Gebelikte Kanama Olursa Ne Yapmalı?

Gebelikte Kanama Olursa Ne Yapmalı Resim

Gebeliğin belirli dönemlerinde kanama medana gelebilmektedir. Kanamanın gebelik döneminin başlarında, ortalarında ya da sonlarında kanamaların ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Gebelikte kanama olursa ne yapmalı? sorusu için verilecek en net cevap bir an önce uzman hekime başvurulması ve durumun anlatılması olmaktadır. Farklı şekillerde meydana gelen kanamalardan anne adayının doktorunun bilgilendirilmesi oldukça önemli bir husutur. Çünkü kanamalar, değişik şekillerde ve renklerde görülebilmektedir. Kimi zaman birkaç damla kadar ortaya çıkan kanamalar, pembe, kahverengi ve kırmızı şekillerde meydana gelebilmektedir.

Gebelikte kanama nedenleri nelerdir?

Gebelik sürecinde meydana gelen kanamaların çeşitli nedenleri bulunmaktadır. Bu sebepler gebeliğin evresine göre değişim gösterebilmekte ve bu nedenle nedenler araştırılırken hangi evrede olunduğunun dikkat edilmesi gerekmektedir. Gebelikte kanama probleminin en sık görüldüğü dönemlerden biri gebeliğin ilk 3 ayı olmaktadır. Bu ay içerisinde ortaya çıkan kanamalar düşük tehlikesinin habercisi olabilmektedir. Ayrıca mol gebelik ve dış gebelikte anne adayında kanamaların ortaya çıkmasına neden olmaktadır.

Gebelikte Kanama Olursa Ne Yapmalı1 ResimKanamaların gebeliğin ileriki safhalarında ortaya çıktığı durumlarda vardır. Bunların nedenleri arasında ise;

– Plasenta previa

– Bebeğin eşinden ayrılması (dekolman gebelik)

– Nişan kanaması

– Doğumun başlamasından kaynaklanan kanama

yer almaktadır. Yukarıda bulunan nedenlerden hangisini kanamaya neden olduğu anne adayının doktoru tarafından tespit edilmekte ve buna göre önlemler alınmaktadır. Bunların dışında bazen gebelikle hiçbir alakası olmayan kanamaların da görülmesi mümkündür. Örneğin basur e idrar yolunda oluşan kanamalar bazen vajinal kanamalar ile karıştırılabilmektedir.

Diğer yandan gebelikle ilgisi olmayan kanamlardan bazıları da rahim ağzında yer alan yaradan dolayı kanama, rahim ağzında oluşan poliplere bağlı kanama ve vajinada buluna kitlelere bağlı kanama olmaktadır.

Anne adayında yaşadığı kanamalarda ilk olarak bilgilendirilmesi gereken anne adayının doktoru olmalıdır. Bunun anında gebelikte kanama tedavisi için öncelikle gebeliğin kaçıncı hafta içerisinde olduğunu anlaşılması ve bu şekilde kanamanın sebebinin araştırılması gerekmektedir. Çünkü anne ve bebeğin durumları çeşitli kriterlere göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle önce anne ve bebek üzerinde araştırmalar yapılması ve sonrasında kanamanın nedenlerinin araştırılmasına gidilmelidir.

Gebelikte kanama birçok anne adayının karşılaştığı durumlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Karşılaşılan bu durum karşısında anne adaylarının doktor kontrolünde gebelik sürecine devam etmeleri önerilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*