Gebelikte Gelişme Geriliği Belirtileri Nelerdir?

Gebelikte Gelişme Geriliği Belirtileri Nelerdir Resim

Bebeğin bulunduğu gebelik haftasında belirlenen standartların altında kalması intrauterin gelişme geriliği olarak adlandırılmaktadır. Ancak yapılan ölçümlerde dikkat edilmesi gereken noktalardan biri, ağırlık olarak belirli standartların altında olan her fetusa gelişme geriliği tanısı koymak doğru değildir. Gebelikte gelişme geriliği belirtileri çeşitli şekillde karşımıza çıkmaktadır. Bu belirtilere sahip olan gebelerde bir an önce tedaviye gidilmesi gerekmektedir.

Gebelikte gelişme geriliği belirtileri ve tanı konması

Gelişme geriliğinin ilk belirtisi yapılan ölçümler sonrasında amniyon sıvısının yetersiz olduğunun anlaşılmasıdır. Amniyon sıvısının yüzde 50 altında olması bebeğin istenen bir şekilde gelişme sağlaması açısından olumsuz bir sonuçtur. Fetusa gelişme geriliği tanısı koymak için yapılan testler arasında ultrason ve doppler testleri yer almaktadır. Ultrason testinde fetusun baş ve karın çevresi, bacak uzunluğu ve tahmini olarak ağırlığı ölçülmektedir. Eğer fetus gebeliğin içerisinde bulunduğu haftaya göre belirli standartların altında ise yapılması gereken bir an önce tedaviye geçilmesi olmaktadır.

Gebelikte Gelişme Geriliği Belirtileri Nelerdir1 Resimİntrauterin gelişme geriliği belirlenen fetus için tedavi öncelikle gerekli değerlendirme testleri ile başlar. Ayrıca gebelikte gelişme geriliği tedavisi sırasında fetus ciddi oranda risk taşıyorsa doğum yaptırılır. Bu tür gebeliklerde normal doğum yaptırılabileceği gibi sezaryen doğuma ihtiyaç duyulduğu zamanlar da olmaktadır. Bunların yanında;

– Amniyon sıvısının yüzde 50’den az olması

– Gebelik haftalarında yapılan ultrason takipleri sırasında bebekte büyüme olmaması

– NST ölçümü nonreaktif olan

– Biyofizik profil ölçümünde 6 ya da bundan daha az puan alması

yüksek riskli gelişme geriliği olarak adlandırılmaktadır. Bu tür durumlarda en kısa zamanda doğum yaptırılmakta ve erken doğuma gerek duyulduğu için bebeğin akciğer gelişimine destek olmak amacıyla betametazon ilacı verilmektedir.

Gebelikte gelişme geriliği nedenleri nelerdir?

Gebe kadınlar arasında görülme sıklığı az olan gelişme geriliğine çeşitli etkenler neden olmaktadır. Gebelikte gelişme geriliği nedenleri aşağıdaki gibi karşımıza çıkmaktadır.

– Anne adayında damarsal hastalıklar

– Yüksek tansiyon

– Şeker hastalığı

– Preeklampsi

– Kronik hastalıklar başta olmak üzere karaciğer ve böbrek hastalıkları

– Sigara, alkol ve uyuşturucu kullanımı

– Anne adayını yetersiz beslenmesi

– Plesentada ortaya çıkan anomaliler

– Anne adayında kansızlık

– Fetusta bulunan çeşitli anomaliler

– Kromozom anomalileri

– İkiz ve çoğul hamilelikler

– Fetusta meydana gelen enfeksiyonlar

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*