Evde Bitkisel Saç Boyası Nasıl Yapılır?

bitkisel saç boyası yapımı

Ev yapımı saç boyası hazırlamak düşündüğünüzden daha kolaydır. Eğer kimyasal saç boyalarından sıkıldıysanız ve saç boyanızı kendiniz yapmak istiyorsanız, bu makalede evde saç boyası yapma ile ilgili tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Doğal boyalar yapmak için birçok bitki ve doğal maddeler mevcut. Kına, bunlar arasında en iyi bilinenlerden biridir ancak başkaları da var.

Bitkisel Ev Yapımı Saç Boyası

Evde saç boyası yapmak için bitkilerden elde edilen malzemeleri etkili bir çay haline getirmek ve saçları bu çayla yıkamak gerekiyor. Ancak boyanın daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız, aşağıdaki adımları izleyin. Özellikle saçları beyazlamaya ya da grileşmeye başlamış olanlar bu yazımızdan en çok faydalananlar olacak.

Evde saç boyası yapımı ile ilgili temel prensipler

 • Bitkisel malzemeyi doğrayın ve püre haline getirin. (Saç renginiz için ne kullanacağınıza dair öneriler için makalenin devamına bakın.) Çoğu uygulama için taze veya kurutulmuş bitkiler kullanabilirsiniz. Malzeme ne kadar küçükse, o kadar güçlü ve daha koyu bir boya oluşturur ve etkilediği yüzey alanı o kadar geniş olur.
 • Bitkileri sıcak suyla karıştırıp bir macun yapın. Diş macunu kıvamında bir macun elde edene kadar, her seferinde az miktarda su ekleyin. Sıcak su, bitkilerin gözeneklerini açar ve daha fazla rengin açığa çıkmasını sağlar.
 • Bir çay hazırlamayı gerektiren renkler için, çok miktarda bitki kullanın (2 bardak suya, 1/2 bardak bitki). Sıcak su kullanın ve soğumaya bırakın. Bitkileri süzün ve uygulamayı kolaylaştırmak için çayı bir sprey şişesine aktarın.
 • Çay kullanıyorsanız, saç derisine ve saçlara püskürtün. Çay bitene kadar işlemi tekrarlayın ve saçları başınızın üstüne bir havlu veya bone ile sabitleyin. Macun kullanıyorsanız, macunu köklere uygulayın ve saçları nemli bir havlu veya bone ile kaplayın.
 • Her iki yöntem için de, ev yapımı saç boyasını yarım saat kadar saçınızda bekletin ve saçlarınızı durulayın. Bu işlemleri duşta yapmanızı öneriyoruz çünkü oldukça fazla karışıklık yaratabilir.
 • Mümkünse, saçlarınızı güneşte kurutun. Uygulamadan daha doğal sonuç almanızı sağlayacaktır.
 • Ev yapımı saç boyaları yarı kalıcıdır. Birkaç hafta dayanırlar. Rengi korumak için ayda birkaç kez veya haftada bir tekrar uygulayın.

Hangi Renk Ev Yapımı Saç Boyası İçin Hangi Bitkiler Kullanılır?

Tüm saçlar farklı olduğu için rengi emmesi çok kısa ya da biraz uzun zaman alabilir. Bazı saçlar daha hızlı büyürken diğerleri yavaş büyür. Bazı saç renkleri farklı renklere farklı tepki gösterir. Her saç rengi için en iyi etkiyi gösteren bitkiler şöyledir:

Sarı

Sarı saçlar çoğu zaman diğerlerine göre daha fazla renk alır. Limon suyu hafif sarışın ve biraz daha koyu sarışınlar için daha etkili olur. Papatya ve aynısefa bitkileri ile yapılan çay koyu sarışın saçlar için etkili olacaktır. (Papatya ve aynısefa çiçeklerini kurutulmuş kullanabilirsiniz.)

Ravent kökü altın bal tonları oluşturur. Kökleri suda kaynatın ve soğutun. Diğer çay yöntemlerinde olduğu gibi kullanın.

Kahverengi

Kahverengi saçlar için güçlü siyah çay veya kahve solüsyonu kullanın.

Isırgan otu, biberiye ve adaçayı kullanarak da bir çay yapabilirsiniz. Adaçayı uzun süredir gri olan saçları kapatmak için etkilidir. (Kurutulmuş ısırgan otu yaprağı, kurutulmuş biberiye ve kurutulmuş adaçayı yaprağı kullanabilirsiniz.)

Kızıl

Kızıl saçlar için, hiçbir şey domates suyunun yerini tutamaz. Bol miktarda domates suyu ile saça masaj yapın, fazlalıkları hafifçe sıkın, saçınızı kafanızın üstünde toplayın. Plastik bir torba veya bone ile kapatın ve en az 30 dakika bekletin.

Ayrıca hibiskus çiçeği ve aynısefa kullanarak da çay yapabilirsiniz. Her birinin miktarını ayarlayarak, boyanın tonunu değiştirebilirsiniz. Her iki bitki de saçlarınız için çok sağlıklı olan antioksidanlar içerir.

Siyah

Gerçek siyah saça uygulama yapmak zordur. Çok koyu siyah saç rengi için kara ceviz tozu en etkili malzemedir. Çoğu kaynak koyu siyah saçlarda öncelikle kına uygulaması yapılmasını öneriyor.

Ev Yapımı Saç Boyası Uygulaması Hakkında Uyarılar

 • Saçınızı renklendirmek için otlar kullanırken almanız gereken çok az önlem vardır, ancak bazılarına her zaman dikkat edilmelidir. En önemlileri eldiven kullanmak ve üzerinde çalıştığınız yüzeyi korumaktır. Unutmayın, boya ile çalışacaksınız.
 • Kara ceviz tozu tiroid problemi olan kişiler tarafından kullanılmamalıdır.
 • Her seferinde kullanmadan önce çözümlerin soğuk olduğundan emin olun. Sıcak kullanmayın! Kafa derisine zarar verebilir.
 • Boyanın gözünüze veya ağzınıza girmesine izin vermeyin.
 • Ve denemek için korkmayın!

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*