Evde Limon Sirkesi Nasıl Yapılır?

evde limon sirkesi yapımı

Evde limon sirkesi yapmak o kadar kolaydır ki, ihtiyacınız olanlar yalnızca birkaç basit malzeme ve biraz zamandır. Bu yazımızda hem ev yapımı limon sirkesi tarifi, hem de limon sirkesinin faydaları hakkında bilgiler vereceğiz.

Limon Sirkesinin Sağlığa Faydaları

Sindirimi Destekler

Bir bardak suya 1-2 çay kaşığı ekleyin ve sindirimi geliştirmek için kahvaltında önce için.

Ev yapımı limon sirkesi, içerdiği enzimler ve besinler sayesinde sindirim sisteminizin üretimini uyarır. Ayrıca vücudunuzun yağları daha verimli yakmasına yardımcı olan LDL kolesterolü ve asetik asidi azaltan pektin içerir. Şişkinlik, mide krampları ve gazı önleyen tüm gastrointestinal sistemi yatıştırmak için her yemekten önce düzenli olarak içilmelidir.

Kan Şekeri Seviyesi Düzenler

Sabahları limon sirkesi içmek, karbonhidratların sindirimini yavaşlatarak kan şekeri seviyesini düzenlemeye yardımcı olur. Limon sirkesini bu şekilde tüketmenin, tip 2 diyabet hastalarına yardımcı olduğu bilinmektedir.

Vücudunuzu Temizler

Sabahları limon sirkesi içmek, vücudu detoksifiye etmek için harika bir yoldur. Bir bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi ekleyin ve her yemekten önce alın. Karaciğerinizi temizlemeye ve vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olmak için düzenli olarak bunu yapın.

Kilo Vermeye Yardımcı Olur

Limon sirkesi, protein sindirimine yardımcı olan asetik asit açısından zengindir. Limon sirkesinin içindeki pektin de vücudunuzun yağ emilimini azaltmaya yardımcı olur ve yağların sindirim sisteminde kalma süresini kısaltarak metabolizmayı hızlandırır.

Sabah içilmesi doygunluk ve dolgunluk hislerini arttırır. Bu nedenle düzenli olarak limon sirkesi içmek kilo vermeye yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmada, limon sirkesi tüketen bireylerin, 24 saatlik sürede 200 ila 275 daha az kalori alacak şekilde beslendiği tespit edilmiştir.

Cilde Faydalıdır

Sabahları limon sirkesi içmek, özellikle sivilce gibi rahatsızlıkların tedavisinde cildinizin içeriden iyileştirilmesine yardımcı olur. Antimikrobiyal, antifungal ve antiseptik özellikleri, sivilceye neden olabilen bakterilerin iplikçiklerini önler ve yok eder.

Daha önce belirtildiği gibi, limon sirkesi güçlü bir antibakteriyeldir. Bu özellik, cildi iyileştirmek için faydalıdır. Limon sirkesinde bulunan malik ve laktik asitler gibi belirli asitler, cildin yumuşamasına yardımcı olur ve bu da cilt kızarıklığını azaltır.

Ev Yapımı Limon Sirkesi Tarifi

Malzemeler

 • 1 adet 2 litrelik kavanoz
 • 5 büyük taze limon
 • 400 ml elma sirkesi
 • 400 gr esmer kristal şeker

Yapımı

 1. Her limonun üstüne tuz dökün. Bir saat kadar bekletin ve durulayın. Bir havluyla tamamen kurulayın.
 2. Hava geçirmez bir cam kavanozu temizleyin ve kurulayın.
 3. Kuru bir doğrama tahtası ve bıçak kullanarak limonları yuvarlak şekilde dilimleyin. Limonların çekirdeklerini ayırmanıza gerek yok. (Malzemeleri tutarken elleriniz de kuru olmalıdır.)
 4. Kavanoza bir katman limon dilimi yerleştirin. Ardından bir katman esmer kristal şeker serpin. Bütün kavanozu dolduruncaya kadar bu adımı tekrarlayın.
 5. Kavanozun %90’ına kadar elma sirkesi doldurun. (Son kristal esmer şeker katmanını kapatacak şekilde)
 6. Kavanozu kapatın ve 2 hafta boyunca serin ve kuru bir yerde (veya buzdolabında) saklayın.
 7. Her sabah uyanır uyanmaz 1 yemek kaşığı tüketin.
 8. Limon sirkesini doğrudan tüketemiyorsanız, 1 bardak suya 1 yemek kaşığı limon sirkesi ekleyerek içebilirsiniz.

UYARI: Herhangi bir mide sorununuz varsa, limon sirkesini aç karna tüketmek yerine sabah kahvaltısından 10 dakika sonra tüketebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*