Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır Resim

Gebelikte anne adaylarının göz ardı etmemesi gereken durumlardan biri de ilaç kullanımıdır. Anne adaylarının yaşadıkları bir rahatsızlıkla ilgili ilaç kullanması için önce doktor kontrolüne girmesi tavsiye edilmektedir. Bunun dışında ilaç kullanımından kaçınmak ve bilinçsiz bir şekilde ilaç almaktan uzak durulması gerekmektedir. Gebelikte ilaç kullanımı sadece tıbbi müdahaleler gerektiğinde kullanılmalı ve bu kullanımın sadece doktor izin verdiği sürece gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu tür durumların dışında ilaç kullanmak anne ve bebek üzerinde istenmeyen etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir.

Gebelikte ilaç kullanımı hangi durumlar mümkündür?

Anne adaylarının gebelik döneminde ilaç kullanmasını gerektiren durumlar arasında ilk olarak karşımıza kanamaların meydana geldiği durumlar olmaktadır. Anne adayının şiddetli kanaması olduğu durumlarda doktor önerisiyle bazı ilaçları kullanman mümkündür. Bunun yanında gebelikte ilaç kullanımı annede meydana gelen soğuk algınlığı gibi durumlar da yine doktor önerisiyle mümkün olmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken doktora danışmadan hiçbir ilacın kullanılmaması olmaktadır.


Anne adaylarının özellikle son adet tarihinden itibaren 31. gün ile 71. günler arasında ilaç kullanımında hassasiyet göstermesi ön görülmektedir.
Çünkü bu dönemde kullanılan ilaçlar bebekte gebelik sırasında veya doğum sonrasında birtakım anomalilerin meydana gelmesine neden olabilecek etkiler bırakabilmektedir. Uzmanlar çok acil olmadığı sürece hamile kadınların bu dönem aralığında ilaç kullanmamalarını önermektedir.

Gebelikte ilaç kullanımı kategorileri nelerdir?

Gebelikte İlaç Kullanımı Nasıl Olmalıdır1 Resim

Hamile kadınların bu dönem içerisinde kullanabileceği ilaçlar alfabetik olarak kategorize edilmiştir. A, B, C, D ve X kategorilerine ayrılan ilaçlar bulundukları kategorilere göre farklı özelliklere sahiptir.

A kategorisi ilaçları:

İnsanlar üzerinde yapılan araştırmalarda A kategorisinde yer alan ilaçların bebeğe herhangi bir şekilde zarar vermediği belirtilmiştir.

B kategorisi ilaçları:

B kategorisi ilaçları için hayvanlar üzerinde birtakım araştırmalar yapılmış ve bebek üzerinde risk oluşturmadıkları görülmüştür. Ancak insanlar üzerinde araştırma yapılmamıştır. B kategorisi ilaçlarının hayvanlarda birtakım olumsuz etkiler gösterdiği ön plana çıkarken bu etkilerin insanlarda görülmediği açıklanmıştır.

C kategorisi ilaçları:

C kategorisi ilaçlarının araştırmaları hayvanlar üzerinde yapılmış ve insanlarda herhangi bir deney yapılmamıştır. Gebelik sürecinde hastalığın durumuna göre çeşitli faydalar sağladığı ifade edilmiştir.

D kategorisi ilaçları:

D kategorisinde yer alan ilaçların anne adayında hayati bir tehlike olmadıkça kullanılmaması gerekmektedir.

X kategorisi ilaçları:

X kategorisi ilaçları da aynı şekilde acil bir durum ya da önemli bir hastalık olmadıkça kullanılmaması tavsiye edilen ilaçlar arasında yer almaktadır.

Gebelik sürecinde önemli olan ilaç kategorilerinden çok ilaç kullanımının doktor kontörlünde ve önerisinde yapılması olmaktadır. Anne adaylarının doktora danışmadan ilaç kullanmaması hem bebek hem de kendileri açısından dikkat etmeleri gereken bir durumdur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*