Fırın Nasıl Temizlenir?

Fırın temizliği yıllardır hemen hemen her bayanın sevmediği ve mutfaklarda temizlenmesi en zor yerlerden biridir. Mutfak araç ve gereçlerin içerisinde çok kullanılmasından dolayı çok çabuk kirlenir ve hijyen açısından sık temizlenmesi gerekir. Lekelendiği taktirde temizlenmezse hem lekelerin kuruyarak daha zor çıkmasına hem de bakteri üretilmesine sebep olur.  Marketlerde satılan fırın temizleyici maddelerin birçoğu kostik ve amonyak gibi toksik ürünler içerir ve sağlığınız için ciddi derecede zararlıdır. Sprey halindeki bu temizlik malzemeleri sıkıldığı zaman havada tanecikler oluşturduğu için akciğerlerinize ve cildinize zarar verebilir. Cildinize, gözlerinize ve pişirdiğiniz yemeklere bulaşarak sağlığınız için olumsuz sonuçlar doğurabilir.

fırın nasıl temizlenir

Temizlik ve hijyen sağlığımız içindir. Mikroplardan korunmaya çalışırken toksik maddelere maruz kalarak hem kendi sağlığımıza hem de doğaya zarar veriyoruz. Ayrıca bazı markaların bütçemize verdiği zararları da sayarsak gerçekten gereksiz olduğunu anlayabiliriz. Peki mutfaklarda sık kullanılıp sık temizlenmesi gereken fırınlara hangi yöntemleri uygulamalıyız? Fırın temizlerken nelere dikkat etmeliyiz? Bunun gibi pek çok sorunun cevabına yazımızda sizler için yer verdik.

Fırın temizleme de ilk yöntemimiz için gerekli malzemeler:

  • Bir çay bardağı sıvı sabun yada sıvı arap sabunu
  • 2 çay bardağı karbonat
  • Yarım çay bardağından biraz daha fazla sirke ( evinizde varsa elma sirkesi kullanmanız daha iyi olur.)
  • Su

Karışımın hazırlanışı

Mutfak için kullandığınız bir leğenin içine bir çay bardağı sıvı sabunu, 2 çay bardağı karbonatı ve sirkeyi boşaltın. Üzerine yeterli miktarda su ekleyerek ( çok fazla olamamasına dikkat edin biraz yoğun kıvamda olacak ) bu karışımı macun kıvamına getirin . daha sonra macun kıvamındaki karışımı fırına sürün ve bulaşık süngeri ile ovalayın. Yaklaşık yarım saat kadar bekleyin bu beklemenin sonucunda fırın içindeki kirlerin kabardığını ve bez yardımı ile çıktığını göreceksiniz. Daha sonra bir bez yardımı ile güzelce durulayıp kurulayın Bu yöntemi uygulamada dikkat etmeniz gereken nokta bu macunu fırının cam ve kapak kısmına uygulamayın.

Fırın temizleme de kullanılan bir diğer yöntem için gerekli malzemeler:

  • Bir paket karbonat
  • 2 adet limon
  • Bir çay bardağının yarısı kadar su

Karışımın hazırlanışı

Mutfak için kullandığınız bir leğenin içine bir paket karbonatı, 2 adet limonun suyunu boşaltın. Üzerine yeterli miktarda su ekleyerek ( çok fazla olamamasına dikkat edin biraz yoğun kıvamda olacak ) bu karışımı macun kıvamına getirin . daha sonra macun kıvamındaki karışımı fırına sürün ve bulaşık süngeri ile ovalayın. Yaklaşık 10 dakika  kadar bekleyin bu beklemenin sonucunda fırın içindeki kirlerin kabardığını ve bez yardımı ile çıktığını göreceksiniz. Daha sonra bir bez yardımı ile güzelce durulayıp kurulayın. Bu yöntemi uygulamada dikkat etmeniz gereken nokta bu macunu fırının cam ve kapak kısmına uygulamayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*