Gebelikte Ağız Yaraları ve Şişlikleri (Piyojenik Granüloma)

Gebelikte Agiz Yaralari ve Sislikleri Resim
Gebelikte Ağız Yaraları ve Şişlikleri

Piyojenik Granüloma vücudun ağız, parmak ve kafa derisi gibi bölgelerinde görülebilen bir patolojidir. Erkeklere oranla kadınlarda daha sık rastlanan gebelikte ağız yaraları (piyojenik granüloma), ağız bölgesinde en çok dudaklarda ve diş etinde görülür.

Hormonal değişikliklere bağlı olarak oluşan türüne granüloma gravidarum adı verilir. Genellikle 1 cm civarı boyutlarda, kırmızı mor renkte, kanamalı lezyonlardır. Hamilelerin yaklaşık % 5’inde görülen gebelikte ağız yaraları ve şişkinlikleri, çoğunlukla gebeliğin 3. ayından sonraki dönemlerinde gözlenir.

Gebelikte Agiz Yaralari ve Sislikleri1 Resim
Gebelikte Ağızda ve Dişlerde Yeteri Kadar Hijyen Sağlanmadığında Ağız Yaraları Meydana Gelebilir!

[wp_ad_camp_1]

Hamilelikte Ağız Yaraları Neden Olur?

Hamilelikte ağız yaraları ve şişkinlikleri oluşmasının en önemli sebebi yeterli ağız ve diş hijyeni sağlanamamasıdır. Diş taşları, ağız içerisindeki yabancı maddeler ve gebelik sırasında değişen hormonal denge gibi nedenler gebelikte ağzı yaraları ve şişkinliklerimeydana getiren başlıca sebepleridir.

Hamilelikte Ağız Yarası Tedavisi Nasıl Olur?

Hamilelikte oluşan ağız yaraları genellikle doğumdan sonra kendi kendine iyileşir. Nadiren anne adayının beslenmesine engel olacak kadar şiddetli ve kanamalı lezyonların cerrahi müdahaleye gereksinimi olabilir.
Gebelik sırasında yapılan ameliyatlarda nüks gerçekleşme ihtimali yüksek olduğundan, genellikle ameliyat için doğumun gerçekleşmesi beklenir. Doğumdan sonra yapılan ameliyatlarda, yaralar daha seyrek nüksetmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*