Gebelik Reflüsü Belirtileri Nelerdir?

Gebelik Reflüsü Belirtileri Nelerdir Resim

Hamile kadınların gebelik döneminde yaşadığı problemler arasında yer alan gebelik reflüsü, genelde ağızdan su gelmesi olarak bilinmektedir. Reflü gebe olmayan kişilerde de görülür, ancak gebelik döneminde daha fazla ortaya çıktığını söylemek mümkündür. Gebelik reflüsü belirtileri çeşitli şekillerde görülebilmektedir. Genelde bilinen belirtileri arasında göğüs ve mide bölgelerinde yanmalar yer almaktadır.

Gebelik reflüsü belirtileri arasında neler yer alır?

Gebelikte yaşanan reflü, öncelikle mide ya da göğüs bölgesinde meydana gelen yanma gibi hislerle ortaya çıkar. Bunun yanında ağza ekşimsi bir su gelmesi de yine gebelik reflüsü belirtileri arasında yer alır. Yaklaşık olarak gebe kadınların yarısından fazlasında görülen reflü, gebelik döneminde daha fazla baş göstermektedir. Bunun nedeni ise yükselme gösteren progesteron hormonudur. Progesteron hormonunda artma meydana gelmesi ile mide ve yemek borusu arasında bulunan kapakçık belirli derecelerde gevşeme gösterir. Bunun yanında rahmin büyümesiyle kandaki basıncın artması mideye baskı yapılmasına neden olmaktadır. Bunun sonucunda ise midede yer alan su yukarı çıkar ve ağza su gelir.

Gebelik reflüsü ne zaman geçer?

Birçok kadın meydana gelen reflü probleminden ne zaman kurtulacağını merak etmektedir. Gebelik reflüsü ne zaman geçer? sorusu için uzmanlardan alınan cevap reflünün hamilelik döneminden sonra sona ermesi şeklindedir. Yani reflü şikayetleri çoğunlukla doğum yapılmasının ardından geçmekte ve annenin ağzından tekrar su gelmesi gibi durumlar yaşanmamaktadır.

Gebelik reflüsü tedavisi nedir?

Gebelikte ortaya çıkan reflü şikayetleri için anne adaylarının dikkat etmesi gereken birtakım hususlar yer alır. Anne adayının öncelikle reflüye neden olabilecek yiyeceklerden uzak durması gerekmektedir. Ayrıca yiyeceklerin yanı sıra antiasitler gibi bazı ilaçlar da reflüye neden olabilmektedir. Ayrıca anne adaylarının her öğünde az yemesi ve öğünlerini sıklaştırması önerilir. Çünkü uzun süre aç kalmak daha fazla yemek yemeye yol açar ve dolayısıyla da reflü olma ihtimalini artırır.

Gebelikte reflünün diğer nedenleri;

Gebelik Reflüsü Belirtileri Nelerdir1 Resim

– Baharatlı, naneli yağlı yiyecekler

– Çikolata

– Çay, kahve

– Domatesli yiyecekler

– Sigara ve alkol

– Aşırı kilo

– Uyku sırasında yüksek yastık kullanmamak

Yemek sırasında yiyeceklerin bol bol çiğnenmesi ve su içilmemesi reflünün ortaya çıkmaması adına dikkat edilmesi gerekenler arasında yer alır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*