Fondöten Lekesi Nasıl Çıkar?

Bayanların makyaj malzemelerinin arasında vazgeçilmezi olan fondöten yüz bölgesinde kusursuz bir görünüm sağlar genelde bayanlar arasında sıvı ve toz fondötenler kullanılmaktadır.Dikkatsiz kullanımlar yada istenmeyen kazalar sonucu fondötenler giydiğimiz kıyafetlere yada halı perde benzeri eşyalarımıza bulaşarak fondöten lekesi yapabilir. Bu gibi durumlarda endişelenmenize hiç gerek yok çünkü evde uygulayacağınız bir çok pratik yöntemle lekelerden kurtulabilirsiniz.

fondöten lekesi nasıl çıkar

Kumaştan fondöten lekesi çıkarma yöntemleri

Makyaj yaparken bazen  fondöten yeni giydiğiniz kıyafetlere bulaşır.  Fondöten lekesini çıkarmada ilk dikkat etmeniz konu fondöten lekesi olan kumaşın cinsidir. Çünkü kumaştan fondöten lekesini çıkarmak için uygulayacağınız yöntemler kumaş cinsine göre değişiklik gösterir. Bazı kıyafet kumaşları yıkanamaz bunlar şifon gömlekler, yünlü kazaklar ve ipek eşarplar kumaşları olabilir. Bu kumaşlara, temin edebilirseniz  kuru temizlemede kullanılan spreyden biraz uygulanarak bir fırça yardımıyla hafif bir şekilde fırçalanmalıdır. Leke çıkmadığı taktirde bu işlem kumaşı yıpratmadan birkaç kez tekrarlanabilir. Fondöten  lekesi geçtikten sonra kumaşın lekeli olan bölümünü bol su ile yıkayıp kurumaya bırakın. Kuru temizlemede kullanılan sprey temin edilmiyorsa lekeli kıyafetlerinizi kuru temizleme şirketlerine vermeniz daha iyi fikir olacaktır.

Yıkanabilen kumaşlarda fondöten lekesini çıkarmak için elma sirkesini kullanabilirsiniz. Lekeli bölgeye birkaç damla sirke damlatıp yaklaşık 1-2 dakika bekleyin daha sonra lekeli bölgeyi çitileme işlemi yaptıktan sonra durulayın.

Fondöten lekesini saf alkol ile çıkarmak da mümkündür. Bunun için lekeli bölgenin tersini çevirin daha sonra lekeli bölgeye alkolü damlatıp alkolün uçmasını bekleyin.  Fondöten lekesi çıkarmanın bir diğer yolu ise lekeli bölgeye traş losyonunu dökerek lekeli olan bölgeye çitileme işlemi yapmaktır.Bu işlemin ardından kıyafetlerinizi çamaşır makinesin de yıkayabilir  ve lekeden tamamen kurtulabilirsiniz. Deri ve süet olan kumaşlar da ılık su ile ıslatılmış deri ve süet kumaşı tahrip etmeyecek özellikte bir bez (havlu vb.)  yardımı ile fondöten lekesi çıkabilir Eğer lekeniz ılık su ile çıkmayan bir  leke ise ılık suyun içine beyaz sabun rendelenip köpürtün . Daha sonra havlu yardımı ile kumaş silin. Silme işleminin ardından deri kumaşlarınızın çatlamaması için mutlaka kurulamayı unutmayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*