En Güzel Yemek Sofraları

Merhabalar, biz insanlar için yemek yemek temel ihtiyaçlardandır. 7’den 70’e herkesin dikkatini çeken ve yemek yeme iştahımızı arttıran da şüphesiz yemek sofralarıdır. Bir yemek sofrası ne kadar ilgi çekici, düzenli ve sıra dışı yapılırsa, yenilecek olan yemeklere olan ilgi de aynı oranda artmaktadır. Özellikle çocuklar da kullanılan, yemekleri dikkat çekici haline getirme işi, son zamanlarda herkes için uygulanmaktadır. Bazen çok beğendiğimiz bir yemeği sırf sunumu güzel değil diye yemekten vazgeçebiliriz. İşte bu yüzden yemek sofrası ve sunumu çok güzel ve düşünülerek yapılmalıdır. Özellikle misafir çağırdığımız yemek sofraları daha bir özenli ve dikkat çekici yapılmalıdır. Sizlerde internetten yemek sofrası tüyoları almak istiyorsanız doğru yerdesiniz. Bu yazımızda en güzel yemek sofralarına yer veriyoruz, umarım sizlere faydalı olur. Şimdiden afiyet olsun 🙂

 

1- İftar Sofraları

Ortalama 17-18 saatlik açlık sürecinden sonra, canımız bin bir türlü şeyi çekmekte ve iftar sofrasında o yiyecekleri görmek istemekteyiz. Bu yüzden iftar sofraları, normal sofralardan biraz daha yoğun ve iştah açıcı olmaktadır. İftariyeliklere, ara sıcaklara, soğuk mezelere, içeceklere ve tatlılara yer verilen sofrayı daha sonradan ana yemek tamamlamaktadır. Gösterişli bu iftar sofraları eminim ki herkesin ilgi odağı olacaktır.

iftara_ne_pisirsem_diye_dusunenler_en_guzel_iftar_yemekleri_firinda_defne_yaprakli_tavuk_h2773

 

2- Ege Sofraları

Genel olarak Ege denildiğinde akla zeytinyağlılar gelmektedir. Ege yöresinde sıklıkla kullanılan sebze olan enginar, Ege sofralarının olmazsa olmazlarındandır. Ege yemek sofranızda zeytinyağlı sarmalara, enginar dolmalarına, yoğurtlu mezelere yer verebilirsiniz. Ayrıca sofra düzenine de mutlaka dikkat edilmelidir.

DSC01446

3- Akdeniz Sofraları

Adana ve Hatay yörelerinde meşhur olan yiyeceklerden biri de kebaptır. Akdeniz sofrasında olmazsa olmazlardandır etli yiyecekler. İşte bu yüzden Ege’de görmeye alışık olduğunuz zeytinyağlıların yerini, yağlı, salçalı ve bol etli yemekler doldurur. Yanında yer alan mezeler ve içecekler ile sofra tamamlanır.

Hatay-Sofrasi

4- Gündelik  Sofralar

Bayanların boş vakitlerini değerlendirdiği aktivitelerden biri de günlerdir. Gün zamanlarında en güzel pastalar, börekler yapılır ve sofralar donatılır. Kızartmalar, yoğurtlu mezeler, salatalar gün sofralarının vazgeçilmezlerindendir. Dilerseniz küçük kaselere peynir, zeytin de doldurup sofranızı zenginleştirebilirsiniz. Gelecek kişi sayısına göre de masa düzeni yapılmalıdır.

P1000077

5- Otantik Sofralar

Son zamanlarda eski zamanlara daha çok merak artmaktadır. Sofralarda da geleneklerimizden vazgeçmemek adına otantik şeyler kullanabiliriz. Artık yemekler yer sofralarında değilde masalarda yenilmektedir. Fakat değişiklik olsun diye ve eski zamanları yad etmek adına sinilerde yemek sofrası hazırlayabilirsiniz.

sofra-tat

6- Eğlenceli Sofralar

Genelde çocukların dikkatini çeken bu eğlenceli sofralarda yemek yemek oldukça zevkli gibi görünüyor. Pek iştahlı olmayan çocuğunuz varsa, yiyeceği yiyecekleri komik ve eğlenceli hale getirerek yemeğe olan ilgisini arttırabilirsiniz. Biraz el becerisi isteyen bu sofralarda, hayal gücünüzü de kullanmanız gerekmektedir. Yada özel günlerde de böyle sıra dışı sofralar hazırlayarak misafirlerinizi şaşırtabilirsiniz.

74046_451684701548151_338687188_n

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*