Folik Asit Nedir, Faydaları ve Folik Asit Eksikliği

 Folik Asit Nedir, Faydaları ve Folik Asit Eksikliği

Geçtiğimiz hafta forumdan bir arkadaş folik asit eksikliği ve folik asitle ilgili çok fazla soru sorunca bende hepsini bir başlıkta toplayarak burada yayınlamamız gerektiğini düşündüm. Folik asitle ilgili aklınıza takılan tüm soruların cevaplarına buradan hızlı bir şekilde ulaşabilirsiniz. Dilerseniz anne ve çocuk bölümünden diğer konu başlıkları ve merak edilenler hakkında da detaylı bilgiye ulaşmanız mümkün olacaktır. Hazırsanız başlayalım…

Folik Asit Nedir

Kan hücreleri ve sinir sistemi dokularının meydana gelmesinde son derece kilit bir öneme sahiptirler. DNA yapısında da son derece önemli bir görev üstlendiği için özellikle gebelik döneminde annelerin düzenli olarak folik asit alması istenmektedir.

B vitaminleri arasında yer alan folik asit hemen her yaşta vücudumuz tarafından eksikliği hissedildiği için folik asit içeriği bakımından zengin gıdaları bol bol tüketmek gerekmektedir. Tarihçesine de kısaca değinecek olursak; 1930’lu yıllarda keşfedilen folik asit, latince yaprak anlamına gelen folium kelimesinden türetilmiş bir vitamindir. Uzun yıllar anemi ile folik asit eksikliği birbirine karıştırılmıştır. Bu durum bile folik asitin vücudumuz için ne kadar önemli olduğunu açıklamaktadır.

Folik Asit Faydaları

Öncelikle faydalarını yazarken eksikliğinde görülen zararları da saymanın yerinde olacağını düşünüyorum. Folik asit eksikliğinin pek çok soruna yol açtığını söyleyebiliriz. Özellikle son dönemlerde folik asit barındırmayan yoğun diyet programı uygulayanlarında folik asit eksikliği ile sık karşılaştıklarının da altını çizelim.

Bir de son olarak karaciğerde depolanarak vücudumuzun ihtiyacı olduğunda kullandığını ve fazla folik asitin vücuttan atıldığını da söylemek de fayda var.

Hamilelik Açısından Folik Asit Faydaları

Ben faydalarını yazarken öncelikle hamilelik döneminde faydalarından başlamak istedim. Hamilelerde folik asit kullanımının erken gebelik dönemlerinde bazı sorunlara yol açtığını ve eksikliğinde nöral tüp defektlerine yol açabildikleri bilinmektedir. Son dönemlerde yapılan araştırmalar gebelik dönemlerinde folik asit tüketiminin bu durumları yarı yarı ortadan kaldırdığını gözler önüne sermiştir.

Hamileler için küçük bir hatırlatma yaparak devam etmekte fayda var. Her ne kadar hamileler için doktorlar folik asit yazsalar da kendiniz folik asit almamalı ve bir doktora başvurmalısınız.

Her ne kadar başlık doğru olmasa da folik asit üzerine yapılan çalışmalarda (referanslar bölümünden göz atabilirsiniz.) erkeklerde doğurganlığı önemli ölçülerde artırdığı görülmüştür.

Kalp Sağlığı Açısından Faydaları

Yapılan araştırmalar folik asit takviyesi halinde kolesterolün arttırdığını ve düzenli olarak tüketilmesi durumunda ise kötü kolesterolü azalttığını gözler önüne sermiştir. Bunun dışında folik asit kullanarak pek çok kalp rahatsızlığından da korunmak mümkün olmaktadır. Yapılan pek çok çalışma göstermiştir ki homosistein seviyesi bu mucizevi vitamin yardımıyla düşebilmektedir. Tabi ki kalp sağlığı açısından folik asit tüketimi tek başına yeterli olmayacaktır. Yine de elinizden geldiğince tüketerek sağlığınıza olumlu etkiler yapmayı sağlayabilirsiniz.

Şeker Hastalığına Folik Asidin Faydaları

Tip – 2 diyabetin kanda bulunan trigliserid düzeyi ile doğrudan ilişkisi olduğu bilinmektedir. Folik asit üzerine yapılan çalışmalarda (referanslar bölümünden çalışma linkine ulaşabilirsiniz.) Şeker hastalığına bağlı rahatsızlıkların ortaya çıkması konusunda önemli bir rol üstlendiğini de ortaya çıkarmıştır.

Folik Asidin Bilinmeyen Faydaları

Özellikle yabancı kaynaklara göz attığımız aman folik asidin Alzheimer hastalığını önlediğine dair çalışmalarla karşılaştım. Besin takviyesi olarak (daha çok düzenli gıdalarla alınması durumunda) Alzheimer riskini önemli ölçüde engellediğini ve yaşlılıkla mücadelede hafıza problemlerinde önemli bir rol üstlendiğini ortaya çıkarmıştır. Bir diğer faydası ise depresyon ve ruh sağlığı ile doğrudan ilişkilidir. Henüz kanıtlanmamakla birlikte bazı klinik araştırmalarda antidepresan ilaç kullanımına çok ciddi bir alternatif olarak folik asit kullanımının düşünüldüğü bilinmektedir.

Bunlar dışında kan üretimine, saç büyümesine ve parlaklığına, kalp ve cilt sağlığına da olumlu faydaları olduğu bilinmektedir.

Folik Asit Eksikliği

Yazımızın başında folik asit miktarında azalma olması sonucu aneminin ortaya çıktığını söylemiştik. Bunun dışında çoğunlukla halsizlik, yorgunluk, nefes darlığı ve solgunluk gibi pek çok belirti ortaya çıkabilir. Yukarda faydalarında bahsettiğimiz tüm başlıklarında tersine bir durumunun ortaya çıkması da mümkün olabilir.

Folik Asit Eksikliği Belirtileri Nelerdir

Bunu çok sık görülen ve nadir görülen belirtileri şeklinde iki farklı başlık altında inceleyebiliriz. En sık görülenleri yukarda da belirttiğimiz gibi enerji düşüklüğü, çabuk yorulma ve nefessiz kalma, depresyon, baş dönmesi baygınlık hissi şeklinde sıralanabilirken az görülen belirtiler ise ciltte solgun görünüm ve kulaklarda çınlama, ayak bölgesinde uyuşma ve depresyon, kulaklarda çınlama şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Bu rahatsızlıkların büyük bir bölümü pek çok ciddi rahatsızlığında belirtileri arasında sayılabileceği için bir doktordan destek almak sizin faydanıza olacaktır.

Referans ve Kaynaklar:

https://www.everydayhealth.com/drugs/folic-acid

https://community.pregnancy.org/

https://www.newsmax.com/FastFeatures/folate-health-benefits-foods/2016/02/24/id/369432/

https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1017/folic-acid

https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/folic-acid

https://www.healthline.com/nutrition/folic-acid

 

 

Yapılan Yorumlar
Bir Yorum Yapın