Gebelik Tarihi Hesaplama

Gebelik döllenme ile başlayan ve doğum kadar devam eden süreçtir. Gebelik tarihinin hesaplanması için bu sürelerin iyi bilinmesi gerekmektedir. Kadın doğum doktoruna gittiğiniz zaman bu süreyi hesaplamak için öncelikle son adet tarihini sormaktadır.

Gebelik Haftası Nasıl Hesaplanır

Bebeğin gelişimi hafta hafta takip edilmektedir. 9 ay 10 günlük süre için 40 haftalık bir süreç değerlendirilir. Bebeğin ilk oluşmaya başladığı andan itibaren 40. Hafta sonuna kadar geçen süre içerisinde gebelik takibi yapılır. Gebelik haftası hesaplama bu sebepten son derece büyük bir önem arz eder.

Aşağıda yer alan en son adetinizin bitiş tarihini giriyorsunuz. Daha sonrasında ise hesaplama aracımız kaç haftalık hamile olduğunuzu belirtiyor. Sonrasında ise tahmini bir doğum süresi belirtiyor. Daha doğru bilgi almak için bir hekime başvurmanız gerekebilir. Tahmini belirtilen süre ile on beş gün öncesi gebelik tarihi için belirtilmektedir. Hesaplama yapılırken ülkemizde bulunan ortalamaların göz önüne alındığı da unutulmamalıdır.

Gebelik Haftaları Hakkında Bilgilendirmeler

Aşağıda bulunan hesaplama aracını kullandıktan sonra kaç haftalık hamile olduğunuzu öğrenmeniz durumunda bu haftaları şu şekilde yorumlayabilirsiniz.

 • 4 ila 5 haftalık gebelikler 1 aylık
 • 8 ila 9 haftalık gebelikler 2 aylık
 • 12 ila 13 haftalık gebelikler 3 aylık
 • 17 ila 18 haftalık gebelikler 4 aylık
 • 21 ila 22 haftalık gebelikler 5 aylık
 • 25 ila 26 haftalık gebelikler 6 aylık
 • 30 ila 31 haftalık gebelikler 7 aylık
 • 34 ile 35 haftalık gebelikler 8 aylık
 • 38 ila 39 haftalık gebelikler 9 aylık
 • 40 haftayı doldurmanız durumunda gebeliğin artık beklendiğini söyleyebiliriz.

Her ne kadar gebelik sürecini aylık olarak değerlendiriyor olsak da doktorunuz bu konuda sizden aldığı bilgileri de size verdiği bilgileri de haftalık bazda yapacaktır. Aynı zamanda gebelik ile ilgili olan tüm bilgilerde haftalık bazda gebelikten söz edilir.

Hamileliğin Birinci Ayı

Bu ay için söylenecek en mantıklı şey döllenmiş yumurtanın rahim iç duvarına tutunmasıdır. Hamile kaldığınızın öğrenilmesi çoğunlukla adet kesilmesi ile ortaya çıktığı için en fazla adet kesilmesinden bahsedilebilir.

Hamilelik tespiti için idrar testi iyi bir seçenek olsa da bir hastane aracılığıyla kan testi yaptırmanız son derece önemlidir. Doktorunuza başvurmanız durumunda sizin için genel testleri yaparak nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini söyleyecek ve gerekli bilgilendirmeler yapılacaktır.

Bu arada folik asit kullanımı, sigara alışkanlığının sona erdirilmesine de kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Hamilelik süreciniz boyunca doktorunuzun tavsiyesine uymalı ve gerekli gıda takviyelerini yapmalısınız.

Bu ay içerisinde bulantı olması oldukça doğaldır. Bulantı bilinenin aksine vücudun bebeği reddetmesinden kaynaklanmaz. Bu ayda aşermeye başlayabilirsiniz.

Hamileliğin İkinci Ayı

Bebeğinizin ilk olarak şekil almaya başladığı ay hiç şüphesiz hamileliğin ikinci ayıdır. Bebeğin sinir sistemi oluşmakta ve kalbi çarpmaya başlayacaktır. Bunun dışında bebeğinizin dışardan görünecek organları oluşur. Bulantı ve kusma devam edebilir. Özellikle hamileliğin ikinci ayında anne adayının kendini yorgun hissetmesi de sık karşılaşılan bir durumdur.

Bu dönem içerisinde doktorunuzun tavsiyelerine bağlı olarak egzersiz yapmalı ve beslenmenize dikkat etmelisiniz.

Hamileliğin Üçüncü Ayı

Artık hamile olduğunuzu insanlardan gizlemeniz pek mümkün olmaz. Çünkü karnınız şişmeye başlayacaktır. Vücudun bulantı ve kusma alışkanlığı rutine binerek kaybolur. Hamileliğin en mucizevi anları bu ay içerisinde yaşanır. Çünkü ultrason görüntüsü ile bebeğinizin görüntüsüne bakabilirsiniz. Bebeğinizin böbreklerinin idrar üretmeye başladığı ay olarak hamileliğin üçüncü ayını söyleyebiliriz.

Hamileliğin Dördüncü Ayı

Üçüncü ayda başladığını söylediğimiz mucizevi etkilerin bu ayda devam ettiği görülebilir. Üçüncü ayda bebeğinizin şekil almaya başladığını söylemiştik. Dördüncü ayda gebeliğin vücudunuza olumlu etkileri olmaya başlayacaktır. Yorgunluğunuzun azalarak kaybolduğunu ve vücudunuzun gebeliğe adapte olduğunu görebilirsiniz. Bunun dışında cildinizin parlaklığı artar, saçlarınız gürleşir. Bebeğin tat alma organları bu ay şekil almaya başlar. Bunun dışında bebeğin cinsel organları da oluşur.

Hamileliğin Beşinci Ayı

Bebeğinizin duyu organlarının gelişmeye başladığı ay beşinci aydır. Sizi göremez ama duyabilir. Bebeğinizin büyümeye devam ettiği beşinci ay sizi biraz zorlayabilir. İlk dört ay sizin için daha kolay geçmesine rağmen beşinci ayda normalden daha da ağırlaşmaya başlayan vücudunuzda bir takım ağrılar ortaya çıkabilir. Beşinci ayda sırt ağrıları, kramp ve varis gibi bir takım şikayetler ortaya çıkabilir. En çok varis şikayetlerinin bu ayda başladığının tekrar altını çizelim.

Hamileliğin Altıncı Ayı

Bu ayı tuvalet ayı olarak görebilirsiniz. Genellikle hamileliğin altıncı ayında büyümeye başlayan bebeğin idrar torbasına daha sık baskı yapması söz konusudur. Bu da anne adayının daha fazla tuvalete gitmesi ile sonuçlanır. Beşinci ayda ağırlaşan bebeğe vücut alışır biraz daha enerjik olursunuz. Bebeğinizin organları iyiden iyiye son görünümüne yaklaşmaya başlar. Tırnakları ve kasları normal bir bebeğin tırnak ve kaslarına benzerlik göstermeye başlar. Artık bebeğinizin dış görünümü iyiden iyiye tamamlanmak üzere

Hamileliğin Yedinci Ayı

Bebeğiniz yavaş yavaş bulunduğu yerden sıkılmaya başlar. Bu da doğal olarak tepkilerine yansır ve tekmelediğini daha sık hissetmeye başlarsınız. Hareketleri, soluk alıp vermesi ve hareketleri sizinle bütünleşir. Orada olduğunu daha net bir şekilde hissedersiniz. Artık bebeğinize daha çok zaman ayırmalı ve imkanınız varsa doğum hazırlıklarına yavaş yavaş başlamalısınız.

Hamileliğin Sekizinci Ayı

Sekizinci ay ile birlikte bebeğiniz baş aşağı konum alır. Bu ay bebeğinizin hareketleri daha belirgin bir hal alır. Öyle ki tırnak uçları bile uzar. Artık bir hamilelik çantası hazırlamanın vakti geldi bile! Hareketlerinize dikkat etmeli ve gebeliğe hazırlanmalısınız.

Hamileliğin Son ayı

Süt üretimi başladı. Beyin faaliyetleri gelişti ve gözler uyumlu hareket etmeye başladı bile, doğum için son hazırlıklar tamamsa artık zamanının geldiğini söyleyebiliriz.

Hamilelik Haftaları İlerlerken

Öncelikle doktorunuz bizim hesaplama aracımızda tahmin ettiğimiz süreye yakın bir tahmini doğum süresi belirtecektir. Bu konuda anne ve baba adaylarına düşen başlıca görev panik yapmaksızın sormaları gereken tüm soruları hekime sormaktır. Biz size birkaç başlık hakkında bilgilendirme yapabiliriz.

 • Beslenme düzeni nasıl olmalı? Ne yemeli, ne yememeli.
 • Cilt bakımı nasıl olmalı?
 • Hangi ilaçları kullanmalı veya kullanmamalı?
 • Cilt ve vücut bakımı nasıl yapılmalı?

Burada bahsettiğimiz hamilelik haftalarına bağlı olarak beslenme şekli son derece önemlidir. Özellikle doktorunuzda size hatırlatacaktır ama biz de altını çizmiş olalım: Bazı bitki çaylarından ve bitkilerden özellikle uzak durmanız gerekebilir.

Ekstra katkı maddeli ve hazır gıdalardan, nerede ve ne şekilde hazırlandığından emin olmadığınız salatalardan, yeterince iyi pişmemiş etlerden ve diğer gıda maddelerinden uzak durmanız gerekmektedir.

Aşermeler başladığı zaman mümkünse temiz olan tercih edilmeli ve aşırıya kaçmadan tüketmelisiniz. Genellikle turşu suyu, muz ve çilek gibi gıdalar istenebilir. Böyle durumlarda mevsimine bağlı olarak temiz ve taze olanlar tüketilebilir. Pis ve beklemiş hatta kaynağı tam olarak bilinmeyen gıdalardan da uzak durmanız gerekebilir.

İmkanınız varsa hamileliğinizin birinci haftasından başlayarak bir defter tutmalı ve burada aklınıza takılan soruları her kontrole gittiğinizde hekiminize danışmalısınız.

Hamilelik uzun ve mucizevi bir süreçtir. Bebeğinizin sağlıklı olması için üzerinize düşen her şeyi yapmalı ve imkanınız varsa birden fazla kaynaktan gebelik ile ilgili kitapları okumalısınız. İnternette yer alan her bilgiye inanmamalı ve bunu kesinlikle doktorunuza danışmalısınız. Hamilelik süreci boyunca sizi yoran işlerde çalışmamalı ve izin almalısınız.

Psikolojik olarak sizi olumsuz etkileyecek film, kitap ve arkadaşlardan uzak durmalısınız. Kendinizi dışlanmış hissetmemeli ve düzenli yürüyüş ve egzersiz yapmalısınız.

Hamilelik Haftalarında Babalara Düşen Görevler

Bebeğinizi beklerken anne adayının gözünden kaçan bilgileri toplamalı, onun çok yorulmasını engellemeli ve beslenmesini düzenlemelisiniz. Ona her zaman için psikolojik destek sağlamalı ve devamlı olarak yardımına koşmalısınız.

Birinci haftadan başlayarak çocuk büyütmeye kendinizi alıştırmaya başlayabilirsiniz. Bu konuda gerekli eğitim ve kurs veren pek çok hizmet bulunmaktadır. Uygun doktorun, hastanenin ve eğitim kurumlarının bulunmasında en büyük sorumluluk size düşüyor.

Hamilelik son derece önemli bir süreç olduğu için bu süreci birlikte çok daha rahat atlatacağınızı unutmamanız gerekmektedir. Öncelikle eşiniz eskisinden daha fazla kokulara duyarlı olabilir.

Bazen duştan yeni çıktığınız halde sizden koku geldiğini söyleyebilir. Bazen aşırı tepki verip, ağlayabilir. Bu anlarında yanında olmalı ve devamlı olarak desteğinizi sürdürmelisiniz.

Özellikle gebeliğin beşinci ayından itibaren gelişmeye başlayan vücudunu kaldırmakta ve hareket etmekte güçlük çekebilir. Onun bel ve sırt ağrılarının önüne geçmek için yardımcı olmalı ve imkanınız varsa onunla daha fazla zaman geçirmek için aile bireylerinden birini yanında bırakabilirsiniz.

Bu haftalarda eşinize hediyeler alıp onun kendini daha iyi hissetmesini sağlayabilirsiniz.

Herhangi bir sorunuz olursa biz burada zevkle sorunuzu cevaplandırırız.

Bebeğinizle birlikte mutlu, sağlıklı, huzurlu ve para sorunu olmayan bir ömür geçirmenizi temenni ederiz.

Gebelik Tarihi Hesaplama Aracı

×

Tahmini doğum tarihiniz:

Haftalık Hamilesiniz

Bu doğum tarihi yaklaşık tarihtir. Doğumların çoğunluğu bu tarih ile 15 gün öncesi arasında olur

Tekrar Hesaplamak İçin Tıklayın

Bebeğinizin cinsiyetini bilmiyorsanız Çin Takvimi İle Cinsiyet Hesaplama aracımızı kullanarak cinsiyeti hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.