Gebelikte Karında Sertlik ve Kasılmalar

Gebelikte Karinda Sertlik Resim
Gebelikte Karında Sertlik ve Kasılmalar

Gebeliğin son aylarında anne adaylarının çoğunda rastlanan gebelikte karında sertlik ve kasılmalar ile buna eşlik eden kasık ağrısı şikayetleri, özellikle gebeliğin 6. ayından doğuma kadar olan dönemde rahatsızlık verici olabilir.

Gebelikte Karinda Sertlik1 Resim
Gebelikte Karında Sertlik ve Kasılma Gibi Durumların Meydana Gelmesi Yalancı Doğum Sancısı Olabilir!

Genel olarak bakıldığında hamilelikte karında sertlik ve kasılmalar, sakıncalı olmamakla birlikte, erken doğum habercisi de olabilir. Bu sebeple, gün içinde sık sık,karın bölgesi ellendiğinde tahta gibi bir sertleşme hissi oluşuyorsa mutlaka doktora başvurulması ve bunun gerçek bir doğum sancısı mı? yoksa yalancı doğum sancısı mı? olduğu belirlenmelidir.

Lekelenme, bulantı, kusma, kanama, su gelmesi, idrar yaparken yanma, baş ağrısı, ishal, baş dönmesi, göz kararması gibi şikayetler karında sertleşmeye eşlik ediyorsa, vakit kaybetmeden doktorunuza başvurmanız gerekir.

Elle yapılan doktor muayenesi ya da gerekiyorsa NST aleti ile yapılan kasılma ölçümü, kasılmaların yalancı doğum sancıları mı? yoksa gerçekten bir erken doğumun habercisi mi? olduğunu tespit edecektir.

[wp_ad_camp_1]

Yalancı Doğum Sancılarının Gerçek Kasılmalardan Farkları Nelerdir?

Gebelikte karında sertlik ve kasılmalar, gerçek doğum sancıları mı? yoksa yalancı sancılar mı? anlamak için, aralarındaki farkları bilmek gerekir.

Gebelikte Karinda Sertlik2 Resim
Yalancı Doğum Sancıları ile Gerçek Kasılmalar Arasında Birtakım Farklılıklar Bulunur!

– Sabit aralıklarla gelmeyen yalancı doğum sancıları, düzensizdir.

– Yalancı doğum sancılarının şiddeti ve sıklığı giderek artmaz.

– Yalancı ağrılar hareket edince ya da pozisyon değiştirince geçer.

– Gerçek doğum sancıları 30 – 60 saniye arasında süren düzenli ağrılar olmakla birlikte, yalancı ağrılar, daha kısa süren ve her seferinde değişen sürelerde devam eden ağrılardır.

– Yalancı doğum sancıları, bir ağrıdan ziyade rahatsızlık verici bir sıkıntı tarzındadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*