Gebelikte Ellerde Kızarıklık Neden Olur?

Gebelikte Ellerde Kızarıklık Neden Olur Resim

Hamile kadınların gebelikte karşı karşıya kaldığı vücut değişikliklerinden biri de ellerde kızarılık olmaktadır. Gebelikte ellerde kızarıklık diğer adıyla “palmar eritem” olarak adlandırılmaktadır. Genelde parmaklarda ve ellerinde dış kısımlarında kızarıklık meydana gelmez. Ancak el ayası kısmında pembe ya da kırmızı renk değişikliğini görmek mümkündür.

Gebelikte ellerde kızarıklık neden meydana gelir?

Gebelik döneminde ellerde kızarılık oluşmasının nedeni östrojen hormonunun seviyesinin artış göstermesinden kaynaklanmaktadır. Tedavi gerektirmeyen bir durum olan gebelikte ellerde kızarıklık doğumun yapılmasının ardından
kendi kendine geçmektedir. Ayrıca gebe kadınların yaklaşık olarak yüzde 30’unda görülen bir durumdur. Şimdi diğer adıyla palmar eritem olarak karşımıza çıkan ellerde kızarıklığın başka hangi hastalıklarda görüldüğüne daha yakından bakalım.

Ellerde kızarıklık (palmar eritem) gebelik haricinde başka hangi hastalıklarda görülmektedir?

Gebelikte Ellerde Kızarıklık Neden Olur1 Resim

– Egzema

– Portal hipertansiyon

– Karaciğer hastalıkları

– Psoriazis

– Hipertiroidi

– Polisitemi

– Romatoid artrit

Gebelikte ellerde meydana gelen şikayetlerden bir diğeri de uyuşma olmaktadır. Özellikle baş parmak ve yüzük parmağı arasında oluşan uyuşma, “karpal tünel sendromu” olarak bilinmektedir. Gebelikte ellerde uyuşma el bileğinde bulunan sinirlerin sıkışması ile meydana gelmektedir. Bunun yanında karpal tünel sendromu sadece hamile bayanlarda değil, aynı zamanda hamile olmayan kadınlarda da görülebilen bir hastalıktır.

Diğer yandan ellerde uyuşma gebeliğinde 5. ayından itibaren görülmeye başlamaktadır. Bunun nedeni 5. aydan sonra kilo artışının olması ve vücutta suyun daha fazla tutulması olmaktadır. Hamile kadınların yaklaşık olarak yüzde 20’sinde görülen bu hastalık, genellikle daktilo ya da bilgisayar kullanan gebelerde yüksek oranda ortaya çıkmaktadır.

Gebelikte ellerde uyuşma meydana gelmesinin nedenleri nelerdir?

Ellerde uyuşamanın ortaya çıkmasında el bileği üzerinden geçen median sinirinin sıkışması etkili olmaktadır. Median sinirinin sıkışması ise vücutta su tutulması ve kilonun artması ile meydana gelmektedir. Ayrıca median siniri baş parmak, işaret parmağı, orta parmak ve yüzük parmağının yarısında oluşan sıkışma ile duyu kaybına neden olur. Baş parmağın içe bükülmesinde etkili olan sinir de aynı zamanda mediandır. Elin diğer parmakları etkilenmemektedir. Çünkü diğer parmaklar başka sinirler tarafından beslenmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*