Gebelikte İnme (Felç)

Gebelikte Inme (Felc) Resim
Gebelikte İnme

Hamilelik anne adayları için çok güzel bir o kadar da zor bir süreçtir. Dolayısıyla bu zor süreçte istenmeyen durumlarla karşılaşmak da kaçınılmaz oluyor. Gebelik anne adayları için oldukça zor bir dönem olduğu için felç geçirme riski de mevcuttur. Gebelikte inme geçirmek sağlık açısından zor bir durum olduğu kadar psikolojik açıdan da ciddi problemlere yol açan bir hastalıktır. Dolayısıyla hastalığın tedavisinde psikolojik destek almak gerekli görülebilir.

İnme Nedir?

İnme yani Stroke halk arasında bilinen adıyla felç, beyin felci basitçe tanımlanacak olursa beynin damarsal sebeplerle bir kısım işlevlerini kaybetmesi denebilir. Beyin damarlarında ortaya çıkan tıkanma veya aniden kanama oluşması sebebiyle vücudun bir kısmında felç meydana gelir. Ancak her felç beyin damarları sebebi ile oluşmadığı için inme değildir. Beyin damarlarında tıkanma oluşması veya kalpten beyine pıhtı atması, beyinde ani kanamaların olması gibi sebeplerden dolayı inme oluşabilir.

Beyin kanamasının neden olduğu inmeye “hemorajik inme” adı verilir, beyin damarlarında oluşan tıkanmalar sebebi ile oluşan inmeye ise “iskemik inme” adı verilir. İnme beynin kan ile beslenmesinin engellenmesi durumunda oluşan ciddi bir sağlık sorunudur. Vakit kaybetmeden tedavi etmek gereklidir.

TİA ( Transiyent İskemik Atak ) geçici ve ani gelişen inme durumudur. TİA’ da görülen belirtiler kısa sürer ve çoğu zaman kendiliğinden düzelir. İnme yaşayan kişilerde genelde vücudun bir tarafında aniden güçsüzlük, kol ve bacaklarda uyuşma, ani görme bozukluğu, şiddetli baş ağrısı, konuşamama veya konuşulanları algılayamama gibi belirtiler meydana gelir. İnme yaşanmasına nadiren koma eşlik edebilir, fakat bu az olasılıkla görülür.

Gebelikte Inme (Felc)1 Resim
Gebelikte İnme – Felç Nedenleri

İnme Neden Olur?

Yüksek tansiyon, diyabet, yüksek kolesterol, diyabet, sigara, obezite kalp damarlarında tıkanıklık yaparak o bölgenin işlevini kaybetmesine sebep olur. Beyinde de aynı sebeplere dayalı olarak tıkanma sonucunda inme meydana gelir.  Özellikle yaşlılarda kalpte yaşanan ritim bozukluklarında düzensiz dolaşım sonucunda oluşan pıhtıların beyin damarlarına ulaşarak tıkaması ile inme meydana gelebilir.

Hamilelerde ve Hamile Olmayan Kişilerde İnme Riskini Oluşturan Faktörler:

Alkol, sigara, kokain, kalp hastalıkları, yüksek tansiyon, atrial fibrilasyon, diyabet, obezite, sağlıksız beslenme, aktivite azlığı, doğum kontrol hapları, gebelik, hiperkolesterolemi şeklinde sıralanabilir.

Gebelikte Inme (Felc)2 Resim
Gebelikte İnme ve Tedavisi

[wp_ad_camp_1]

Gebelikte Döneminde İnme

Hamilelik kadınlar için çok ciddi bir sorumluluktur. Çünkü hem kendi hem de bebeğinin sağlığını korumak zorundadır. Özellikle gebeliğin ilk üç ayında kadınlar inme riski taşırlar. Normal kadınların yaklaşık onda birinde, gebe olan kadınların ise on binde iki veya üçünde inme görülür.  Gebelikte inme riskinin fazla olmasının sebebi hamilelikte hiperkoagulabiliteye yatkınlık oluşması, hemokonsantrasyon, kardiyovasküler sistem değişiklikleri ve preeklampsi gibi hipertansif durumlar olarak bilinmektedir.

Gebelikte İskemik ve hemorajik inmenin en belirgin sebebi preeklampsi, eklampsi, HELLP sendromu olarak bilinir. Doğum sonrası dönemde inme belirgin oranda risk teşkil eder. Gebelikle alakalı olan inmelerin yarısı bu dönemde görülür. Sezaryen ve hipertansiyon hamilelik döneminde inme riskinin artmasına sebep olur. Ayrıca postpartum enfeksiyon ve kanama gibi durumlarda inme riskini artıran faktörler asarında bulunuyor.

Gebelikte İnme Önlenebilir Mi?

Amerika’ da yapılan araştırmalara göre inmenin kadınlarda erkeklerden daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Bu araştırmalarda inmenin kadınlarda ölüm nedeni olarak 3. sırada erkeklerde ise 4. sırada yer aldığı gözlemlenmiştir.

İnmenin önlenmesi için tansiyon, kolesterol, kan şekeri, kilo kontrolü ve ritim bozukluklarına yönelik müdahaleler yapılması önemli oranda etkili olmaktadır. Ayrıca inmenin önlenmesi için hastalara kanın pıhtılaşmasını veya çökmesini engelleyecek ilaçlar verilebilir.

Gebelikte İnme Tedavisi

İnme tedavisi tıkalı damarın ilaç veya cerrahi işlemle açılması değildir. ender olarak hastada ilk birkaç saat içinde tıkanıklığı açıcı ilaç verilerek iyi sonuçlar almak mümkündür. Ancak bu tür ilaçların kanama yapıcı etkileri bulunduğundan dolayı hastaya uygun olmadığı takdirde verilmezler. İnme kanama sonucu meydana gelmiş ise bu tür ilaçlar kesinlikle verilmez.

Gebelikte inme tedavisi gebe olmayan insanlarda görülen inme tedavisi ile benzerdir. İnme sebebine göre tedavi edilen bir hastalıktır. Tıkanıklık sonucu meydana gelmiş ise kanın pıhtılaşmasını veya çökmesini engelleyecek ilaçlar verilir. Aynı zamanda risk faktörleri sıkı kontrol altına alınmaya çalışılır.

İnme kanama sonucunda meydana gelmiş ise diğer risk faktörleri de göz önünde bulundurularak tansiyon kontrolü üzerinde durulmalıdır. Sonraki dönemlerde ise hastanın düzenli fizik tedavi görmesi çok önemlidir.

Önemli: Gebelik döneminde özellikle ilk aylarda dikkatli olmak gerekir. Düzenli doktor muayeneleri oluşabilecek hastalıkların önceden bilinerek önlem alınmasına yardımcı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*