Gebelik Dönemindeki Sırt Ağrılarından Kurtulma Önerileri Nelerdir?

Gebelik Dönemindeki Sırt Ağrılarından Kurtulma Önerileri Nelerdir Resim

Gebelik döneminde vücutta meydana gelen değişmeler nedeniyle birtakım sırt ağrıları da yaşanmaktadır. Ancak ciddi problemlerden biri  olarak görülen sırt ağrılarından çeşitli yöntemlerle kurtulmak mümkündür. Gebelik dönemindeki sırt ağrılarından kurtulma önerileri arasında ilk olarak yapılması gereken anne adayının vücudunu iyi tanımasıdır. Vücudunu yeteri kadar tanıyan anne adayları bu konuda birtakım uygulamalar yaparak sırt ağrılarının üstesinden gelebilmektedir.

Gebelikte yaşanan sırt ağrılarından kurtulmak için neler yapılabilir?

Anne adaylarının gebelik sırasına yaşadığı önemli problemler biri sırt ağrısı olarak karşımıza çıkmaktadır. Annenin kilo alması gebelikte sırt ağrısı nedenleri arasında yer almakta ve bu nedenle öncelikle düzenli kilo alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Bunun yanında doğum esnasında bebeğin daha rahat çıkabilmesi için kalça kemikleri zamanla rahim ağırlaşmasından dolayı genişleme gösterir. Bu durum vücudun ağırlık merkezinde değişimlerin meydana gelmesine dolayısıyla sırt ağrısının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Ayrıca karın kaslarında oluşan ayrılmalar sonucu da sırt ağrısı ortaya çıkabilmektedir.

Gebelik döneminin önemli sorunları arasında yer alan sırt ağrılarından kurtulmak için anneni uyması gereken birtakım kurallar vardır. Gebelikte sırt ağrısından kurtulmak için yapılabilecekler aşağıdaki gibi sıralanabilir.

Gebelik Dönemindeki Sırt Ağrılarından Kurtulma Önerileri Nelerdir1 Resim– Anne adayı oturuş ve kalkışlarına dikkat etmelidir.

– Uzun süre ayakta kalınmaması gerekir.

– Oturuş esnasında ayaklardan birinin yüksekte tutulması önemlidir.

– Kollardan herhangi biri ani hareket ile kaldırılmamalıdır.

– Uyku ya da uzanma sırasında dizlerin kırılması faydalıdır.

– Yatarken karnın hemen altına yumuşak yastık koyulmalıdır.

– Gebelik korsesi kullanmadan önce doktora danışılması gerekmektedir.

– Anne bir saatten daha fazla oturur pozisyonda kalmamalı ve belirli aralıklarda yürümelidir.

– Gebeli egzersizlerinin düzenli bir şekilde yapılması oldukça önemlidir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*