Gebelikte Ayaklarda Şişme Neden Olur?

Gebelikte ayaklarda şişme neden olur resim

Kadınlarda gebelik şikayetleri arasında karşımıza çıkan bir başka husus da ayaklarda ve ellerdeki şişmelerdir. Gebelik sürecinin ilk aylarında pek rastlanmayan bu sorun, ilerleyen aylara doğru ön plana çıkmakta ve ayaklarda şişmelerde artış gözlenmektedir. Ayaklarda şişmeler meydana gelmesinin bazı nedenleri bulunmaktadır. Gebelikte ayaklarda şişme neden olur? gelin, daha yakından inceleyelim.

Gebelikte ayaklarda şişme olmasının nedenleri nelerdir?

Gebelikte ayaklarda ve ellerde şişme problemlerinin ortaya çıkmasına vücutta tutulan su neden olmaktadır. Çünkü bu dönemde vücut aşırı oranda suyu tutar ve bunun yanında damarlar içerisindeki kan oranı da yüzde 50 seviyelerinde artış gösterir. Damarların hemen dışında ödem oluşmasını sebebi budur. Genelde çok fazla ayakta bekleyen kişilerde yer çekimi nedeniyle başta ayaklar olmak üzere ayak bilekleri ve bacaklarda ödem meydana gelir. Ayrıca aşırı kiloya sahip anne adaylarında gebelikte ayaklarda şişlik zayıf anne adaylarına göre daha sık görülmektedir.

Gebelikte ayaklarda şişlik problemi nasıl önlenir?

Gebelikte ayaklarda şişme neden olur1 resimHamile kadınların bu dönem içerisinde sıkça karşılaştığı problemlerden biri olan şişlik, çeşitli yöntemler sayesinde engellenebilmektedir. Ancak yöntemlerin uygulanışında sistemli bir yol izlenmesi ve hiçbir zaman için aksatılmaması önemli bir faktördür. Şişlikleri azaltmak için aşağıdakiler yapılabilir.

– Uzun süre ayakta kalmamak

– Belirli aralıklarla uzanmak ve bacakları yüksek bir konuma çıkarmak

– Gün içerisinde egzersiz yapmaya özen göstermek

– Bol bol su içmek

– Tuz tüketimini dengeli yapmak

– Sıkı çoraplar ve pantolonlardan uzak durmak

– Uzanma pozisyonunda olunması dahi ayakları yüksek bir konumda tutmaya özen göstermek

– Bacak bacak üzerine atmadan oturmak

Birçok kadın gebelikte ayaklarda şişlik problemi için bu hususlara dikkat etmekte ve özellikle egzersiz yaparak şişlik oluşumunun önüne geçmeye çalışmaktadır. Gebelikte yapılması gereken egzersizler kegel egzersizleri olarak karşımıza çıkar ve pek çok uzman tarafından tavsiye edilir.

Eğer siz de hamile olduğunuz dönemde ellerinizde ayaklarınızda şişlik olmasını istemiyorsanız, öncelikle gereken önlemleri almalı ve bunun ardından sık sık egzersiz yapmaya özen göstermelisiniz. Ayrıca uzun süre ayakta kalmamanız da şişmelerin önüne geçmek adına önemli bir faktördür. Uzun süre ayakta kalan hamile kadınların yarısından çoğunda ayaklarda şişme görülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*