Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekeleri Nasıl Temizlenir?

Severek satın aldığınız porselen fincanların iç kısımlarında  bir süre sonra çay ve kahve lekeleri meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda çoğu bayan bu kötü görüntüden rahatsız olur ve zamanında yüksek fiyatlara aldığı fincanları hiç düşünmeden çöpe atabilir. Fincanlarda oluşan çay ve kahve lekelerini bir çok pratik yöntem ile birlikte kolayca temizleyebilirsiniz.

fincandaki çay kahve lekesi nasıl temizlenir

Fincanlarda Oluşan Çay ve Kahve Lekelerini Temizlemek için Pratik Bilgiler

Deterjanlı su ile fincan temizliği

Deterjanlı ılık bir suda marketlerde satılan mikro fiber yapıdaki bezi  yaklaşık 1-2 dakika bekletin Daha sonra porselen bardağın lekeli yerini ovuşturarak silin. Bu işlemden sonra lekeniz hala çıkmamış ise bulaşık süngerinin yeşil tarafı ile ovalama işlemini çok bastırmadan tekrarlayın daha sonra bol su ile fincanı durulayarak lekelerden kurtulabilirsiniz.

Diş macununu ile fincan temizliği

Diş macununu porselen fincanın içinde oluşan lekeye sıkarak 5 dakika bekleyin diş macununun hafif kurumaya başladığı anda havlu bezle hafifçe ovalayarak silin. Daha sonra bol su ile fincanınızı durulayın.

Gliserin ile fincan temizliği

Eczaneden  ve aktarlardan temin edebileceğiniz  gliserinle emici yapıda olan bir bezi (havlu kullanılabilir)  ıslatıp, lekeli yeri ovalayarak fincanlarınızın içinde oluşan  inatçı  lekelerden kurtulabilirsiniz. Lekenin çıkmamış ise bu işlemi tekrarlayın. Gliserinin fincanlarınızdan arınması için bol sabunlu su ile yıkayıp durulayın.

Sirke ve tuz ile fincan temizliği

Fincan içinde oluşan lekeli alanın büyüklüğüne göre yeteri miktarda ve eşit oranda  sirke ve tuz karışımını bir sünger yardımı ile fincanlarınızın içinde oluşan çay ve kahve lekesini ovalayarak silin, yaklaşık 5 dakika bekledikten sonra fincanlarınız bol su ile durulayın.

Karbonat ve limon ile fincan temizliği

Küçük bir kasenin içerisine iki yemek kaşığı  karbonat koyun karbonatın üstüne yarım limonu sıkıp çay kaşığı yardımı ile karıştırın, yumuşak dokulu bir bezin küçük bir bölümünü hazırladığınız bu karışıma batırarak fincanınızdaki lekeli bölgeyi  iyice ovalayın. Daha sonra hazırladığınız karbonat limon karışımını fincan içindeki lekeli bölgeye döküp yaklaşık 10 dakika bekletin. Bekleme süresinin sonunda bol su ile fincanınızı durulayın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*