Fayanslar Nasıl Temizlenir?

Ev temizliği sırasında bizi en çok uğraştıran kısımlardan biriside fayanslardır. Fayans temizliği biraz zahmetli gibi görünse de piyasada satılan birçok ürün veya evde hazırlayabileceğimiz doğal malzemeler ile oldukça kolay bir iş haline gelecektir.  Fayanslar çok sık kir, yağ, toz ya da su lekelerine maruz kaldığından ve fayans aralarında (derz) bakteri üremesininde mümkün olduğundan fayansların mümkünse 15 günde bir temizliği yapılmalıdır.

Fayans temizliğinde piyasada satılan sıvı krem veya kir çözücü deterjanları kullanabiliriz. Fakat fayans temizliğinde özellikle kireç çözücü gibi derzlere kalıcı zararlar veren malzemeler yerine evde hazırlayacağımız doğal temizlik ürünlerini tercih edebiliriz.

fayans temizliği için pratik yöntemler

Banyo Fayanslarının Temizliği

Banyoda temizlik yapılacak bölge geniş ise uzun saplı fırça ve kirlenmiş derz aralarına rahatlıkla ulaşabilmek için de diş fırçasından yararlanabiliriz. Bir kovanın içine bir miktar elma sirkesi alanın genişliğine göre limon ve karbonat karışımı fayansların üzerine dökülebilir banyo gideri kapatılıp yaklaşık 20-25 dakika bekletilebilir. Daha sonra bulaşık süngerinin sert tarafıyla veya fırça ile iyice temizlenebilir. Derz aralarının temizliği için ovalama işlemi diş fırçası ile yapılabilir.Fırçalama işleminin ardından durulama işlemine geçilmeli ve durulama için hazırlanan ılık su ile doldurulan kovanın içine 3 kapak sirke konulabilir. Böylece fayanslarınızın ve ders aralarınızın temizlenip yeni gibi parlamasını sağlayabilirsiniz.

Mutfak Fayanslarının Temizliği

Yemek buharları, mutfakta içilen siğara dumanı fayanslarımızın ve derz aralarının zamanla kirlenip kararmasının temel sebeblerinden biridir. Mutfak fayanslarını doğal yöntemlerle temizlemek için öncelikle iki litre ılık suyun içine bir miktar elma sirkesi bir miktar limon ve bir miktar karbonat bir şisede iyice karıştırılıp ağız kısmı sprey yapıda olan şişelere doldurulur. Daha sonra hazırlanmış sprey fayanlara sıkılır ve  mikrofiber yapıda marketlerde satılan bezler yardımı ile ovalanır. Fayanslarımızın fazla kirlenmesi durumunda yapılan karışım 15-20 dakika püskürtülüp beklenebilir. Bu işlemi yaparken püskürtme hazırladığımız karışımın geniş alanlara yayıldığını düşünerek açıkta yiyecek kalmamasına özen gösterilmelidir.

Fayans temizlemede en yeni yöntemlerden biri de  buhar makinalarıdır. Buhar makinaları en kirli fayans yüzeylerini dahi kolaylıkla hızlı bir şekilde hemen  temizler. Kullacağımız bölgeye uygun uçlardan biri makinaya takılarak kirin üzerine, yakın mesafeden tutulur ve temizlik yapılır. Yüzey temiz görünüme ulaşıncaya kadar işlem tekrarlanır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*