En İyi Şampuan Hangisi 2018

Şampuan seçimi son derece hassas bir konudur. Bir profesyonelden destek almak daha ipeksi ve sağlıklı saçlar elde etmek için olmazsa olmazlar arasında yer alır. Günümüzde reklamlar üzerinden şampuan tercihi yapma alışkanlığı giderek yaygınlaşsa da sizin için en iyi şampuanı bir uzman desteği ile seçebileceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Peki ama kaliteli bir şampuan nasıl seçilir? Seçilen her şampuan herkes için en iyisi midir? Bu soruların cevaplarını birlikte arayalım.

Aşağıda 5 ürün hakkında elimden geldiğince bilgi vermeye çalıştım. Kullanıcı yorumları, youtube incelemeleri, forumlarda yer alan başlıklarda anlatılanlar, içerikleri, satış rakamları bu listeyi oluştururken bana yardımcı oldu. Listeyi zaman buldukça güncelleyeceğim ve bu güncellemeden sizden gelen yorumlara öncelik vereceğim.

 

En İyi Şampuan Markası Nasıl Seçilir

Tercihinizi televizyon reklamlarına bağlı kalarak yapıyorsanız yazımızın devamını okumanıza gerek olmadığını söyleyebiliriz. Şampuan tercihi birden fazla kritere göre değerlendirilmektedir. Bu da en iyi arkadaşınıza çok iyi gelen şampuanın sizde aynı etkiyi göstermeyeceği şeklinde de okunabilir.

  • Saç tipiniz
  • Cilt yapınız
  • Saçınızın uzunluğu
  • Ekonomik durumunuz
  • Saç yıkama sıklığınız

Şampuan markası seçerken sizi etkileyen faktörler arasında yer alır. Özellikle ekonomik durumunuz aşağıda yapacağımız listeyi doğrudan sınırlandırabilir.  Cilt tipiniz, saç uzunluğunuz ve saç tipiniz iyi analiz edilmeden şampuan kullanmamanız gerekmektedir. Aynı şekilde pek çok web sitesinin şampuan önerileri kısmına göz attığınızda hep aynı markanın farklı ürünlerinin önerilmesinin de sebeplerinin az çok tahmin etmek gerekiyor.

Şampuan Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Saç ve cilt analizi şampuan alırken çok büyük bir önem arz eder. Para ikinci boyutta tutulmalıdır ki aşağıda verdiğimiz şampuanlar arasında 30 TL – 300 TL arasında fiyat farkı bulunur. Bir diğer konu en iyi arkadaş faktörüdür. Pek çok konuda uyumlu olduğunuz arkadaşlarınızın çok sevdiği şampuanlar sizde aynı etkiyi göstermeyebilir. O sebepten mümkünse bu önerilere kulak tıkamalı en azından başkasına şampuanınızı övüp tavsiye etmekten vazgeçmelisiniz.

En İyi Şampuan Hangisi Sorusu ve Şampuan Değiştirme

Bu da önemli bir konudur ki kadınların şampuan değiştirmeleri ile kuaför değiştirmeleri genellikle dünyanın sonu olarak görülür. Şampuanınızı seviyor olmanız sizin için en iyisi olduğu anlamına gelmez. Çok pahalı olması da o şampuanı muhteşem bir ürün yapmaz. Her dizi arası reklamlarda karşımıza çıkması yâda çok ünlü bir oyuncunun reklamlarında oynaması da şampuanı vazgeçilmez kılmayacaktır. Emin olun oyuncuların büyük bir çoğunluğu reklamında oynadıkları şampuanları hiç kullanmadı.

Peki ama uygun şampuan nasıl tespit edilir? Cevap basit. Bir uzmandan saç ve cilt tipinizi öğrenmeli ve bu cilt tipine uygun olan şampuanlara göz atmalısınız. Gerçek şu ki tek bir cilt tipi için bile günümüzde 100’ün üzerinde şampuan önerisi verilebilir. O sebepten tek bir markanın tek bir ürünü yada tek bir markanın farklı ürünlerini tavsiye edenlere bir süre düşüneceğinizi söyleyip araştırmanızı tavsiye ederim.

Uyarı: Aşağıda yer verdiğimiz şampuanların bazıları doktor kontrolünde kullanılabilir.

Maui Moisture Thicken & Restore + Bamboo Fiber Şampuan

Bu ilk ürün: Ülkemizde birkaç eczane dışında satıldığına da şahit olmadım. İnternet üzerinden kolaylıkla getirmeniz mümkün olabilir. Eczacınıza danışırsanız size yardımcı olacaktır. İçeriğinden biraz bahsetmek gerekirse, Hintlerin mucizevi bitkisi olan Neem yağı ile takviye edilen bu şampuan, Hint yağı ve %100 Aloe vera suyu ile cansız görünen (hasar görmüş) kuru saçları destekler. Asıl ününü ise içeriğinde barındırdığı bambu liflerine borçludur.

Pureology Hydrate Şampuan

Türkiye’de şaç kremi ile birlikte rahatlıkla bulabileceğiniz bir ürün ile karşınızdayız. En iyi şampuanlar sıralamasına torpilli bir yerden girmeyi başaran Pureology Hydrate Şampuan bu durumu muhteşem kokusuna borçludur. Bir parça koklarsanız nasıl bir kokudan bahsettiğimi daha net bir şekilde anlarsınız. Şu an için saç kremleri hakkında detaylı bilgi vermeyeceğim ama saç kremi de torpilliler listesinde yer alacak.

Aveeno Pure Renewal Şampuan

Şampuanları sıralarken kesinlikle ülkemizde satılanlara öncelik tanımaya çalışıyorum. Bunu yaparken reklam yapmaktan uzak kullanıcı memnuniyetine dikkat çekmek için yabancı forumlara göz atıp, youtube yorumlarına ve kullanıcılara göz atıyorum. Aveeno Pure Renewal ülkemizde (en azından birkaç internet adresinde) bulabileceğiniz bir şampuan. Sülfat barındırmıyor, deniz yosunu özü içeriyor. Vitamin ve mineraller ile saçınızı besliyor ve tabi ki güzel kokuyor!

Kerastase Bain Satin Şampuan

Pahalı, gerçekten pahalı… Peki ama bu listede ne işi var? Bu yazıyı kaleme alırken parasına dikkat etmemeye çalıştım. Bazı ürünler pahalı olmasına rağmen fiyatını hak edebiliyor. Kerastase Bain Satin bu ürünlerden biri, İngiliz ve Fransız forum sitelerinde kuru ve hassas saçlar için olanı o kadar övülmüş ki yazıya son anda dahil etme kararı aldım. Yaklaşık 1 litrelik ürün 250 tl civarında ülkemizde satılıyor. Yurtdışından daha uygun fiyata getirmeniz mümkün olabilir.

Finesse Volumizing Şampuan

Bir şampuanı kaliteli yapan tek şey parası mı? Hemen üstünde 250 TL’YE satılan bir ürün varken 30 TL’LİK bir ürüne şans verir misiniz? Bana kalırsa şampuanları fiyatına göre değerlendirmeyin. Özellikle bu ürünü bu listeye ekledim ki bu markanın başka ürünleri hakkında da sık bilgi verme kararım var. Uygun fiyatlı olmasına rağmen hacim veren ve mis gibi kokusu uzun süre boyunca kalan bir şampuan olarak tanımlanıyor. Ülkemizde ismi çok bilinmese de satan bazı mağazalar olduğunu biliyorum.

Kullandığınız şampuanları ve memnun olup olmadığınızı merak ediyorum…

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!