Gebelikte Karın ve Kasık Ağrısı Nedenleri ve Tedavisi

Gebelikte Karin ve Kasik Agrisi Nedenleri ve Tedavisi Resim

Gebelikte Karın Ağrısı

Gebeliğin ilk aylarında ve gebeliğin son aylarına doğru, hamile kadınlarda karın ağrısı görülebilir. Çeşitli sebeplere bağlı olarak,  gebelikte karın ağrısı şikâyetleri ortaya çıkabilir. Gebelikte karın ağrısı şikâyetlerinin bazıları önemsiz olabildiği gibi, bazı durumlardaki karın ağrısı şikâyetleri ciddi olabilir. Hatta gebe kadın, karın ağrısı şikâyeti nedeniyle hastaneye yatabilir.

Gebelikte Karin ve Kasik Agrisi Nedenleri ve Tedavisi1 Resim
Gebelikte Karın Ağrısı Durumlarında Uzman Doktordan Yardım Alınmalıdır!

Gebelikte Karın Ağrısı Neden Olur?

Hamileliğin son aylarında, yalancı doğum ağrıları denilen bir durumun oluşması, gebelikte karın ağrısı problemine neden olur.

Gebelikte meydana gelen karın ağrıları, gebeliğe bağlı olamayan bir durumdan da kaynaklanabilir. Apandisit, mide ülseri, safra kesesi iltihabı gibi birçok neden karın ağrısına sebebiyet verebilir. Karın ağrısına neden olan bir başka faktör ise; kabızlık, gaz olabilir.

Gebelikte Karın Ağrısı Nasıl Geçer?

Bu ağrıların düzensiz seyretmesi, şiddetinin az olması ve dinlenmeye geçmesiyle, doğum sancılarından ayrılırlar. Bu durumda yapılacak özel bir uygulama yoktur. Eğer Gebelikte meydana gelen karın ağrıları geçmiyorsa; kasılmalar giderek artıyorsa, vakit geçirilmeden doktora gidilmelidir. Zira bu durum doğumun habercisi olabileceği gibi erken doğum işaretleri de olabilir.

[wp_ad_camp_1]

Gebelikte Kasık Ağrısı

Gebeliğin ilk günlerinde, hatta adet günü geciken kadınlarda kasık ağrısı görülebilir. Hafif rahatsızlık oluşturan gebelikte kasık ağrısı ciddi bir durum oluşturmayabilir. Eğer bu ağrılar şiddetli bir şekilde devam ediyorsa acilen bir doktora başvurulmalı.

Gebelikte Kasık Ağrısı Neden Olur?

Hamileliğin 3. ve 4. aylarında kasıklarda görülen, bıçak saplanır gibi ağrılar; ani kalkmadan kaynaklanabileceği gibi, rahim büyümesine bağlı rahim etrafındaki bağların ve ligamentlerin gerilmesi sonucunda da oluşabilir.

Gebelikte Karin ve Kasik Agrisi Nedenleri ve Tedavisi2 Resim
Gebelikte Kasık Ağrısı Hamileliğin 3. ya da 4. Aylarında Ortaya Çıkar!

Gebelikte Kasık Ağrısı Nasıl Geçer?

Gebeliğin ilk aylarında ve gebeliğin 3. ve 4. aylarında meydana gelen kasık ağrıları normal sayılıp, herhangi bir tedavi yoluna gidilmez. Gebelikte kasık ağrısı, rahatsız eder boyuttaysa; gebe tedaviye alınır, hatta hastaneye bile yatırılabilir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*