedir. Her ne kadar röntgenin gebelik döneminde olumsuz etkileri olmasa da daha sağlıklı ve problemsiz bir gebelik için röntgenden uzak durulması gerektiği belirtilmektedir. Bunların yanı sıra röntgenin X ışınlarından korunmak için kurşun yelek giyilmesi yeterli olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*