Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı Doğru Mudur?

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı Doğru Mudur Resim

Birçok uzman hamilelik dönemi içerisinde zorunda kalmadıkça herhangi bir ilaç kullanılmamasını tavsiye etmektedir. Bu nedenle hamilelik için gereken vitamin ya da buna benzer ilaçlkar dışında ilaçlar kullanmaktan genel olarak kaçınılması gerekmektedir. Peki, gebelikte ağrı kesici kullanımı nasıl olmalıdır? ya da ağrı kesici kullanmak doğru mudur? gelin, bunlara daha yakından göz atalım.

Gebelikte ağrı kesici ilaç kullanımı doğru mudur?

Ağrı kesici kullanmak birçok kişi tarafından problem olarak görülmeyen ilaç çeşitlerinden olarak bilinmektedir. Ancak aslında ağrı kesiciler basite alınmaması gereken ilaçlardır. Bu nedenle gebelikte ağrı kesici kullanımı dikkat edilmesi gereken uygulamalardan biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Basit ilaçlar olmayan ağrı kesiciler, diğer ilaçlar gibi bebek ve anne adayı üzerinde istenmeyen etkilerin meydana gelmesine neden olabilmektedir. Bu nedenle anne adayları özellikle gebelik döneminin ilk 3 ayında ağrı kesici ya da ateş düşürücü gibi ilaçlar kullanmamalıdır. Ancak illaki kullanılması gerekiyorsa doktora önerisi ile bu kullanımı gerçekleştirmek daha uygundur.

Gebelikte ağrı kesici kullanımı zararları nelerdir?

Gebelikte Ağrı Kesici Kullanımı Doğru Mudur1 ResimGebelik sürecinde kullanılan ağrı kesicilerden biri non-steroid antienflamatuar olarak karşımıza çıkmaktadır. Bebeğin suyunun azalmasına ve duktus arteriozus damarında kapanmalar meydana getiren bu ilaç, gebeliğin 34. haftasından sonra kullanılmaktadır.

Diğer yandan gebelikte kullanılan ağrı kesici çeşitleri de parasetamol türevi ilaçlar olmaktadır. Bunlar arasında parol, tamol, minesot ve vermidon yer almaktadır. Doktor denetimi altında kullanılması gereken bu ağrı kesiciler, zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

Bunların yanı sıra bazı bitkiler, ağrı kesicilerin oluşturulmasında kullanılan bitkilerdir. Bu tür bitkilerden meydana getirilen çayların ya da yiyeceklerin de kesinlikle kullanılmaması tavsiye edilmektedir.

Ayrıca migren hastalığı olan ve hamile olan kadınlar çeşitli ağrı kesiciler kullanmak zorunda kalmaktadır. Gebelik döneminde kullanımı güvenli olmayan bu ilaçların da hiçbir şekilde kullanılmaması gerekmektedir. Migren olan kadınların hamile kalmadan önce bir nöroloji uzmanı ile görüşmeleri ve tedavi süreçlerini gebelik dönemine göre düzenlemeleri önerilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*