Gebelikte Alkolün Zararları Nelerdir?

Gebelikte Alkolün Zararları Nelerdir Resim

Gebelik sürecinde alkol kullanmadan önce her anne adayının bir kez daha düşünmesi gerekmektedir. Çünkü gebelikte kullanılan alkol, plasentayı kolayca geçebilmekte ve ardından bebeğe istenmeyen zararlar verebilmektedir. Gebelikte alkolün zararları oldukça fazla sayıdadır ve uzmanlar gebe kalınmasının ardından alkol kullanımına son verilmesi gerektiğini ifade etmektedir.

Gebelikte alkol kullanımı zararları nelerdir?

Gebelik sırasında kullanılan alkol, bebek üzerinde birtakım anomalilerin oluşmasına neden olmaktadır. Bunun yanında düşük doğum, erken doğum ve düşük doğum ağırlığı da gebelikte alkolün zararları arasında yer almaktadır. Ayrıca alkol kullanımından kaynaklı bebek anne karnında “fetal alkol sendromu” ile karşı karşıya kalmaktadır. Fetal alkol sendromuna maruz kalan bebekte çeşitli konularda öğrenme zorluğu ve birtakım anomaliler ortaya çıkmaktadır. Bu durum ortalama her 1000 çocuktan 1’inde görülmektedir.

Gebelikte Alkolün Zararları Nelerdir1 ResimDiğer yandan gebelik sürecinde kullanılan alkol oranının verdiği zarar ile karşılaştırılması yapılmamalıdır. Alkol hangi oranda kullanılırsa kullanılsın bebeğe olumsuz etkiler verebilmekte ve geri dönüşü olmayan sonuçlar ön plana çıkarabilmektedir. Ayrıca alkol kullanımı ne kadar fazla olursa bebekte oluşacak anomalilerin riski de aynı şekilde artış göstermektedir.

Gebelikte görülen fetal alkol sendromu bebekte aşağıdaki gibi anomaliler ortaya çıkarmaktadır.

– Küçük çene

–  Ufak gözler

– Kalpte meydana gelen anomaliler

– Bacaklarda, kollarda, parmaklarda ve eklemlerde oluşan anomaliler

– Anne karnındayken ya da doğumun ardından büyüme geriliği

– Duyma ve görme problemleri

– Kafa çapının ve beyin çapının belirgin yapıda küçük olması

– Zeka geriliği problemi

– Hafıza bozukluğu

– Dikkat eksikliği

– İnmemiş olan testisler

– Dudak ya da damağın yarım olması

– Böbrek anomalileri

– Omurilik anomalileri

Fetal alkol sendromu ile meydana gelen anomalilerin hiç bir şekilde geri dönüşü yoktur. Ayrıca oluşan bu anomaliler, hayat boyu bebekle beraber olacak ve on etkileyecektir. Bu nedenle her anne adayının hamile kaldığını öğrenmesinin ardından bir an önce alkolü bırakması ve mümkünse hiçbir şekilde kullanmaması tavsiye edilmektedir. Ancak alkol bırakma konusunda sıkıntı yaşanıyorsa bunun için yapılması gereken ise hamile kalmayı düşünen anne adayının bir uzmana görünmesi ve yardım alması ile çözüme kavuşturulabilmektedir. Alkol ne kadar erken bırakılırsa gebelik süresince ve doğum sonrasında bebeğin göreceği olumsuz etkiler de aynı şekilde azalma gösterecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*