Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır?

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır Resim

Kadınlar, herkes gibi siz de evde saç bakımı yapabilir ve saçlarınızın daha etkili bir hale gelmesini sağlayabilirsiniz. Yapmanız gereken saçlarınızın yapısına uygun yöntemleri uygulamak ve bunun ardından ortaya çıkan sonuçları daha yakından izlemek olmaktadır.

Evde saç bakımı nasıl yapılmaktadır?

Birçok kadın kendine has yöntemler ile saçlarını bakım altına almakta ve her zaman için canlı bir saç görünümü meydana getirmeye çalışmaktadır. Ancak evde yapılacak bakım sırasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken, uygulamaların doğru bir şekilde yapılması olmaktadır. Ayrıca doğal yöntemlerle de evde saç bakımı yapmak mümkün olmaktadır. Peki, evde saç bakımı doğal yöntemler ile nasıl yapılmaktadır? şimdi bunlara daha yakından bakalım.

Zeytinyağlı saç maskesi

Evde Saç Bakımı Nasıl Yapılır1 ResimGerekli malzemeler;

– 5 yemek kaşığı kadar zeytin yağı

– 2 tane yumurta

– Bone

Hazırlanışı

Öncelikle herhangi bir kap içerisinde 5 yemek kaşığı zeytinyağı ve yumurtalar iyice karıştırılır. Ardından hazırlanan karışım bir fırça yardımıyla saçlara sürülür. Karışımın saçlara sürülmesinden sonra saçlar bone ile güzelce sarılır. 20 dakika kadar saçlarda bekletilen karışım bone çıkarılmadan bekletilir. Bu sürenin ardından bone saçlardan çıkarılır ve saçlar suyla iyice durulanır.

Bal ve zeytinyağlı saç maskesi

Gerekli malzemeler;

– 3 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

– 2 yemek kadar kaşığı bal

– Bone

Hazırlanışı

Kadınların evde yapabileceği saç bakım maskesi çeşitlerinden biri de bal ve zeytinyağlı saç maskesi olmaktadır. Maskenin hazırlanmasında zeytinyağı ve bal biribirine karıştırılmakta ve ardından hazırlanan karışım fırça yardımıyla saçlara iyice yedirilmektedir. Boneyle sarılan saçların ilk olarak hava almaması sağlanmakta ve bu şekilde saçlarda 20 dakika kadar bekletme yapılmaktadır. Bekleme süresinin ardından saçlar iyice durulanarak kurulanmaya alınması yeterlidir.

Parlak ve temiz saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 kahve fincanı kadar limon suyu

Hazırlanışı

Maskeyi uygulanmadan önce ilk olarak duş alınır ve saçlar etkili bir şekilde yıkandıktan sonra limon suyu saçlara masaj yapılarak sürülür. Limon suyunun saçlara sürülmesinden sonra 10 dakika kadar beklenir. Parlak saçlara sahip olmak için maskenin 2 haftada bir uygulanması gerekir.

Kepekli saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– Çemen tohumu

Hazırlanışı

Çemen tohumu öncelikle çektirilir ve 2 gün kadar su içerisinde bekletilir. Suyun içerisinde 2 gün kadar kalan çemen tohumu, saçlara masaj dahilinde sürülür ve 15 dakika kadar saçlarda bekletilir. Bu sürenin ardından ise saçlar yıkanıp iyice durulanır.

Yumuşak ve parlak saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 kahve fincanı elma sirkesi

– 1 yemek kaşığı kadar şifalı ot

– Rendelenmiş limon kabuğu

Hazırlanışı

Maskeyi hazırlarken ilk olarak bir teflon tencerede elma sirkesi ve şifalı ot rendelenmiş limon kabukları ile 5 litre kadar suda kaynamaya alınır. Bunun ardından saçlar şampuanla yıkanır ve maskenin tamamı bitene kadar masajla beraaber saçlara uygulanır. Fırça ile saçlara yedirilen karışım 10 dakika kadar saçlarda bekletilir. Yapılan işlemlerden sonra saçlar bol su ile durulanır.

Parlak saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 su bardağı taze sıkımlmış portakal suyu

– 1 yemek kaşığı kadar bal

Hazırlanışı

Portakal kaşığı ve bal iyice karıştırılır. Saçların şampuanla yıkanmasının ardından karışım fırça yardımı ile saçlara sürülür. 10 dakika saçlarda bekletilen karışım daha sonra bol su ile yıkanarak saçlardan arındırılır.

Yıpranmış saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 adet muz

– 1 çay kaşığı kadar badem yağı

Hazırlanışı

Öncelikle muz bir çatal ya da kaşık ile ezilir. Bunun ardından badem yağı ezilen muz ile karıştırılır ve fırça kullanılarak saçlara yedirilir. Yaklaşık olarak 10 dakika kadar saçlarda bekletilen karışım ardından suyla durulanır.

Kuru saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 yemek kaşığı kadar bal

– 1 kahve fincanı süt

Hazırlanışı

Derin bir kap içerisinde bal ve süt iyice karıştırılır. Malzemelerin iyice karıştırılması ardından karışım fırça yardımı ile saçlara sürülür. Ortalama 20 dakika kadar saçlarda bekletilen karışım, bekleme süresinin ardından şampuan ile yıkanarak iyice durulanır.

Dökülen saçlar için maske

Gerekli malzemeler;

– 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı

– 1 yemek kaşığı kadar bal

– 1 tatlı kaşığı kadar tarçın

– 2 tane yumurta

– 1 tatlı kaşığı kadar badem yağı

Hazırlanışı

İlk olarak derin bir kapta tüm malzemeler karıştırılır. Malzemelerin tam olarak biribirne karışması ardından fırça kullanılarak saçlara uygulama yapılır. Saç diplerine iyice yedirilmesi gereken karışım, 15 dakika kadar saçlarda bekletilir. Yeteri kadar saçlarda bekletilen karışım şampuan ile yıkanır ve sonrasında durulama gerçekleştirilir. Dökülmeleri önlemek için haftada 3 kez uygulanması tavsiye edilen bir maskedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*