Gebelikte Hazımsızlık ve Çözümü

Gebelikte hazımsızlık oldukça sık rastlanılan bir durumdur. Gebelik öncesi dönemine ait problemler nedeniyle hazımsızlık sorunu ortaya çıkabilir ama bu oldukça düşük bir ihtimaldir. Gebelik süresince büyüyen rahim mideyi sıkıştırmasıyla oluşan problemlerin bir tanesi de hazımsızlıktır.

Gebelikte Hazımsızlık Ne Zaman Başlar?

Gebeliğin her döneminde başka başka problemler ortaya çıkarken; gebelikte hazımsızlık ortalama 6. Aydan sonra görülen bir problemdir. Çok rahatsız edici bir durum olan hazımsızlık, gebe kadınların uyumasına bile mani olabilir.

gebelikte hazimsizlik ne zaman gecer resim
gebelikte hazımsızlık ne zaman geçer

Gebelikte Hazımsızlık Belirtileri

Gebelikte hazımsızlık belirtileri, hemen hemen bütün gebe kadınlarda görülür. Normal bir insan günde 14 kez gaz çıkarırken, gebe bir kadın çok daha fazla gaz çıkarmakta. Hamilelikte; sindirim sistemini yavaşlatan progesteron hormonu, gazın oluşmasına ortam hazırlamakta. Bebeğinde anne karnında giderek büyümesi sonucunda, mide iyice baskı altına kalmakta. Gebe kadında iyiden iyiye kendini hissettiren gaz sorununa çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmakta.

Gebelikte Hazımsızlık Ne Zaman Geçer?

Gebelikte hazımsızlığa mide yanması da denilmekler birlikte bu şikâyetler kimi zaman doğuma kadar devam etmekte. Mideden başlayıp boğaza kadar yükselen yanma hissi şeklinde hissedilen hazımsızlık hissi, gebe kadınları oldukça rahatsız etmekte.

gebelikte hazimsizlik belirtileri resim
gebelikte hazımsızlık belirtileri

[wp_ad_camp_1]

 

Hamilelikte Hazımsızlık İçin Ne Yapmalı?

Hamilelikte hazımsızlık için birçok öneri var. Gebe kadınların aşağıdaki noktalara dikkat etmesi halinde, hazımsızlık sorunları hakkında bir hayli rahatlama yaşayacaklardır.

– Yemek öğünlerini vaktinde yapmalı Bir seferde tıka basa doyarak değil, ara öğünler şeklinde beslenmeli.

– Stresten uzak durarak, stresin hazımsızlık yapıcı etkisinden etkilenmemek.

– Kafeinli içeceklerden uzak durmak.

– Her gebe kadın kendine hazımsızlık yapan yiyecek ve içeceklerden kaçınmalı. Portakal suyu, soda, ananas suyu, greyfurt suyu ve çikolata hamilelikte hazımsızlık yapabilir. Bunlardan uzak durulmalı.

– Yemek yedikten sonra; oturmak ve ya yatmak yerine, hazmı kolaylaştırmak için yürümeyi tercih edin.

– Yediklerinizi daha iyi sindirmek için zencefil şekeri emmeyi deneyebilirsiniz. Zencefil şekeri sindirimi kolaylaştırmak için aklınızda bulunması gereken önemli bir ayrıntı.

– Gebelikte kullanılması son derece sakıncalı olan alkolden uzak durulmalı. Gebelikte alkol; hazımsızlık yapacağı gibi, anne karnındaki bebeğe de oldukça zararlıdır.

– Acılı, baharatlı yemeklerden uzak durulmalı.

– Kızartma ve fazla yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı.

– Hamilelikte düzenli ve dengeli beslenmek çok önemli.

– Bazı ilaçlar (demir hapları, vitaminler) hazımsızlık yapabilir. Doktorunuza danışarak ilaçlarınızı değiştirebilirsiniz.

Gebelikte Hazımsızlığa Ne İyi Gelir?

– Ilık süt hazımsızlığa iyi gelebilir

– Sıkı olmayan geniş giyecekler tercih etmek.

– Yüksek yastık kullanmakta hazımsızlık şikâyetlerine iyi gelebilir.

– Doktorunuzun önereceği mide asidi dengeleyici ilaçları kullanabilirsiniz.

– Düzenli uyku uyumak oldukça önemli

– Dengeli ve sağlıklı beslenmeye spor eklenerek hazımsızlık belirtileri hafifletilebilir.

– Gebe kadınlar hamilelik döneminde karşılaştığı sorunlara, doktorlarının tavsiye ve önerilerinin dışında çözümler aramamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!