Ev İçinde Rutubet Nasıl Önlenir (Bilinmeyenleri ve Yapılması Gerekenler)

Boyasını beğenerek çıktığınız o ev bir anda duvarlarda renk değişiklikleri ile mi karşıladı sizi? Bazı bölgelerin kaçınılmaz sorunu olarak ön plana çıkan rutubeti önlemenin bir yolu var mı? Yoksa bu duruma alışarak bu şekilde yaşamaya devam mı etmeli? Bu soruların birden fazla cevabı olsa da sizler için hazırladığımız önerilere göz atarsanız rahatlıkla bu sorunların üstesinden gelebilirsiniz.

Rutubeti Nasıl Önlerim

Öncelikle bazı sorunlar henüz baş göstermeden bir çözüm bulunması gerekir. Bir dönem öncesinde rutubet sorunu yaşadıysanız mutlaka güz mevsimi ile birlikte yine aynı sorunlarla karşılaşacağınızı öngörmeniz gerekmektedir. Bu sebeple bütün bu sorunları henüz mevsim yazken halletmekte fayda vardır. Bakım onarım için bir mevsim olmamakla birlikte bu sorunun ortadan kaldırılacağı mevsim için yaz mevsimini söyleyebiliriz.

Sorunun Kaynağına İnin

Duvarlarınızda kabarma oluşmuşsa sadece duvarı boyayarak bu sorundan kurtulamazsınız! Bu sebeple problemin kaynağının bir uzmana sorulması gerekmektedir. Çoğunlukla evlerin yalıtımlarında ortaya çıkan çatlaklar veya camlarında oluşan sorunlar nedeniyle duvarlarda rutubet oluşmaya başlar. Bunları da çözmek için ihtiyacınız olan en önemli yardımcının uzun vadeli bir destek almak olduğu unutulmamalıdır.

Eğer kirada oturuyorsanız bu konuda maddi desteği ev sahibinizden sağlamanız gerekmektedir. Çünkü bu sorun sizden kaynaklı değil, evin kendi sorunu olarak ön plana çıkar. Ev sahibinizi durum hakkında bilgilendirirseniz daha net bir sonuca ulaşmanız içten bile olmayacaktır.

Son Katta Oturanlar Dikkat

Bazı durumlarda ise son katta oturan kişilerin rutubet problemi ile karşılaştığı bilinmektedir. Bu sorun ise apartman sakinlerinin oturup bir arada çözüme kavuşturması gereken bir sorun olabilir. Çatı da meydana gelen problemler genellikle ev sahiplerinin tek başına altından kalkamayacağı kadar büyük problemlerdir o sebeple kiremitlerin yenilenmesinden tutunda diğer seçeneklere kadar masaya yatırılması gerekebilir.

Pencere Sızıntılarını Önemseyin

Pencerelerin iç kısmında meydana gelen su sızıntıları bir sene sonra daha büyük problem olarak kendini gösterecektir. Bazı durumlarda iyi montajı yapılmayan pencere ve kapılar yanlardan hava kaçırarak içerinin ısınmasını engelleyebilir. Bu durumda bir mastik yardımıyla içerinin yalıtımına destek olmak durumunda kalabilirsiniz.

Evin Hava Alması Gerekir

Bazen banyodan çıkan buhar, bazen de aşırı havasız kalmış bir oda içerinin rutubetle dolmasına neden olur. Bu sebeple kış aylarında bile belli aralıklarla içerinin temiz hava almasını sağlamanız gerekebilir. Bunun dışında duvara dayalı şekilde duran dolaplar, kitaplıklar ve rafları bir şekilde öne çekerek senede bir kez de olsa arkasını temizlemeniz gerekebilir. Uzun vadede bu önlemlerin hepsinin büyük avantajları olacaktır.

Eviniz Yeterince Isınmıyorsa

Rutubetin oluşma sebebi olarak ısınma sorunları da verilebilir. Eviniz yeterince ısınmıyorsa hep kapalı bırakıp ısınmasını sağlayabilirsiniz. Bazen peteklerin bakımının yapılması da bu sorunun ortadan kalkması için oldukça ekonomik bir yardımcı olacaktır.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*