En iyi diyetler

Sağlıklı ve formda yaşamanın altın kurallarından biri de diyet yapmaktır. Özellikle zayıflamak ve formunu korumak isteyen kişiler aşağıda yer alan diyet listesinden yararlanarak sağlıklı bir yaşam sürdürebilirler.

  1. Weight Watchers

indir

En iyi kilo kaybettiren diyet olarak en iyi diyet listesine giren ‘ Weight Watchers’ diyetinin kuralları da oldukça basittir. Haftada yaklaşık 1 kilo kaybettirmeyi hedefleyen ‘ Weight Watchers’ diyeti basit bir kalori hesabı üzerinden ilerlemektedir. Besinlerin gıda değerlerinin içerdiği yağ, lif, kalori, protein, karbonhidrat ve vücudun besini yakmada nasıl zorlandığına dair dinamikler üzerinde hesaplamalar yapmaktadır. Bu diyet puanlaması yaşınıza, kilonuza ve boyunuza göre değişim göstermektedir. Diyet esnasında puan tablonuzu kesinlikle ihmal etmeyin.

  1. Dukan diyeti

dukan

Dukan diyeti metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak hızlı bir şekilde kilo verdiren şok diyetler arasında yerini alıyor. Dukan diyetine düzenli olarak devam ettiğiniz takdirde kısa sürede gözle görülür sonuçlar elde edebileceksiniz. Dukan diyetinin temelinde protein yüklü beslenme yer almaktadır. Kolesterol, diyabet gibi rahatsızlıkları bulunan kişilerin bu diyeti uygulamaları çok uygun görülmemektedir. Dukan diyeti 4 aşamalıdır. Bu aşamalara ve püf noktalarına dikkat ettiğiniz takdirde kısa sürede forma girebilirsiniz. Protein alma noktasında kalori sınırlaması bulunmamaktadır. Tavuk, köfte vb. protein alımlarında sınırlandırma getirilmemiştir. Bünyeniz ne kadar miktarda alıyorsa o kadar tüketebilme şansına sahipsiniz. Dukan diyeti metabolizmanızın hızlı çalışmasını sağlayarak hızlı kilo vermenizde yardımcıdır. Dukan diyetini uygularken kendinizi ödüllendirmek istediğinizde çok aşırı olmamakla beraber istediğiniz yiyeceği yiyebilirsiniz.

  1. Göbek eriten diyet

gobegi-eriten-diyet-gobek-eritme-diyeti-300x225

Diyete başlamak isteyenlerin çoğu göbek ve basen yağlanmalarından şikâyetçidir. Bu diyeti düzenli uyguladığınız takdirde basen ve göbek yağlarından kısa sürede kurtulabilirsiniz. Göbek bölgesinde oluşan yağlanmaların çoğu beyaz ekmek, patates kızartması, pirinç, kurabiye, börek vb. gıdaları çok fazla tüketmekten kaynaklanmaktadır. Bunun için öncelikle bu gıdalardan uzak durmak gerekmektedir. Göbek eritme diyetinde ki ilk amaç düşük glisemik indeksi gıdalarla beslenmek olacaktır. Bu diyet sürecinde karbonhidrat ve şeker içeren gıdaları çok az tüketmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra diyet sürecinde tüketilmesi gereken gıdalar arasında tam buğday ekmeği, yulaf, kuru baklagiller, kepek ekmeğidir. Diyet esnasında faydalı olabilecek diğer gıdalar olarak ceviz, badem, fındık, çilek, ahududu, yabanmersini ve biraz da zeytinyağını sıralayabiliriz.

  1. Karatay diyeti

k-0042

Karatay diyeti diğer diyetlere oranla daha kontrollü ilerleyen ve ülkemizin şartlarının göz önüne alınmasıyla planlanan bir diyet programıdır. Karatay diyeti sağlıklı ve dengeli beslenmeyi hedeflemektedir. Bu diyete başlayacak olan kişilerin kararlı olması çok önemlidir. Bu diyete başladığınız süreçten itibaren diyet içeriğinde uzun yıllar sağlıklı bir şekilde beslenmenizi sağlayacak besinler yer almaktadır. Sabah kahvaltısı, öğle yemeği, ara öğün ve akşam yemeğinden oluşan diyet listesinin içeriğinde oldukça besleyici yiyecek ve içecekler yer almaktadır. Diyeti bıraktıktan sonra dahi diyet listesine devam edeceğinize emin olabilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*