Gebelikte Fetal Distres Oluşumu

Gebelikte Fetal Ditres Oluşumu Resim

Hamile kadınlar arasında kimi zaman ortaya çıkan problemlerden biri de fetal distres problemidir. Gebelikte fetal distres bebeğin sıkıntı halinde olması anlamına gelir. Bebeğin sıkıntı halinde olup olmadığının anlaşılması için anne adayının doktoru birtakım testler ve değerlendirmeler yapmaktadır. Bu testler arasında ilk olarak karşımıza çıkan NST yani nonstres testtir. Bu test doğum eylemi için herhangi bir stres olmadığının anlaşılmasında doktorlara yardımcı olmaktadır.

Gebelikte fetal distres nedenleri nelerdir?

Gebelik sırasında fetal distres çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Fetusun oksijensiz, asfiksi ya da asidoz gibi durumlar altında kalması gebelikte fetal distres olarak ifade edilmektedir. Şimdi bebeğin sıkıntı hali olarak adlandırılan fetal distresin meydana gelmesinde nelerin etkili olduğuna daha yakından göz atalım. Gebelikte fetal distres nedenleri; Gebelikte Fetal Ditres Oluşumu Resim– Bebekte gelişme geriliği – Suyun gelmesi – Bebeğin suyunun az olması diğer bir adıyla oligohidramnios – Doğum gününün geçmiş olması – Bebekte anemi – Anne adayında preeklampsi – Diyabet ve buna benzer hastalıklar – Kordon dolanması – Kanama yapan durumlar

Gebelikte fetal distres sonrası hangi testler yapılır?

Bebeğin sıkıntı haline girdiğinin anlaşılmasının ardından birtakım testler uygulanmaktadır. Bu testler sayesinde bebek bulunduğu gebelik hastasına göre izlemeye alınır ve yapılan değerlendirmelere göre doğuma karar verilebilir. Ayrıca gebelikte fetal distres durumlarında eğer normal doğuma kadar beklemek mümkün değilse anne adayının doktoru sezaryene yapılmasını gerekli görebilir. Gebelikte fetal distres testleri; – NST (nonstres test) – OCT (optik kohorens tomografi) – Doppler – Ultrason Bu testlerden her birini yapmak ya da bazılarını gerçekleştirmek kişinin doktoruna bağlıdır. Eğer anne adayının doktoru yaptığı bir testin sonrasında istenen sonuçlara ulaşamış ise veya aldığı sonuçlar kendisini tatmin etmiyorsa diğer testlerden birini de yapabilir. Bu durum tamamen doktorun bebeği izleme sırasında yeterli bilgi edinip edinemediği ile yakından alakalıdır.

2 yorum

  1. gebelik sırasında yaşanan sıkıntılı durumlardan. kardeşimde yaşadık. gebeliğin 7. haftasında doktor kontrolünde anlaşıldı. tabi zaman kaybetmeden müdahale edildi.

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*