Fotojenik Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Fotojenik Olmak Icin Yapilmasi Gerekenler Resim
Fotojenik Olmak İçin Yapılması Gerekenler

Artık herkes fotoğraf çekiyor ve çektiği bu fotoğrafları çeşitli sosyal mecralarda paylaşıma sunuyor. Özellikle Instagram kullanıcıları fotoğraf çekme ve paylaşma konusunda kendilerini aşmış durumda. Ancak her şey fotoğraf çekmek ve paylaşmakla bitmiyor. Aynı zamanda fotojenik olmak ve dikkat çekici gözükmek önemli. Ard arda çekilen fotoğraflarda yaşanan ciddi sorunlardan biri de bu. Paylaşım amaçlı peş peşe çekilen ve bir türlü beğenilmeyen fotoğraflar kullanıcıları deli ediyor. Özellikle selfie fotoğrafları düşünülürse bu daha da içinden çıkılmaz bir hal alıyor. Dikkat çekici ve hoş fotoğraflar çekemiyorum diye üzülmeyin. Fotojenik olmak için öneriler sunacağımız bu yazımızda siz de paylaştığınız fotoğraflarda ilgi çekici gözükebilirsiniz.

Fotojenik Olmak İçin 5 İpucu

Çekilen fotoğraflarda bazı önemli noktalara dikkat ederek daha fotojenik olmak mümkün. Püf noktaları gözden kaçırmadığınız her fotoğrafta düz çektiğiniz fotoğraflara göre ciddi farklar göreceksiniz. Şimdi fotojenik olmanın ipuçlarına geçelim.

fotojenik-olmak-icin-oneriler-resim
fotojenik olmak için öneriler resim

Işığın Açısı Önemli!

Katalog, broşür vb. durumlarda çekilen fotoğrafların ne kadar ilgi çekici olduğunu herkes bilir. Bu tür çekimlerde kullanılan yöntem ters ışık olarak adlandırılır. Yani fotoğrafın merkezinde kim varsa ışık o kişiye doğrudan vurmamalıdır. Kısacası doğal ışık kullanmak ya da var olan şartlarda doğal ışık elde etmek önemlidir. Örneğin gün batımında çekilen fotoğraflar doğal ışığın da yardımıyla daha muhteşem bir hal alır. Ayrıca gün batımı sırasında çekilen fotoğraflar aşağı yönde gölge yapar ve bu şekilde göz torbalarının fotoğrafta ön plana çıkması engellenmiş olur. Tabi bu durum size daha da genç bir görüntü sunmanızı sağlar.

Duruş Pozisyonu!

Öncelikle fotoğraf çekerken poz vermekten ziyade doğal olmaya çalışırsanız daha fotojenik olmanız mümkün. Biraz ön tarafa doğru eğilmeniz poz vermeniz için yeterli olan bir hareket olacaktır. Bunun yanında omuzlarınızı objektife yaklaştırmayı ve biraz yan dönmeyi unutmayın. Fotoğrafı çok alttan çekerek burun deliklerinizin gözükmemesi de önemli.

Eski Fotoğraflardan Feyz Almak!

Eski fotoğraflardan ilham almaya çalışın. O fotoğraflarda nasıl durduğunuza ve güldüğünüze bir göz gezdirin. Bundan esinlenerek ayna önünde poz verme denemeleri yapın.

Gülümseme ve Açı!

Fotoğraf çekerken fotojenik olmak için ne yapmalıyım? diye soranlara başka bir bir ipucu da gülüşe ve açıya dikkat etmektir. Bazı kişilerde yüzün farklı kısımları fotoğraflarda daha hoş çıkabilir. Bu nedenle böyle bir durumla karşı karşıya kalanlar yüzlerinin hangi tarafının daha iyi çıktığını belirlemelidir. Yani fotoğraf sağ profilden mi daha iyi çıkıyor yoksa sol profilden mi? Ayrıca istatistiklerin sol profilden daha iyi fotoğraflar çekildiğini ortaya koymuştur.

Gülümseme de fotoğrafta önemli bir ayrıntıdır. Ancak burada gülümseme derken tebessümden bahsediyoruz, abartı bir şekilde gülmek sizi daha kötü gösterebilir. Her fotoğrafta azcıkta olsa tebessüm etmeye özen gösterin, bu sizi daha alımlı ve hoş gösterecektir.

Fotoğrafların Nereden Çekildiği Önemli!

Öncelikle şunu unutmayın boyunuza göre objektifi daha yukarıda tutarak çektiğiniz fotoğraflar uzun gözükmenizde etkilidir. Eğer dik açı bir fotoğraf çekerseniz, olduğunuzdan kilolu ve kısa gözükebilirsiniz. Bir başka ipucu da gıdığını sevmeyenlere gelsin. Fotoğraflarda gıdığınızdan rahatsız oluyorsanız, çenenizi yukarı doğru kaldırmanızı tavsiye ederiz. Bunların yanı sıra selfie çektirenler çok kaba makyaj yapmamaya özen gösterin. Eğer yüzünüzde ufak tefek hoşlanmadığınız alanlar varsa hafif bir makyajla kapatmanız yeterli olacaktır.

Diğer yandan kısa görünmemek için bol pantolonlar ve geniş çizgili kıyafetler tercih etmeyin. İnce ve daha uzun görünmek için belden uzun pantolonlar ve etekler kullanın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*