Gebelikte Antibiyotik Kullanmanın Zararları Nelerdir?

Gebelikte Antibiyotik Kullanmanın Zararları Nelerdir Resim

Hamile kadınlar bu dönemde çeşitli nedenlerle antibiyotik kullanabilmektedir. Antibiyotik kullanımının bilinen nedenleri arasında idrar yolu enfeksiynları, sinüzit, diş tedavisi, abse, solunum yolu enfeksiyonları ve ishal yer almaktadır. Gebelikte antibiyotik kullanmanın zararları kullanılan antibiyotiğe göre değişmektedir. Bu nedenle antibiyotik kullanımının doktor kontrolünde gerçekleşmesi önemli bir husustur.

Gebelikte antibiyotik hangi durumlarda kullanılabilir?

Gebelik döneminde kullanılan bazı antibiyotikler anne ve bebek açısından zararsız sayılabilecek ilaçlar arasında yer almaktadır. Ancak her antibiyotik için bunu söylemek mümkün değildir. Kullanılan antibiyotiklerin uzman kişi tarafından tavsiye edilmesi ve bunun ardından kullanılmaya başlaması gerekmektedir. Gebelikte antibiyotik kullanmanın riski ilacın uzman tarafından verilmediği durumlarda karşımıza çıkmaktadır. Çünkü bazı antibiyotikler anne ve bebek üzerinde riskli durumların meydana gelebilmesine neden olabilmektedir.

Gebelikte Antibiyotik Kullanmanın Zararları Nelerdir1 ResimDiğer yandan gebelikte hiçbir antibiyotik üzerinde yan etkileri olmadığına dair bilgiler yer alsa dahi bir doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Çünkü her hamile kadın farklı bir gebelik kategorisinde olabilir. Kategorilere ayrılan hamilelikler kullanılan ilaçlarda dikkat edilmesini gerektirmekte ve ilaçların tamamı anne adayının doktoru kontrolünde kullanılmalıdır. Kullanılan herhangi bir antibiyotik hamile bir kadın üzerinde olumlu etkiler gösterebilirken başka bir hamile kadında farklı etkiler gösterebilmektedir.

Gebelikte antibiyotik kullanmanın zararları nelerdir?

Gebeliğin ilk 3 ayında ilaç kullanılmaması tüm doğum uzmanları tarafından belirtilmektedir. Bu nedenle 3 aylık dönem içerisinde kullanılmaması gereken ilaçlar arasında antibiyotikler de girmektedir. Anne için uygun olmayan antibiyotiklerin kullanımında anne ve bebekte birtakım yan etkiler görülebilmektedir.

– Düşük doğum riski artar.

– Bebeğin gelişiminde gerileme meydana gelebilir.

– Doğum sonrasında bebekte birtakım anomaliler ortaya çıkabilir.

– Antibiyotiğe bağlı olarak anne de kanama görülebilir.

– Anne erken doğum yapabilir.

– Bebekte böbrek anomalileri meydana gelebilir.

Anne adayları zorunlu olmadıkça antibiyotik de dahil ilaç kullanmamaya özen göstermelidir. Özellikle gebeliğin ilk 3 ayı ilaç kullanılmadan geçirilmesi gereken bir dönem olarak karşımıza çıkmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*