Evde Nar Sirkesi Nasıl Yapılır?

ev yapımı nar sirkesi tarifi

Evde nar sirkesi yapmak için birçok güzel neden vardır. Nar sirkesi evde hazırladığınız soğuk yiyeceklere lezzet katarken, aynı zamanda o yiyeceklerde bulunan besin maddelerini vücudun daha iyi emmesini sağlayarak sağlığımıza da katkı sağlar. Evde nar sirkesi yapımı düşündüğünüz kadar zor değildir. Aşağıda paylaştığımız tarifi kullanarak, yıllardır nar sirkesi yapıyormuş gibi tecrübeli bir şekilde ev yapımı nar sirkesi hazırlayabilirsiniz.

Evde Nar Sirkesi Yapımı

Malzemeler

 • 1 litrelik cam kavanoz
 • 1 kavanoz kapağı
 • Süzgeç veya tülbent
 • 1 bardak nar tanesi
 • 2 bardak elma sirkesi (Bkz. Evde Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?)

Yapımı

 1. Cam kavanozu, kavanozun tamamını içine alacak şekilde kaynar su dolu bir tencereye yerleştirin ve 15 dakika kaynatarak sterilize edin. Kullanmadan önce sudan çıkartıp tamamen kuruduğundan emin olun.
 2. Sirkeyi kaynama noktasının hemen altında ısıtın.
 3. Nar tanelerini ayıklayın. Orta boy bir nardan, 1 bardak veya 3/4 bardak nar tanesi çıkar. Bu nedenle en az iki tane nara ihtiyacınız olabilir.
 4. Nar tanelerini sterilize edilmiş kavanoza yerleştirin.
 5. Nar tanelerini karıştırmak ve hafifçe ezmek için büyük bir kaşık kullanın.
 6. Daha sonra ısıttığınız elma sirkesini kavanoza dökün.
 7. Kavanozu kapağını sıkıca kapatın.
 8. Kavanozu güneş ışığını alan bir pencere önüne yerleştirin ve 8 ila 10 gün boyunca bekletin. Bu yöntemden endişe ediyorsanız, 3 ila 4 hafta boyunca serin ve karanlık bir yerde de bekletebilirsiniz.
 9. Bir kasenin üzerine bir süzgeç veya bir tülbent yerleştirerek nar sirkesini süzün ve taneciklerini atın.
 10. Sirkeyi temiz, sterilize edilmiş ve şişeye aktarın ve sıkıca kapatın.
 11. Şişenin üzerine günün tarihini belirten bir etiket yapıştırın.
 12. Sirkeyi serin veya karanlık bir yerde üç ay boyunca, buzdolabında ise altı ile sekiz ay boyunca saklayarak kullanabilirsiniz.

Ev yapımı nar sirkesi, salata sosları ve marinelere keyifli bir şekilde katkıda bulunur. Şişeleri mutfakta veya güneş ışığında saklarsanız uzun süre dayanmaz. Sirkenin bulanık, sümüksü, köpürmüş veya yüzeyinde küflenme olduğunu görürseniz sirkeyi atın.

Ev Yapımı Nar Sirkesinin Faydaları

Meyveli bir tatlılığa sahip olan nar sirkesinin sağlığa faydaları oldukça fazladır.

Sindirim Sistemini Destekler

Nar sirkesi vücudun tükettiğimiz gıdalardaki besinleri alma yeteneğini yükseltir. Bundan faydalanmak için, salatalara nar sirkesi katın ya da bir bardak suya 1-2 çorba kaşığı nar sirkesi karıştırın ve yemeklerden önce için.

Vücut Performansını Arttırır

Yediğimiz besinlerdeki hayati minerallerin emilimini kolaylaştırır, diyabet, kanser ve osteoporozla savaşmamıza yardımcı olur. Nar sirkesi sindirim sistemine yardımcı olduğundan, vücudun daha iyi performans göstermesini sağlayarak genel sağlığımızın gelişmesine katkıda bulunur.

Kalsiyumun Daha İyi Emilmesini Sağlar

Süt ürünleri intoleransından mustarip insanlar, alternatif kalsiyum kaynaklarına ihtiyaç duyarlar. Bu kaynaklar ıspanak, brokoli veya sarımsak olabilir. Bu yiyeceklerdeki kalsiyumu vücudunuzun çok daha kolay emmesini sağlamak için bir damla nar sirkesi ekleyebilirsiniz.

Kolesterol ve Tansiyonu Düşürür

Nar sirkesi, kayısı çekirdeği gibi kolesterol ve tansiyonu düşürür. Böylece dolaylı da olsa kalp hastalıkları ve felç olasılığını azaltmaya yardımcı olur.

Damar Tıkanıklığı ve HIV

Damar tıkanması, hipertansiyon, bazı kanser türleri ve hatta HIV hastalarına faydalı olduğu iddia edilmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*