Emzirirken Sigara İçmek Bebeğe Zararlı Mı?

Doğumun ardından pek çok anne bebeğini emzirmekte ve herhangi bir sorun yaşanmadıkça emzirme işlemi uzun süre devam etmektedir. Ayrıca uzmanlar, anne sütünün yeni doğan için oldukça faydalı öğeler içerdiğini ve bu nedenle en az 6 olmak şartıyla bebeklerin emzirilmesini belirtmektedir. Ancak bazı anneler sigara ve alkol kullanımı gibi durumlarda emzirmenin bebek için yan etkiler meydana getirip getirmediğini merak etmektedir. Kısacası merak edilen konu emzirirken sigara içmek bebeğe zararlı mı? sorusunu karşımıza çıkarmaktadır.

Emzirirken sigara içmek bebeğe zarar verir mi?

Uzmanlar tarafından yapılan açıklamalara göre emzirme döneminde sigara içmenin bebek üzerinde olumsuz etkiler meydana getirdiğini ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca birçok kadın tarafından yöneltilen sorular arasında yer alan emzirirken sigara içmek sütü azaltır mı? sorusunun cevabı evet olarak karşımıza çıkmaktadır. Diğer yandan annenin sadece sütü azalmamakta, bunun yanında süt kalitesi de önemli ölçüde düşüş göstermektedir. Tabi bunların yanı sıra emzirme sürecinin de oldukça kısa sürdüğünü söylemek mümkündür.

Uzmanların emzirirken sigara içen anneler için bazı önerileri bulunmaktadır. Çünkü emzirme döneminde sigara içen kadınların sütünde nikotin ve benzeri maddelere rastlandığı görülmüştür. Anne sigara içmese dahi sigara içilen ortamlarda bulunması da aynı sonucun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Emzirirken sigara içmek her şekilde bebek için zararlı bir davranıştır. Bu nedenle sigarada yer alan zararlı içeriklerin bebeğe geçmemesi için annelerin uzman tavsiyelerine uymaları gerekmektedir.

Emzirirken sigara içen anneler için tavsiyeler nelerdir?

Emzirirken Sigara İçmek Bebeğe Zararlı Mı1 Resim– Emzirirken sigara içen anneler, bebeklerini sigara içtikten uzun zaman sonra emzirmelidir. Çünkü sigara içildikten sonra ne kadar fazla zaman geçerse süt içerisinde nikotin miktarı da o kadar azalmaktadır.

– Bebeklerle aynı ortamlarda sigara içilmemelidir. Pasif içici konumuna gelen bebek için ortamda oluşan sigara dumanı olumsuz etkiler meydana getirmektedir.

– Günlük içilen sigara sayısı azaltılmalıdır.

– Emzirme sırasında bir yandan da sigara içme gibi bir yanlışa kesinlikle düşülmemelidir.

– Sigara içilen odaların her zaman için havalandırılmasında yarar vardır.

– Sigarayı bırakmak için ilgili kurumlardan yardım alınması önerilmektedir.

Yukarıda belirtilen tavsiyelere uyarak bebeğinizi daha sağlıklı bir şekilde emzirebilir ve onu olası hastalıklardan koruyabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yazınız!
Lütfen bu kısma adınızı yazınız!