Probiyotik Kaynağı Kefir Evde Nasıl Yapılır?

kefir evde nasıl yapılır

Evde kefir yapmak o kadar kolaydır ki, bir kere denedikten sonra bugüne kadar denemediğinize pişman olacaksınız. Ev yapımı kefir hem daha sağlıklı hem de daha az maliyetlidir. Bu nedenle kefirin sağlığa faydalarından azami düzeyde faydalanmak için kendi kefirinizi kendiniz yapmalısınız. Aşağıda evde kefir yapımı sürecinde dikkat etmeniz gereken noktaları ve evde kefir nasıl yapılır sorusunun cevabını bulacaksınız.

Kefir keskin kokulu, yoğun kıvamlı ve probiyotikler açısından çok zengin bir içecektir. Kefiri, kısaca içilebilir yoğurt olarak tanımlayabiliriz. Ve bu sağlıklı içeceği evinizde çok kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Kefir Nedir?

Kefir, birçok yönden yoğurt ve ayrana benzeyen fermente bir süt ürünüdür. Kefir yapımının yoğurt yapımından farkı sütü ısıtmak yerine, bakteri kültürü katmak ve daha sonra yoğurt gibi ılık tutmaktır.

Süt Nasıl Kefire Dönüşür?

Bu son derece basit bir işlemdir. Bir çay kaşığı kefir mayasını (kefir taneleri) bir bardak suya ekleyin, bardağı örtün ve yaklaşık 24 saat oda sıcaklığında bekletin. Bu süre zarfında kefir mayasının içindeki sağlıklı bakteriler, sütü fermente ederek kefir haline getirir ve bozulmasını engeller.

Süreç tamamlandığında, kıvamı ayrandan biraz daha kalın ve yoğurt gibi keskin bir tada sahip olan kefir oluşacaktır. Kefir yapımı tamamlandığında, kullandığınız kefir mayasını süzün ve bir sonraki sefer için saklayın.

Uygun şekilde sakladığınız sürece kefir mayasını süresiz olarak yeniden kullanabilirsiniz. Kefir tanelerini sağlıklı tutmanın en iyi yolu, kefir yapmaya devam etmektir! Kefir tanelerini bir bardak süte koyarak, her 24 saatte bir yeni kefir yapabilirsiniz. Zamanla, tanecikler çoğalacağı için fazla olanları atabilir veya arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz. Kefir yapmaya ara vermek istiyorsanız, kefir tanelerini bir bardak sütün içine koyarak buzdolabında saklayabilirsiniz.

Kefirin Sağlığa Faydaları Var mı?

Evet! Yoğurt ve diğer mayalı ve fermente ürünler gibi, kefir de sağlıklı sindirime yardımcı olan probiyotikler açısından çok zengindir. Fermantasyon süreci ayrıca sütün içindeki bazı protein yapılarını da değiştirerek sindirimi kolaylaştırır. Süt içtikten sonra şişkinlik yaşayan bazı kişiler, kefir içtikten sonra daha rahat olurlar.

Kefir Hangi Sütten Yapılır?

Kefir tam yağlı inek, keçi ve koyun sütü ile yapılabilir. Çiğ veya pastörize edilmiş sütleri kullanabilirsiniz. Ancak ultra yüksek sıcaklıkta (UHT) pastörize edilmiş sütlerden kaçının.

Kefir yapmak için süt ürünü olmayan bir seçenek arıyorsanız, hindistan cevizi sütü ile yapmayı deneyebilirsiniz. Hindistan cevizi sütünde, hayvan sütüyle aynı proteinler ve besinler olmadığı için kefir taneleri bir süre sonra canlılıklarını kaybedeceklerdir.

Ev Yapımı Kefir Tarifi

 • 1 bardak tam yağlı süt
 • 1 çay kaşığı aktif kefir mayası
 • 1 adet büyük boy cam kavanoz
 • Tülbent, kağıt havlu veya temiz peçete
 • Paket lastiği
 • Küçük süzgeç (tercihen plastik, fakat metal de olur)
 • Kapaklı saklama kabı

Yapımı

 1. Sütü ve kefir mayasını bir kavanozda birleştirin: Sütü temiz bir cam kavanoza koyun ve kefir mayasını ekleyerek karıştırın. Süt soğuk veya oda sıcaklığında olabilir.
 2. Kavanozu kapatın: Kavanozu tülbent, kağıt havlu veya temiz bir peçete ile kaplayın ve lastik bantla sabitleyin. Kavanozu kapatmak için kapak kullanmayın. Çünkü mayalanma sırasında karbondioksit birikmesi kavanozda basın oluşturabilir ve aşırı durumlarda kavanozun patlamasına neden olur.
 3. 12 ila 48 saat süreyle mayalanmasını sağlayın: Kavanozu doğrudan güneş ışığından uzakta oda sıcaklığında (ideal olarak yaklaşık 21 ° C) saklayın. Kavanozu birkaç saatte bir kontrol edin. Süt kalınlaştığında ve keskin bir kokuya sahip olduğunda kefir hazır hale gelmiştir. Bu süreç ortalama oda sıcaklıklarında yaklaşık 24 saat sürer. Süt, daha sıcakta daha hızlı fermente olurken, daha soğukta daha yavaş fermente olur. Eğer sütünüz 48 saat geçmesine rağmen fermente olmadıysa, kefir tanelerini süzün ve yeni kefir taneleri kullanın.
 4. Kefir tanelerini süzün: Kefiri saklamak için kullanacağınız kabın üzerine küçük bir süzgeç yerleştirin. Kefiri kabın içine süzün ve kefir tanelerini ayırın.
 5. Kefir tanelerini yeni süte aktarın: Taneleri bir bardak yeni süt ile karıştırın ve mayalanmaya bırakın. Bu şekilde her 24 saate bir taze bir bardak kefir yapabilirsiniz.
 6. Kefiri hemen için veya buzdolabında saklayın: Hazırlanan kefiri hemen içebilir veya sıkıca kapattığınız kapta buzdolabında bir haftaya kadar saklayabilirsiniz.

Kefirin Sağlığa Faydaları yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*