Gastrit Hastaları Ne Yapmalı – Ne Yemeli

Bu yazımızda gastrite iyi gelen yiyecekler konusuna yer vermeye çalışacağız. Hangi kaynaklardan bilgi edindiğimiz konusuna yazı içerisinde yeri geldikçe değindik. Onun dışında sormak istediğiniz bir şey olursa lütfen yorum bölümünü kullanmaktan çekinmeyin. Bunun dışında farklı konu başlıklarında yazılar yazıp yayınlamaya devam edeceğiz. Merak ettiğiniz ve paylaşmak istediğiniz diğer konu başlıklarını kadın forumu bölümünden bize ulaştırabilir ve sürpriz hediyelerden yararlanabilirsiniz. Sağlıkla kalın…

Ekmek ve Tahıllar:

Hastaların beyaz ekmek tüketmelerinde bir sakınca yoktur. Tatlı bisküviler tüketilebilir, aynı şekilde pek çok makarna türünü de (kepekli olanlar hariç) gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

Kepekli ekmeklerden, simitlerden, bulgur pilavından ve susamlı olan bisküvilerden uzak durmanızı tavsiye edilir. Tavsiye edilen gıdalarda da aşırı tüketim önerilmediği önerilmez.

Gastrit Tedavisinde Beslenme

Sebzeler:

Başta patates olmak üzere, havuç, bezelye, fasulye ve semiz otu tüketilebilir. Bu ürünlerin tamamının iyi pişirilmesi gerekmektedir.

Bamya gibi soyulamayan kabukları olan sebzeler, lahana ve kurubaklalar, kızartılmış gıdalar ve çiğ soğan sarımsaktan uzak durmanızda fayda bulunmaktadır.

Meyveler:

Gastrit hastaları ; Ekşi olmayan meyveler tüketilebilir. Bunun dışında tükettiğiniz meyvelerin kabuklarını soymanız ve olgunlaşmış olanları tercih etmeniz önemlidir. Bunlar arasında tatlı elma ve muz gibi meyveleri yiyebileceğiniz gibi şeftali bunlar arasında sayılmaktadır.

Ekşi ve kabuğu soyulamayan meyveler tüketilmemesi gerekenler arasında yer almaktadır. Mandalina ve limon başta olmak üzere üzüm ve karpuz tüketildiği zaman şikayetlerin oluşmasına neden olacaktır. Bu meyveler içerisinde asit barındırdığı için başka sorunların ortaya çıkmasını da tetikleyebilir.

Et ve Yumurta:

Izgarada ve buharda pişirilmiş her türlü et tüketilebilir. Bunun dışında balık ürünleri daha fazla tavsiye edilir. Pişirdiğiniz gıdaların aşırı yağlı olmaması gerekir. Suda pişirdiğiniz yumurtada gönül rahatlığıyla tüketeceğiniz gıdalar arasında yer alır.

Kızartma etler ve sakatatlar sağlığınızı tehlikeye atacaktır. İçeriği bilinmeyen ve yoğun baharatla doldurulmuş sucuk ve sosis gibi gıdalarda uzak durmanız gerekenler arasında yer alır.

Gastrit Hastaları Ne İçmelidir.

Aşırıya kaçmamak şartıyla açık çay ve ayran içebileceğiniz gibi mideyi rahatlatıcı özelliği ile bilinen ıhlamur gibi şifalı otlardan çaylarda yapabilirsiniz. Tabi ki aşırıya kaçmak başka sorunların ortaya çıkmasına neden olacağından dolayı kararında tüketmek önemlidir.

Kahve, alkol kesinlikle uzak durmanız gereken içecekler arasında yer alır. Kola ve soda gibi gazlı içecekler sonrasında da midenizde sorunlar ortaya çıkabilir. Bunun dışında demli çayda sizi sıkıntıya sokacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*