Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir?

Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir Resim

Kadınların gebelik sırasında karşılaştığı durumlardan biri de nefes darlığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Gebelikte nefes darlığı nedenleri arasında gösterilebilecek çeşitli faktörler bulunmakta ve özellikle ikiz gebeliklerde nefes darlığı daha sık görülmektedir. Şimdi gebelikte birçok kadının başına gelen nefes darlığının nedenlerine daha yakından bakalım.

Gebelikte nefes darlığı neden olur?

Gebelikte meydana gelen nefes darlığının başlıca nedenlerinden biri sürecin ilerlemesi ile rahmin büyümesi olmaktadır. Çünkü rahmin büyümesi sonucunda karın ve göğüs kaslarının ayrılmasını sağlayan diyafram yukarı doğru itilmektedir. Bu şekilde göğüz boşluğu sıkışmakta ve nefes darlığı oluşmaktadır. Ayrıca gebelikte nefes darlığı çekenler genelde ikiz gebelik yaşayan kadınlar olmaktadır. Karın bölgesinde birden fazla bebeğin yer alması diyaframın daha çok yukarı itilmesine ve haliyle nefes darlığının ön plana çıkmasına neden olmaktadır. Bunun yanında kadınlar gebelik sırasında fizyolojik olarak hızlı ve sık nefes alma ihtiyacı duyarlar. Bu nedenle çoğu zaman nefes darlığı meydana gelebilmektedir.

Gebelikte Nefes Darlığı Nedenleri Nelerdir1 ResimGebelikte nefes darlığının oluşmasında kadınların sahip olduğu çeşitli hastalıklar da etkili olmaktadır. Gebelik öncesi kalp hastalıklarından herhangi birine ya da astıma sahip olan kadınlar, hamile kalmadan önce bir doktora başvurmaları gerekmektedir. Bunun yanında gebe kalınmasından itibaren mevcut hastalıklar için kullanılan ilaçlara doktora danışmadan ara verilmemesi dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır. Çünkü doktorun hastalığı takip etmesi ve gebelik sürecinde buna göre bir yol izlemesi gerekmektedir. Bu yapılmazsa hastalığın ilerlemesi ve anne adayı için ciddi problemlerin meydana gelmesi mümkündür.

Gebelikte nefes darlığı egzersizleri yapmak önemli midir?

Uzmanlar gebelikte nefes darlığı çekenler için çeşitli egzersizler ile bu sorunu ortadan kaldırabileceğini belirtmektedir. Nefes darlığı yaşayan kadınlar, egzersiz yaparak yaşadıkları nefes darlığı problemini daha aza indirgeyebilmekte ve bu süreçte daha rahat nefes alabilmektedir. Bu nedenle her gün belirli oranlarda egzersiz yapmak ve nefes almayı kolaylaştırmak önemli bir husustur.

Gebelikte özellikle son aylara doğru nefes darlığı probleminde hafiflemeler meydana gelir. Bunun nedeni bebeğin yavaş yavaş doğum kanalına inmesi ve bu neden sıkışmasının azalmasıdır. Göğüste sıkışmanın azalması haliyle nefes darlığı probleminin de ortadan kalkmasına yardımcı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*