Elektriklenen Saçlar

Elektriklenen Saçlar Resimler

Saçlarda yaşanan problemlerden biri de elektriklenme olmaktadır. Elektriklenen saçlar, bakımsız bir görünüm meydana gelmesinde önemli etkilere sahiptir. Ancak ortaya çıkan bu problemin ortadan kaldırmak ve daha etkili görünüm sergileyen saçlara kavuşmak mümkündür.

Saçlarda elektriklenme neden kaynaklanır?

Elektriklenen Saçlar1Saçlarda elektriklenmenin nedeni genelde havadaki nem olmaktadır. Hava içerisinde bulunan nem saçlar tarafından hapsedilir ve bunun ardından saçlar elektriklenmeye karşı karşıya kalır. Özellikle saç tellerinin dış yüzeyinde pürüz ve parçalanmalar varsa, havada yer alan su moleküllerinin içeri girmesi ve korteks tabakasını genişletmesi daha kolay olur.

Nemi tamamen almak

Saçlarda bulunan nemin tamamen alınması elektriklenmenin önüne geçme konusunda büyük bir önem arz etmektedir. Çünkü elektriklenen saçlar genelde nem oranı yüksek olan saçladır. Bu nedenle saçların duş esnasında yeterli derecede neme doyurulması, gün içerisinde havada yer alan nemin çekmemesinin sağlanması gerekmektedir. Ayrıca saça uygun şampuan ve saç kremi tercih etmek yine elektriklenmeye karşı alınabilecek önlemlerden biri olmaktadır.

Etkili bir kurutma

Diğer yandan meydana gelen sorunun üstesinden gelmek çok zor değildir. Elektriklenen saçlar için çözüm saçların gereken şekilde kurutulması olmaktadır. Özellikle kıl uçlarında toplar bulunan fırçalar ile uygulama yapmak etkili bir kurutmanın anahtarı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Kıl uçlarında topların bulunduğu fırçaların kullanılma nedeni saçlarda bulunan ısıyı emmesi ve daha hızlı bir düzleştirme sağlamasıdır. Nemli saçlar her zaman için elektriklenmeye hazır bir konumdadır. Bu nedenle saçlardaki nemi tamamen almadan kurutma işleminin sonlandırılması tavsiye edilmez.

Silikon bazlı serum kullanımı

Saçlarda 1 damla kadar silikon bazlı serum kullanarak saç telleri içerisinde yer alan boşlukları doldurmak ve havadaki nemi çekmesini engellemek mümkündür. Nem içeri girmediği sürece saçlarda elektriklenme hiçbir zaman için meydana gelmeyecektir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*