Gebelikte Reflü Tedavisi ve Reflü Başlangıcı

Gebelikte-Reflu-Tedavisi-Resim
Gebelikte Reflü Tedavisi

Oldukça sık karşılaşılan problemler arasında yer alan gebelikte reflü, hamile kadınları oldukça rahatsız eden durumlardandır. Kadınların yaşadığı bu problemi bütün yönleriyle açıklayarak, akıllarda yer alan soruları yanıtlamaya çalışalım.

Gebelikte Reflü Neden Olur?

Anne adaylarının aslında merak ettiği asıl soru gebelikte reflü neden olur? sorusu olarak karşımıza çıkar. Gebelikte reflü oluşmasının nedeni bu süreçte artan progesteron hormonunun mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığı gevşetmesidir. Gebelikte reflünün meydana çıkmasındaki bir başka sebep ise; rahimin büyümesiyle, karın içindeki basınç artmakta. Haliyle, bu durumun sonuncunda mide iyice sıkışıp, mide içindeki asit yemek borusuna kaçmakta.

Gebelikte Reflünün Belirtileri

Ağza acı, eki su gelmesi şeklinde yakınmaların olduğu gibi; göğüste ve mide bölgesinde yanma biçiminde problemler ortaya çıkmasıdır. Detaylı bilgiler için gebelikte reflü belirtileri yazımıza göz atın.

Gebelikte Reflü Ne Zaman Başlar?

Hamileliğin ilerleyen dönemleridir diyebiliriz. Özellikle; gebe kadının karnını büyümesiyle, mideye olan basınç artar ve reflü belirtileri ortaya çıkar. Beşinci ay diyebileceğimiz zaman dilimi ile doğuma kadar olan süreçte, reflü devam eder. Doğumdan sonra, reflü belirtileri ortadan kalkar.

Reflü, sadece gebe kadınlarda olan bir durum değildir. Çeşitli nedenlerden dolayı; kadın, erkek herkeste görülebilir.

[wp_ad_camp_1]

Gebelikte-Reflu-Tedavisi1-Resim
Gebelikte Reflü Doğum Sürecinin 5. Ayından Başlayarak Doğun Sonuna Kadar Sürebilir!

Gebelikte Reflü Tedavisi Nasıl Yapılır?

Reflünün tedavisi için anne adayları yediklerine çok dikkat etmelidir. Bir seferde tıka basa yemek yerine; az az, sık öğünler şeklinde beslenmeli. Gebelikte reflü tedavisi için dikkat edilmesi gereken önemli hususlardan biri yağlı, baharatlı yiyeceklerden uzak durulması; çaydan, kahveden, çikolatadan sakınılmasıdır. Sigara ve alkol reflüyü artıran nedenlerden arasında olsa da, gebelikte asla kullanılmaması gereken zararlı alışkanlıklardan. Yemekler iyice çiğnenerek yenilmeli ve yemek sırasında fazla su içilmemeli. Sıvı ihtiyacı yemekten sonra karşılanmalı. reflünün yaşanması ya da reflünün belirtilerini en şiddetli hissetmenizi sağlayan bir nedende, kilo. Gebe kadınlar, gereğinden fazla kilo almamaya gayret etmelidirler. Karın bölgesini sıkan iç çamaşırı veya kıyafetler giyilmemeye özen gösterilmeli. Yatarken yüksek yastık tercih etmekte, reflü için yararlı bir yöntem. Yatmadan en az iki saat önce yeme içme işi bitmiş olmalı. Çünkü dolu bir mide kaliteli bir uykuya en gel olacağı gibi, reflü şikâyetlerini artırmakta.

Gebelik devam ederken ilaç kullanılmamaya özen gösterilmeli. Eğer reflü belirtileri çok şiddetli olup; yaşam kalitesini tamamen bozacak durumdaysa, bazı ilaçlar kullanılabilir.(Doktor kontrolünde) Bu durumda, gebe kadınlara en hafif olan antiasitler verilebilir. Bu ilaçlar; çiğneme tableti şeklinde olanlar ile şurup formunda olanları mevcuttur. Yemeklerden sonra kullanılırlar. Reflü için bir başka antiasit ise, sodyum içeren antiasitler. Bunlar, ödeme neden oldukları için hamile bayanlara uygun değildir.

Gebelik çok dikkat edilmesi gereken bir süreç olduğu için; anne ve bebeğin sağlığı için, atılacak her adım doktor gözetiminde olmalıdır. Gebeliğinizin ilk haftasından itibaren bir doktor seçip, gebelik sonlanana kadar bu doktor ile devam etmeniz halinde, daha sorunsuz bir hamilelik geçirirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*