Gebelikte Epilasyon Yapmak Zararlı Mıdır?

Gebelikte Epilasyon Yapmak Zararlı Mıdır Resim

Gebelik sırasında anne adaylarında hormonların daha fazla çalışması nedeniyle önemli ölçüde tüylenme meydana gelir. Bu nedenle kadınlar birtakım yöntemler ile tüylemenin oluştuğu bölgelerde uygulama yapar. Bunlar arasında epilasyon, ağda ve tüy dökücü kremler yer almaktadır. Gebelikte epilasyon birçok kadın tarafından uygulanan tüy alma yöntemlerinden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok anne adayı ise bu dönemde epilasyon yapmanın zararlı olup olmadığını merak etmektedir.

Gebelikte epilasyon yapmanın zararları var mıdır?

Öncelikle belirtmek gerekir ki gebelik döneminde epilasyon yapmanın anne adayı için herhangi bir zararı bulunmamaktadır. Kadınlar genelde lazer epilasyon ya da elektroliz yöntemi ile tüylerini aldırmak istemekte ve bu nedenle bakım merkezlerinde bu uygulamalardan birine girmektedir. Her iki yöntemde de röntgen ışını ya da buna benzer ışınlar olmadığı için zarar verici bir durum söz konusu değildir. Yani gebelikte epilasyon anne adaylarının dönem içerisinde rahatlıkla yaptırabildiği bakımlardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Gebelikte Epilasyon Yapmak Zararlı Mıdır1 ResimYapılacak epilasyon konusunda birtakım hususlara dikkat etmenin de gerekliliğini belirtmek istiyoruz. Özellikle gebeliğin 5. ayından sonra karın ve göğüs bölgeleriene epilasyon yapılması tavsiye edilmemektedir. Çünkü gebelikte 5. aya girilmesinin ardından bu bölgeler hassas bir yapıya kavuşmakta ve epilasyon ile çeşitli zararların ön plana çıkması mümkün olmaktadır.

Diğer yandan gebelikte epilasyon aleti kullananlar dışında tüy dökücü kremlerden yararlanan kadınların da olduğunu söylemek mümkündür. Ancak uzmanlar bu tür kremleri içeriklerinde yer alan zararlı kimyasallardan dolayı önermemektedir. Çünkü kremler içerisinde yer alan kimyasal maddeler bebek üzerinde bırakacağı etkilerin tam olarak nasıl olduğu bilinmemektedir.

Anne adayları gebelik esnasında aşırı tüylenme ile karşı karşıya kalabilmektedir. Fakat aşırı tüylenme problemi doğum yapılmasının ardından kısa bir süre sonra yok olmakta ve mevcut bölgeler eski haline gelmektedir. Hal böyleyken uzmanların anne adaylarına tavsiyesi genellikle tüylenme problemleri için çözüm uygulamalarının doğum sonrasında yapılması olmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*